Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Szén-monoxid-mérgezés és viharkárok

Kissvábhegyi úti lakásukban szenvedett szén-monoxid-mérgezést egy fiatalasszony és kislánya február első napjaiban. Szerencsére a mentők idejében érkeztek, így ezúttal nem történt tragédia. Mint a tűzoltóság vizsgálata nyomán kiderült, a gáz visszaáramlását a kémény elzáródása okozta.


Rendszeresen ellenőrizzük a konvektorokat!
Nagyobb odafi gyeléssel a szénmonoxid-mérgezések jelentős része megelőzhető lenne - tájékoztatta lapunkat az eset kapcsán Liszka Zoltán tűzoltó alezredes, a Hegyvidéket kiszolgáló Közép-budai Tűzőrség parancsnoka. A legbiztosabb megoldás, ha a kazán, illetve a használatban lévő kémény közelében szénmonoxid- mérőt szerelünk fel. Modern mérők már tízezer forint körüli összegért megvásárolhatók, fenntartásuk pedig kimerül az elemek időszakos cseréjében. Előnyük, hogy a szén-monoxid-koncentráció legkisebb emelkedését is éles hanggal jelzik, így jut idő a rosszul működő készülék kikapcsolására és a lakás átszellőztetésére. A drágább és okosabb eszközök arra is képesek, hogy veszély esetén automatikusan kikapcsolják a gázkészüléket.

Természetesen a szén-monoxidmérő felszerelése esetén sem szabad elfeledkezni a gázbojlerek, cirkók, konvektorok és a kémények rendszeres ellenőrzéséről. Az átvizsgálást célszerű a fűtési szezon kezdete előtt elvégezni. Különösen fontos ez a kémények esetében, hiszen gyakran előfordul, hogy a nyár folyamán madárfészek, esetleg más törmelék kerül a kürtőbe, ami eltömíti a kéményt - ilyenkor ki kell tisztíttatni. Veszélyhelyzet azonban minden óvintézkedés ellenére előállhat. Elsősorban nagyobb viharok idején megtörténhet, hogy a szél visszanyomja a füstgázokat a helytelenül méretezett kéménybe - ilyenkor tesz igazán jó szolgálatot a szén-monoxid-jelző.

Az elmúlt időszakban előforduló, heves széllökésekkel kísért viharokkal kapcsolatban Liszka Zoltán elmondta: a meteorológiai szolgálat által jelzett komolyabb viharok elmaradtak, azonban január végén így is jelentősen több munkájuk akadt: az év első hónapjában 182 kivonulást hajtottak végre a tűzoltók, ami közel kétszerese az ilyenkor megszokottnak. Az esetek többségében a szél által ledöntött kéményekhez, megbontott tetőszerkezetekhez és kidőlt fákhoz riasztották a tűzoltókat.

ká