Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

„Mindenkinek meg kell főznöm a karácsonyi kedvencét”

Az Így szerettek ők című könyveivel robbant be a köztudatba. A hazai irodalmi nagyságok háromkötetnyi magánéleti titka után sorra jelentek meg munkái, legutóbb a magyar írók és a gasztronómia, valamint az írók, művészek és kávéházaik témakörben. Nyáry Krisztiánnal, a Líra Könyv Zrt. kreatív igazgatójával, a Magvető Café irodalmi kávézó művészeti vezetőjével arról is beszélgettünk, hogy mit olvas, mit ír a karácsonyi szünetben.

„Megérezzük, hogy lelki tágasságban élünk”

A hitvalló közös éneklés teremtette meg mindenkor az ünnepet Harmath Artemisz családjában, számára pedig karácsony az olvasás időszaka is. Az irodalomtörténész, kritikus, Térey János író özvegye két kisfiával, Ágostonnal és Zsigmonddal a Hegyvidéken él. Beszélgetésünkben a gyerekkortól a jelenig jutottunk.

Műhely és otthon, közösség és család

„A fél város a családom” – mondja Finta László, aki épp negyedszázada hozta létre a minőségi kulturális programoknak helyet biztosító Nyitott Műhelyt a Ráth György utcában. A műhely, ami nemcsak közösségi tér, hanem a szó szoros értelmében vett igazi otthon, nemrég kapta meg a főváros Pro Cultura Urbis díját. Elismeréséről, a bőrművesség és az irodalom iránti rajongásáról, a magánélet és a közösségi lét szokatlan szimbiózisáról beszélgettünk az emberek és alkotói műfajok sokaságát befogadó tér teremtőjével karácsony ünnepe előtt.

„Saját magunk számára kialakítottuk a varázslatot”

Valószínűleg kevesen tudják, hogy a Hegyvidéki Kulturális Szalon alig egy hónapja ott dolgozó új munkatársa, programszervezője egy többkötetes kortárs magyar író. Maros András a Puff című novellagyűjteményével robbant be az irodalmi életbe 2001-ben, később regényeket, színműveket, forgatókönyveket is írt. Egyébként közgazdász a végzettsége. Magyarországon, Hollandiában, az USA-ban, Angliában tanult, emellett volt már – most idézet következik a Wikipédiáról – „címügynök, mikrochipeket lézerrel megjelölő betanított munkás, takarító, angolnyelv-tanár, matematikatanár, utcai hegedűs, utcai furulyás, utcai újságárus, festő-mázoló, teniszező, teniszedző, teniszütő-húrozó, sportszertáros, kínai bolt áruszállító sofőrje (majd üzletvezetője, majd ismét áruszállító sofőrje, majd személyzeti igazgatója, majd tolmácsa, majd ismét áruszállító sofőrje), később reklámszövegíró, kreatívigazgató.”