Várakozni, készülődni, figyelni
„Két dolgot most már biztosan tudok. Az egyik, hogy rajtam kívül van valahol ő, aki tud rólam, aki jobban tudja rólam, ki vagyok. A másik, hogy hiába keresem így – hatalmasabb ő nálam, csak ő találhat meg engem – vakon tapogatózva, ha mindketten keresgélünk, elvétjük egymást, elmegyünk egymás mellett. Egyikünknek csendben kell maradni; hadd legyek én az, a gyöngébb és fáradtabb. Várnom kell és figyelnem…” – mondja Karinthy Frigyes az Isten című írásában.
Várakozni, készülődni, figyelni – e három érzésnek van itt az ideje adventkor. A Krisztus születését megelőző négy hét arra való, hogy magunkat és szeretteinket testben és lélekben felkészítsük a szentestére. Manapság már nem töltjük olyan szigorú böjtben ezt az időszakot, mint a régiek, ám hallgassunk Karinthyra, csendesedjünk el testben és lélekben, ne hagyjuk eluralkodni rajtunk a rohanó időt és a tennivalók özönét. Teremtsünk meghitt perceket, órákat.
Erre kiválóan alkalmas az ajándékokkal, süteményekkel való bíbelődés. Míg a lakásban árad a vanília és a fenyő illata, valóban elcsendesedhetünk. Ha jól beosztjuk elintéznivalóinkat, akkor az ünnep valóban ünnep lesz.
Kókuszos sütőtökcsemege
Válasszunk ki egy kb. 1 kilós sütőtököt, amelyet megmosás után félbehasítunk, és a magjait kikaparjuk. Ezután héjastól nagyobb kockákra vagdossuk. Alufóliával vagy sütőpapírral kibélelt tepsibe rakosgatjuk, majd sütőben, közepes lánggal kb. 45 percig sütjük. Megvárjuk, amíg kihűl, a húsát kikaparjuk, és szitán vagy krumplinyomón áttörjük.
Közben 20 deka dióbelet és 20 deka háztartási kekszet megdarálunk, és a pürésített sütőtökkel alaposan összekeverjük, majd 3 evőkanál sütőcukorral édesítjük. Az így létrejött masszából nedves tenyérrel kis, pingponglabda nagyságú golyókat formázunk, amelyeket meghempergethetünk 5 deka kókuszreszelékben. Aki szereti, a tökpürét még néhány kiskanál likőrrel is ízesítheti.
Szezámos ropogtatós
Egy serpenyőben folyamatosan kevergetve pirítsunk meg 30 deka szezámmagot. Egy rozsdamentes lábasban, kis lángon olvasszunk fel 20 deka mézet, 1 evőkanál narancshéjat és 1 evőkanál 100 százalékos narancslevet. Azon melegében adjuk hozzá a pörkölt szezámmagot, és jól keverjük össze. Az így keletkezett masszát még langyosan öntsük ki egy márványlapra vagy vastag sütőpapírra, és terítsük szét kb. 1 centi vastagságúra. A legjobb, ha egy olajba mártott spatulával igyekszünk egyenletesen elosztani. Az a fontos, hogy a lap vagy papír, amin dolgozunk, egészen sík legyen, hogy a massza egyenletesen szétterüljön, és ne legyen különböző vastagságú.
Mielőtt a szezámmagos-mézes csemege egészen megdermedne, gyorsan szabdaljuk fel egy olajba mártott, egyenes élű késsel apró, mutatós rombuszokra. Ez a csemege díszes fémdobozva zárva sokáig eltartható, ha mindenkinek ízlik, és elfogy, könnyűszerrel pótolható. A tapasztalt vendégvárók azt mondják, citromlikőrrel illendő kínálni.
Csokoládés gyufaszál
Ennek az aprósüteménynek a titka a puha vaj, amiből 20 deka szükséges, és a felhasználás előtt egy jól fél órával vegyük ki a hűtőszekrényből. Szitáljunk át 15 deka lisztet és 15 deka kukoricakeményítőt, valamint fél csomag szárított porélesztőt. Csináljunk egy féltenyérnyi mélyedést a lisztes keverékbe, szórjunk bele 1 csipetnyi sót, üssünk bele 1 tojást és 1 tojássárgáját, morzsoljuk bele a puha vajat, és lassan, egyenletesen dolgozva gyúrjuk össze. A simára gyúrt tésztát tekerjük bele egy tiszta konyharuhába, és tegyük kb. 25 percre a hűtőszekrénybe, hadd „pihenjen”.
Közben kapcsoljuk be a sütőt, és ha van, vegyük ki a sütőlemezt, nehogy felforrósodjon, ha nincs, akkor az alacsony peremű tepsit. Amíg a sütő melegszik, a belisztezett deszkán nyújtsuk ki a tésztát fél centi vastagságúra. Ezután egy vonalzó és egy éles kés segítségével a tésztát fél centi széles és 8 centi hosszú csíkokra metéljük fel, ezekből lesznek a „gyufaszálak”.
Most jön a java! Kézi habverővel felverjük a megmaradt tojásfehérjét, és bekenjük vele a leendő gyufaszálakat, majd a sütőpapírral kibélelt tepsiben vagy sütőlapon felsorakoztatjuk valamennyit. A felszínüket megszórjuk 10 deka kristálycukor és 8 deka porcukor keverékével, majd előmelegített sütőben 12-15 percig szép világossárgára sütjük. Amint kész, kiemeljük a tepsit a sütőből. Hagyjuk, hadd hűljön ki, közben éppen annyi időnk marad, hogy az 5 deka tortabevonó étcsokoládét egy lábasban felolvasszuk. Máris belemártogathatjuk a gyufácskák egyik végét, majd tegyük vissza a sütőpapírra, amíg megszilárdul rajtuk a csokoládébevonat.
Gyömbéres-körtés teakenyér
Kenjünk ki egy kb. 1,2 literes püspökkenyérformát 2 deka vajjal vagy sütőmargarinnal. Ezután keverjünk össze egy mélyebb tálban 17,5 deka finomlisztet és ugyanennyi Graham-lisztet 1 csapott kiskanál szódabikarbónával és 2 csapott kiskanál gyömbérporral. Két szép szem körtét hámozzunk meg, vágjunk félbe, és metsszük ki a magházát. A húsát vágjuk 1 centis kockákra, és adjuk az előzőekhez. A 10 deka cukrot, mézet és 12 deka vajat a mikrohullámú készülékben, közepes fokozaton 3 percig melegítsük, majd hagyjuk, hadd hűljön ki kissé, és adjunk 1 tojást, valamint 7,5 deci tejet a lisztes-mézes keverékhez. Ezután az egész masszát a kivajazott formába töltjük, elsimítjuk.
Főzzünk meg 1 kis darabka gyömbért egy kis cukros szirupban, csöpögtessük le, és metéljük apró csíkokra, majd egyenletesen szórjuk a tészta tetejére. Előmelegített sütőben, a közepesnél alig gyengébb lánggal kb. 1 óra 15 percig süsük, beleszúrt tűvel ellenőrizzük, kész van-e. Ha igen, 10 percnyi pihentetés utána rácsra borítva hagyjuk kihűlni.
Járay Mari