Góbajnokság a Hegyvidéken
A Hegyvidék adott otthont a harmincötödik alkalommal kiírt Magyar Nyílt Góbajnokság utolsó kvalifikációs versenyének. A három legjobb magyar állampolgárságú játékos bejutott a viadal döntőjébe.
A négyezer éves gó (koreai nevén: baduk) a világ egyik legnépszerűbb táblajátéka. Az ókori Kínában a jóslásból fejlődött ki, a játék során fekete és fehér „sereg” küzd egymással a nagyobb területért.
A szabályok rendkívül egyszerűek, az alapok elsajátítása csupán néhány percet vesz igénybe. Kis túlzással elegendő tízig ismerni a számokat, így akár már 4-5 évesen el lehet kezdeni a játékot, felső korhatár pedig nincs. „Azt azonban tudomásul kell venni, hogy az igazán jó játékosok éveken keresztül tökéletesítik a technikájukat” – intett óva mindenkit a túlzott elbizakodottságtól Dienes Péter, a Koreai Kulturális Központ góoktatója.
Mindenképpen érdemes gyakorolni, hiszen a gó a logikai készség és gondolkodás mellett az intuíciós képességet is fejleszti, illetve karbantartja. Erre elsősorban egyesületek és klubok keretében nyílik lehetőség – a XII. kerületben a Koreai Kulturális Központ péntek délutáni góklubját, illetve a Hegyvidék SE Gószakosztályát érdemes felkeresni. Emellett éppen most folyik a játék tanításának magasabb szintű megszervezése, aminek keretében a 2012–13-as tanévben elindul a góoktatóképzés a Testnevelési Egyetemen.
Habár a Hegyvidéken már most is meglehetősen sokan foglalkoznak ezzel az érdekes játékkal, ahhoz, hogy még többeket megnyerjenek, szükség van a népszerűsítésére. Ezt a célt szolgálta a kerületben első alkalommal megszervezett Magyar Nyílt Góbajnokság, amit a Magyar Gószövetség a Csörsz utcai Koreai Kulturális Központ támogatásával bonyolított le. A viadalon a magyarok mellett lengyel, japán, szerb, osztrák és német játékosok is asztalhoz ültek. Az ötfordulós versenyben Balogh Pál (6 dan) szerezte meg az első helyet Mérő Csaba (6 dan), Koichiro Habu (4 dan) és a női győztes, Pocsai Rita (5 dan) előtt. A legjobbak bejutottak a bajnoki döntőbe.
A magyar gósok egyébként a kontinens élmezőnyébe tartoznak. Az évente megrendezett Európa-bajnokságon rendszeresen a legjobb nyolc között végeznek, az idei amatőr világbajnokságon Balogh Pál hatodik lett, míg a női Eb-n Pocsai Rita a második helyen végzett.
(-os)