Szociofónia
Nem egy új keletű betegségről, hanem a fényképzés legújabb irányáról szeretnék írni. Többéves tükörreflexes gyakorlatom miatt gyanakodva vettem kezembe a Samsung Galaxy Camera nevű kütyüt. Kütyü, mert hátulról (okos)telefon, elölről egy kompakt kamera, és még mindig nem tudom, hogy igazán minek nevezzem, de azt tudom, megszerettem!
1839. január 7-én mutatta be Joseph Nicéphore Niépce és Louis Daguerre találmányát, a dagerrotípiát a Francia Akadémián. Azóta hosszú fejlődésen ment keresztül az élet állóképekként való megörökítésének tudománya, de nagy vonalakban elmondhatjuk, hogy az első nagy lépést, a celluloid alapú analóg fotózást szép lassan kiszorította az amatőr, majd a professzionális szinteken is a digitális fotózás a 2000-es évek elejére, és az után már csak 12 évet kellett várni, hogy elérkezzen a fejlődés harmadik lépcsője a Samsung Galaxy Camerával.
Amikor megtudtam, hogy írnom kell erről a kameráról, elkezdtem végigböngészni a cikkeket, miért is több ez egy kompakt kameránál – vagy egy okostelefonnál. Az, hogy régen előhívattuk a fotókat pár nap alatt, később az, hogy „rádugtuk” a számítógépre vagy tévére a kamerát, már szinte múlt idő, hiszen wifis kamerák is léteztek. De az, hogy barátainkkal azonnal megosszunk nagy felbontású fotókat az interneten keresztül, eddig ebben a formában nem létezett. A Samsung Galaxy Camera a maga 16,3 Megapixeles felbontásával több mint elegendő az amatőr fotósok számára, sőt a beépített szolgáltatások tekintetében akár a fotótechnika és videotechnika iránt komolyan érdeklődők számára is értékes lépcsőfok lesz a teljes függés irányába.
Ha csak az internetes megosztást kínálná, én sem venném komolyan, de azon kaptam magam, hogy a kézbe simuló eszközt egy-egy érdekes témát megpillantva előbb kaptam elő, mint az évek óta használt tükörreflexes gépemet. Mert a hosszú expozíciós – avagy bemozdulós – képektől a tűéles makrofotóig, ahol egy elrugaszkodó tücsköt sikerült elcsípnem, a slowmotion felvételektől ahol a kamera nem egyszerűen csak lassan játssza le a videót, de másodpercenként 120 képkockát rögzít 720 pontos HD minőségben, a beépített videovágó szoftverig, amin akár menet közben ízléses kisfilmet csinálhatunk az akár FullHD minőségű felvételeinkből, szinte mindenre alkalmas. Mivel kétkedve vettem a kezembe, igyekeztem a legkomolyabb próbatételek elé állítani, így mondhatom, hogy megizzasztottam a vasat.
Éjszakai fotózás a profival
Egy szintén kütyüfüggő, fotós barátommal és egy törékeny nővel vágtam bele a tesztelésbe, hogy minél több benyomást összegyűjthessek. A nagy férfikéztől az apró női kacsókig mindegyikben jól áll, kényelmes a fogása. Az anyagválasztás kifejezetten jó, mert az én izzadós kezemben sem csúszkált hosszú idő után sem. Mivel az exponáló, a zoom és a vaku bekapcsoló gombján kívül mindent a hatalmas 122,2 milliméteres (4,55”) kijelzőn kell állítani, mindenkinek kényelmes volt a kezelése. Az intelligens beállítások között 15 előre beállított fényképezési mód van, ebből kettő (éjszakai, fénysávok) kifejezetten sötétben való fotózásra lett kitalálva – de persze mi a többivel is játszottunk. Mindenképpen ajánlott állvány használata az éjszakai, vaku nélküli fotózáshoz.
A lencse mérete és a kamera kompakt kategóriája miatt nem számítottunk tökéletesen zajmentes képekre, de a kompakt kategórián belül elvárható minőséget magasan teljesítette. Mivel a kamera rendelkezik teljesen manuális üzemmóddal is, és volt velünk egy profi fényképész, kipróbáltuk, mire képes. Mint kiderült, elég negatívan állt a kompakt géphez, de amikor az első „Naaaa!” kiszaladt, éreztem, hogy ezt a fordulót a Galaxy Camera megnyerte.
Manuális üzemmódban az ISO érzékenységet 100–3200 értékek között, az EV (fényerő korrekciót) -2.0–+2.0 a rekeszértéket f2.8–f8.0 között, a záridőt 1/2000–16mp között lehet állítani, 21x-es optikai zoomra képes. A megfelelő tudással a kamera nagyon kezes, nagy felbontású tévén is szinte teljesen torzításmentes képet tud produkálni!
Buli a lányokkal
A kamera, mint írtam, szociálisan a legerősebb. Valamint tökéletes csajmágnes még az én kezemben is, de biztos, hogy a kütyümániások is azonnal kiszúrják azt a nőt, akinek a kezében meglátják. Ezek után kötelezőnek éreztem, hogy a szombati buliba elvigyem magammal, és leteszteljem, mit tud a valódi közegében. Mindenki kézbe akarta kapni, mindenkit lenyűgözött a kijelző élénksége, mindenki azonnal elkezdte nyomkodni, és a legelvetemültebb humán szakos is két perc alatt profin kezelte.
A telefon két hiú embereknek is szimpatikus szolgáltatással van felvértezve. Az egyik, ami hangvezérléssel is bekapcsolható – erről majd később – a „szép arc”, melyet a társaság csak instant photoshopnak nevezett el, lényegében az arcfelismerést kombinálja a hibajavítással. A ráncos, pattanásos, hibás bőrfelületet tünteti el, akár éveket fiatalítva a hiú hölgyek arcán – aznap este nem egy új facebookos profilkép készült. A másik funkció, az ideális csoportképkészítő „legjobb arc” öt képet készít gyors egymás után, majd az arcok egyenként csereberélhetők az öt kép bármelyikéről, így nem lesz több csukott szem, fura mosoly a képeken.
Amitől teljes lett az este, hogy bár féltem a nagyméretű, erős fényű kijelző miatt, végül az egész estét végig tudtuk fotózni az akkumulátorral.
Az akár hanggal exponált képek egy gombnyomással megoszthatók az összes nagyobb szociális hálózaton, vagy feltölthetők a kamera mellé járó dropbox-fiókba. Hangvezérléssel pedig a következő funkciók érhetők el (zárójelben a parancsok):
- Exponálás (smile, cheese, capture, shoot)
- Videó rögzítése (record video)
- 10 mp-es késleltetett exponálás (timer)
- Automatikus mód (autosettings)
- Szép arc mód (beautyface)
- Nagyítás vezérlése (zoom in, zoom out)
- Vaku vezérlése (flashon, flashoff)
- Képgaléria megnyitása (gallery)
Séta ebédidőben
Mielőtt visszaadnám, gondoltam, teszünk még egy utolsó sétát a téli Budapesten. A pár nap alatt nagyon megszerettem a kamerát. Amire tervezték, tökéletesen alkalmas, sőt az elvárásaimat is magasan felülmúlta. Nem vagyok profi fotós, így csak azt tudtam megítélni, amit láttam, de azzal nagyon elégedett voltam. Több korsónyi vizet töltöttem ki a slowmotion felvételek készítése miatt – egyszerűen gyönyörű visszanézni lassítva –, sok kép készült az éjszakai Lánchídról, illetve a hídon áthaladó autók elmosódó fényéről, és egy nagyon kellemes estét végig csupa jó fotóval koronáztunk meg.
A beépített videovágó szoftverrel, a rengeteg videós és fotós effekttel igényes videót készíteni sem nagy ördöngösség, és akkor az android software-boltjában kapható egyéb célalkalmazásokban még el sem merültünk. Aki csak egy kamerát akar venni, aki ennél többre vágyik, egyaránt megtalálja majd a számítását a készülékben. Én pedig visszatérek a tükörreflexes kamera bonyolult beállításaihoz és a hosszas utómunkákhoz. Igen, hiányozni fog kicsit, hogy minden olyan könnyen lett hibátlan – és kicsit dühít is, hogy ma már bárki lehet jó fotós.
NYEREMÉNYJÁTÉK
A Hegyvidék Lapkiadó és a Samsung Zrt. fotópályázatot hirdet a karácsonyi időszakra!
Fotózza le a XII. kerület valamely nevezetes, szép pontját!
Digitális fotóval, fotómontázzsal vagy kollázzsal lehet pályázni, 1–2 Megabyte méretben.
Beküldési határidő: 2013. január 7.
Beküldési cím: hegyvid@mail.datanet.hu.
Nyeremény: 5 db 8 Gb-os microSD memóriakártya a Samsung Zrt. jóvoltából.
A zsűrizést fotóriporterek végzik. Eredményhirdetés a 2013. január 15-i Hegyvidék-lapszámban.
Pályázónként maximum 5 pályamunkát fogadunk el! A pályaműveket a pályázó nevének, lakcímének, születési idejének feltüntetésével kérjük leadni.