Mediterrán ízcsodák a forró napokra
Előételnek vagy két fogás között, esti rágcsálnivalóként, vagy kerti grillpartin is feltálalható ez az igazi mexikói csemege, amelyet mártogatósként chipsszel, vagy pirítós kenyéren is fogyaszthatunk, amíg elkészül a következő fogás.
A guacamole az egyik legkülönlegesebb déli babérféle terméséből, az avokádóból készül, amelynek húsát, magját, olaját egyaránt széleskörűen hasznosítják mind az élelmiszer-, mind a kozmetikai iparban. Magas káliumtartalma miatt különösen jó a szívritmuszavarral küszködőknek, de az ízületi bántalmainkat is enyhíti. Alacsony szénhidráttartalma, túlnyomó többségében egyszeresen telítetlen zsírsavjai ugyanakkor kitűnő fogyókúrás kiegészítővé teszik. Az avokádó egyike azon kevés zöldségeknek, amelyek amellett, hogy rendkívül zsírosak, és hamar telítettségérzést okoznak, mégsem hizlalnak túlzottan.
Kéksajtos guacamole
2 érett avokádó
1 kisebb paradicsom
1 kis fej lila hagyma
5 dkg kéksajt
friss koriander
só, bors, citromlé
Vizet forralunk, és a fenekén kereszt formán bevágott paradicsomot egy percre elmerítjük benne, hogy könnyen meg tudjuk hámozni. Fontos, hogy érett paradicsomot használjunk, ha csak ízetlen, felturbózott üvegházit kapunk, inkább hagyjuk el. Ha meghámoztuk, apró kockákra vágjuk.
Az érett, puha avokádót félbevágjuk, eltávolítjuk a magját, és kanállal tányérba szedjük a belsejét, amit villával összetörünk. Krémes, vajszerű masszát kell kapnunk. A lila hagymát és egy kis csokor koriandert finomra metélünk, és a paradicsommal együtt az avokádóhoz adjuk. A kéksajtot beletördeljük a masszába.
Az egészet meglocsoljuk citromlével, sózzuk, borsot törünk rá, és összeforgatjuk. A citromlé megóvja a guacamolét attól, hogy a levegővel érintkezve bebarnuljon. Ennek ellenére lehetőleg közvetlenül a tálalás előtt készítsük el, hogy friss és üde zöld legyen.
*
Ez a leves pillanatok alatt elkészíthető, és ha megfelelően előhűtött alapanyagokból állítjuk össze, azonnal fogyasztható is. Feltétként tört magvakat, tejszínhabot, fagylaltot tehetünk a tetejére, de mindezek nélkül is imponálóan finom.
Hideg narancsleves kókuszrummal
0,5 l narancslé
2,5 dl tejszín
2 dl tej
1 ek porcukor
40 ml Malibu (kókuszrum)
friss gyümölcs: ananász, őszibarack, áfonya, mangó, málna
kínai ötfűszer keverék
Nincs más dolgunk, mint összeönteni a hozzávalókat, alaposan elkeverni és a levest legalább egy fél órán át hűtőben állni hagyni, hogy összeérjenek az ízek. Jéghidegen tálaljuk!
*
Nagy melegben senki nem fűti szívesen a konyhát, ilyenkor érdemes gyorsan átsüthető húsokat választani, mint például a hosszúkarajt, amit vékonyan szeletelve, kissé kiklopfolva akár göngyölten is hamar kisüthetünk. A töltelékhez a piacon frissen kapható gombák közül az ízesebbeket válasszuk, de ha minden kötél szakad, a barna csiperke is megteszi!
Fontos, hogy a massza készítésekor minden fölösleges folyadékot elpárologtassunk a gombából. Így jönnek ki szépen az aromái, és így kerülhetjük el azt, hogy sütés közben eláztassuk a húst.
Diós, vargányás göngyölt karaj
60 dkg hosszúkaraj, felszeletelve
70 dkg vargánya
2-3 gerezd fokhagyma
1 marék dióbél
15 dkg főtt, füstölt tarja
0,5 dl tejszín
só, bors, fokhagyma
mustár
kakukkfű
A hússzeleteket vékonyra klopfoljuk, és sóval, borssal megszórjuk, majd az egyik oldalukat vékonyan bekenjük jófajta angol vagy dijoni mustárral. Elkészítjük a tölteléket. A gombát a fokhagymával és a dióval robotgépben finomra aprítjuk. Apróra kockázzuk a zsíros részektől megtisztított füstölt, főtt tarját, majd egy teflonserpenyőben kevés olajat hevítünk, és nagy lángon hirtelen megpirítjuk.
Ráöntjük a gombamasszát, amire friss kakukkfüvet hintünk, majd minden vizet elpárologtatunk belőle. Nem baj, ha kicsit karamellizálódik a főztünk, így még ízesebbé tehetjük a tölteléket. Végül felöntjük tejszínnel, és addig hevítjük közepes lángon, amíg sűrű masszát kapunk.
A hússzeleteket egyenként frissen tartó fóliára fektetjük, majd vékonyan megkenjük a töltelékkel, a fólia segítségével óvatosan, de szorosan feltekerjük, és a hűtőbe tesszük legalább fél órára, hogy megdermedjenek. Ezután kevés olajat hevítünk a serpenyőben – vagy beizzítjuk a kerti grillt –, és aranybarnára sütjük a hústekercseket.
*
Nem véletlen, hogy a könnyű nyári ételek közé tartoznak a Mediterráneumban oly közkedvelt tészták, amiket gond nélkül összedobhatunk friss, párolt vagy grillezett zöldségekkel és egy kevés jó vörösborral. A finom zöldségragu lelke az érett, édes paradicsom, és persze a frissen szedett zöldfűszerek.
Mediterrán tészta friss zöldségekkel
2 db padlizsán
1 db paprika
1 db cukkini
1 fej vöröshagyma
250 g hámozott paradicsomkonzerv vagy friss paradicsom
50 g sűrített paradicsom
3 gerezd fokhagyma
1 kukoricakonzerv
1,5 dl száraz vörösbor
só, bors, fűszerpaprika, oregánó, bazsalikom
reszelt parmezán
olívaolaj
40 dkg száraztészta
Felkockázom és kevés olívaolajon megdinsztelem a hagymát. Rádobom a felszelt, kicsumázott paprikát és a kés lapjával összetört, felaprított fokhagymát, s míg elkezd illatozni, meghámozom a padlizsánt, és a cukkinival együtt egyforma kockákra vágom.
Beleöntöm a serpenyőbe, borsot török rá, rászórom a finomra aprított oregánó és a bazsalikomlevelek felét, s nagy lángon az egészet megpirítom. Ezután kisebbre veszem a lángot, sózom, meghintem fűszerpaprikával, és felöntöm annyi vízzel, amennyi éppen ellepi. Addig főzöm, amíg a padlizsán is megpuhul, de még van tartása.
Ekkor hozzáöntöm a paradicsomkonzerveket, a kukoricát és a fűszernövények másik felét, majd újra felforrósítom a zöldséges ragut, végül hozzáadom a vörösbort. Forrón keverem a főtt tésztához. Parmezánnal meghintve azonnal tálalom.
*
Egy igazi klasszikus következik. Friss salátalhalmon forró, aranyszínűre pirított csirkemellcsíkok, mennyei öntet és ropogós, fokhagymás pirítós – nomen est omen, fejedelmi fogás! Akár önmagában is megállja a helyét.
Cézár saláta
40 dkg csirkemellfilé
0,5 kk fűszerpaprika
liszt, olívaolaj
8 szelet toast kenyér vagy egy hosszú baguette
4 római saláta
1 kisebb jégsaláta
4 db paradicsom
balzsamecet
öntet:
1 gerezd fokhagyma
4 dkg parmezán
4 szardellafilé
1 citrom leve
4 ek joghurt
Worchestershire-szósz
0,5 ek vörösborecet
1 kk dijoni mustár
kis csokor friss bazsalikom
Először az öntetet készítjük el. Ehhez egy konyhai robotgépbe törjük a fokhagymát, beledobjuk a szardellát, amire ráfacsarjuk a citrom levét, belemorzsoljuk a parmezánt, majd beletesszük a többi hozzávalót. Egy nagy tálon szépen elrendezzük a felaprított salátaleveleket és a felszeletelt paradicsomot, majd meglocsoljuk az öntettel.
A csirkemelleket hosszában kettészeljük úgy, hogy egyetlen szelet se legyen vastagabb másfél centinél. Sóban, frissen őrölt borsban és pirospaprikában meghempergetjük, beleforgatjuk egy kevés lisztbe, és kevés olívaolajon, grillserpenyőben megpirítjuk, majd csíkokra vágva a salátalevelekre halmozzuk. Miután kivettük a húst, jöhetnek a kenyér- vagy baguette-szeletek. Ha mindkét oldaluk szépen megpirult, bedörzsöljük őket egy félbevágott fokhagymával, és a tál szélére sorakoztatjuk.
*
Citrusos krémpuding
150 ml narancslé
50 ml almalé
50 ml zöldcitromlé
175 g kristálycukor
4 tojás
2 lapzselatin
240 g vaj
30 ml olívaolaj
150 g omlós, vajas keksz
1 szál friss rozmaring levelei
Áztassuk be a lapzselatint kevés hideg vízbe. Keverjük össze a gyümölcsleveket a cukorral egy tűzálló lábosban, és adjuk hozzá a tojásokat. Kézi habverővel folyamatosan kevergetve melegítsük 90 fokig, majd húzzuk le a tűzről, és adjuk hozzá a zselatint.
Ha feloldódott, beleapríthatjuk a vajat. Egyneművé keverjük a krémet, és hozzáadjuk az olívaolajat is. Kifordítható szilikonformákba vagy szép, nyeles poharakba öntjük, és a hűtőben hagyjuk megdermedni.
Összeállította: Juhász Zsófia