Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Eledo_erdok

Éledő erdők

Az egyre melegebb idő és a zöldbe boruló táj sokakat csábít a város környéki erdőkbe, ahol már megjelentek a tavaszi virágok. Kinyílt a tavaszi kankalin, a pirosló hunyor, a sáfrány, az odvas keltike, a salátaboglárka, az ibolya, a csillagvirág, a leánykökörcsin, és szintén mostanában virágoznak a különböző fűzfajok, a húsvéti ünnepkörből is ismert barkavirágzatukkal.
A lombfakadás előtt nyíló virágú növények egy része úgynevezett geofiton faj, ami azt jelenti, hogy mire az erdő kizöldül, ők visszahúzódnak a talajszint alá, úgy várják a következő tavaszt. Ilyen az éledő erdők egyik ékessége, a lilás vagy fehér színű odvas keltike. Mivel alkaloidtartalma miatt igen mérgező, ezért lehetőleg csak távolról csodáljuk! A népi gyógyászat, a homeopátia és a gyógyszeripar értékes gyógyító hatású növényként használja.
Kedves látvány a sárgán ragyogó salátaboglárka is. Szerény mérete és megjelenése ellenére kiváló méregtelenítő hatású gyógynövény – csakis értő kezekben, megfelelően elkészítve és adagolva.
Különleges esztétikai élményt nyújt a nagy, ibolyakék virágú leánykökörcsin, a védett virág eszmei értéke tízezer forint. A kéklő, esetenként fehér vagy rózsaszínű szirmaival a spárgafélék családjába tartozó csillagvirág szintén örömet okozhat túráink során; őt is óvjuk, figyeljünk rá, ne tapossuk el!
Ugyancsak az erdők alján vár bennünket az illatos ibolya, s ne feledkezzünk meg a hóvirágról sem! Ez utóbbit védettségének köszönhetően ma már csak termesztett változatban, a megfelelő engedélyek birtokában szabad árusítani a piacokon.
A Pilisi Parkerdő Zrt. arra kéri a kirándulókat, hogy ne szedjék le a virágokat, csak fotózzák, gyönyörködjenek bennük. Akik képeken szeretnék megismerni a legszebb tavaszi növényeket, azoknak érdemes ellátogatniuk a www.parkerdo.hu honlapra, ahol egy galériában összegyűjtve nézhetik meg Vajda Bertalan, az erdőgazdaság munkatársának színpompás fotográfiáit.

z.