Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Olajra_lepnek_a_gondok

Olajra lépnek a gondok!

Ha egészséges, ha nem, mindnyájan sütünk néha olajban. Mert a fasírt, a hirtelen kisütött hús, a hasábburgonya bizony egészen más ízű lesz bő olajban kisütve, mint sütőben vagy kontaktgrillben megpirítva, nem is beszélve a panírozott ételekről, amikre nem is igen ismerünk más elkészítési eljárást. A forró zsiradékban való sütés azonban gyakran problémás kérdéseket vet fel. Ezekre igyekszünk válaszokat találni az alábbiakban.
Nagyon bosszantott például, amikor a második-harmadik körben kisütött fasírtgombócaim feneke fekete lett, mert valahogy odaragadt az edényhez, akármilyen forró zsiradékban, akármilyen jó teflonban sütöttem. Egészen addig, amíg rá nem jöttem, hogy a morzsa megégését megakadályozhatjuk, ha a zsiradékba pár darab fogpiszkálót teszünk.
Mellesleg a fogpiszkáló sok mindenre jó a konyhában. Amellett, hogy a rutinos szakácsok hústekercseket rögzítenek vele, vagy miniatűr zászlórúdként használják a különböző nemzetiségű vendégek ültetésénél, jól jöhet még a különböző hússzeletek megkülönböztetésénél is, hiszen a közepesen, jól vagy véresen átsütött húsok kívülről egyformán nézhetnek ki, a fogpiszkálóval tálalásig megjelölhetjük őket.
De térjünk vissza az olajgondokra! Nekem például mindig problémát okozott a rántott gomba, amikor a lábát kiszedve bepaníroztam, és az olajban kisütöttem. Amikor megfordítottam, a láb helyén lévő medencécskében összegyűlt folyadék a forró olajjal keveredve vadul szétfröcsögött.
Most már tudom, hogy nem szabad kiszedni a szárát, így könnyebb bundázni, és nem gyűlik össze semmi a helyén. Ráadásul tanácsos a gombát bundázás előtt négy-öt percig ecetes-sós vízben párolni, majd lecsepegtetni, mert ezzel a módszerrel elérhetjük, hogy nem szívja magába az olajat.
Kevesen tudják, hogy ha a forró olaj felhabzik és spriccelni kezd, hamar egy kevés sót kell rászórni, ez megfékezi a fröcsögést. Ha mégis megesett a baj, könnyen tisztítható a fénytelen csempe, ha újságpapírral, majd szalmiákoldatba mártott bőrkendővel letöröljük.
A bőrre vagy textilre került olajfoltot hintőporral, krétaporral lehet felitatni. A por 20-30 perc alatt magába szívja a zsiradékot, ezután ki kell mosni az anyagot. Ha a kezelést követően kimosott anyagon még mindig látszik halványan a folt, érdemes az eljárást megismételni. Régi trükk, hogy a textilre csöppent viaszt itatóspapírral és forró vasalóval kell kiszedni a ruhából, ugyanez a zsíros foltokra is igaz.
Az olaj egyébként sok meglepő célra is használható. Az ujjunkra szorult gyűrűt könnyen eltávolíthatjuk a segítségével, akárcsak a gyerekek hajába ragadt rágógumit. Ha viszont a cipőtalpunkra tapadt az undok, ragacsos rágó, legegyszerűbb, ha zacskóba tesszük a lábbelit, és néhány órára berakjuk a mélyhűtőbe. A jéggé dermedt gumi így könnyen leválik majd a talpról…

Szerkesztette és írta:

Juhász Zsófia–Kövesdy Zsuzsanna