Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Orszagos_rajzverseny_a_Budai_Rajziskolaban

Országos rajzverseny a Budai Rajziskolában

A hegyvidéki Budai Rajziskola kapta a lehetőséget az Emberi Erőforrások Minisztériumától, hogy megrendezze a jubileumi, XXV. Országos Rajzversenyt. Az ötéves képzést folytató művészeti szakközépiskolák és a kétéves képzésű szakiskolák részére meghirdetett vetélkedőre 27 iskola 60 tanulója nevezett.
„A rajztanítás célja, túl a technikai tudás átadásán, hogy kialakítsa a diákok stílusérzékenységét, arányérzékét, kompozíciós érzékét – magyarázta Lázár Zsuzsa, a Budai Rajziskola igazgatója. – Ennek a versenynek is bírálati szempontja volt, hogy a rajz készítője a látvány egészének szerves térbeli elhelyezése közepette tudja kiemelni a fontos részleteket.”
Az indulók két napon át három különböző témán dolgoztak. Elsőként egy viszonylag bonyolult tárgykonstrukcióból kellett csendéletszerű képi kompozíciót létrehozniuk, a második feladat félalakos portré készítése volt kézábrázolással, majd egy egész alakos akt megrajzolása élő modell alapján. A feladatok három-, négy- és hatórás, koncentrált munkát igényeltek.
„Felért egy továbbképzéssel. Mivel az első napon elkészült rajzokat este feltettük a falra, a versenyzők másnap már láthatták, összehasonlíthatták egymás munkáit” – mondta az igazgatónő.
Az ünnepélyes eredményhirdetést a MOM Kulturális Központban tartották. A zsűri tagjai – Nádor Tibor és Balla Dóra a Moholy Nagy Művészeti Egyetemről és Appelshoffer Péter, a Kaposvári Egyetem pedagógusa – mindkét kategóriában az első három helyezettet díjazták, kiadtak két különdíjat, és két felkészítő tanárt is jutalmaztak.
Az ötéves képzést nyújtó szakközépiskolai kategóriában az első helyet György Adorján (Békéscsabai Evangélikus Gimnázium) szerezte meg, míg az érettségi utáni, kétéves képzésűeknél Fazekas Kitti (budapesti Jaschik Álmos Művészeti Szakközépiskola) nyert. A huszonnégy éve működő Budai Rajziskolából két hallgató vett részt a versenyben: Rohr Klaudia harmadik helyezést ért el, Priskin János pedig különdíjat kapott.
Az Alkotás utcai oktatási intézményben a nappali és esti tagozatú művészeti szakképzés mellett amatőr tanfolyamok is zajlanak, ezekre 6 és 66 éves kor között bárki jelentkezhet. „Pozitív visszajelzés számunkra – jegyezte meg Lázár Zsuzsa –, hogy egykori tanítványainkat a mostani versenyen felkészítő tanárként láttuk viszont.”

b.