Időskori magas vérnyomás
Mit nevezünk magas vérnyomásnak, hogyan kell pontosan mérni a vérnyomást, mikor forduljunk orvoshoz, mik a rizikótényezők és a szövődmények, mit tehetünk a betegség ellen? A többi között ezekre a sokakat foglalkoztató kérdésekre is választ adott dr. Bencze Ágnes az Idősek Egészségiskolája szeptemberi előadásán.
A közmegegyezés szerint az orvosnál mért 140/90 hgmm feletti érték esetén beszélünk magas vérnyomásról. Javasolt a vérnyomásnapló vezetése, ez sokat segít az orvosnak abban, hogy meghatározza a páciens valós vérnyomását. Jó szolgálatot tehet a 24 órás vérnyomás-monitorozás, amihez egy speciális eszközt kell viselni. Minderről dr. Bencze Ágnes, a Budai Egészségközpont szakembere beszélt a Hegyvidéki Kulturális Szalon Idősek Egészségiskolájának legutóbbi előadásán.
Vannak manuális és digitális mérők, az előbbieket főleg a rendelőkben használják. Otthoni eszközökből létezik alkaros és felkaros modell, az utóbbi a pontosabb. Figyeljünk a mandzsetta méretére: a legjobb a közepes nagyságú! A mérést nyugalmi állapotban végezzük, székben ülve, egyenes háttal, a mandzsetta legyen szívmagasságban, a kéz pedig kinyújtva. Egymás után legalább háromszor mérjünk, és a középértéket tekintsük mérvadónak.
Legalább egy alkalommal mindkét karon ellenőrizzük az értéket, vélhetően lesz különbség. Ha ez 20 hgmm-nél nagyobb, ki kell vizsgálni az okát. Mindig azon a karon végezzük a mérést, amelyiken magasabb eredményt kaptunk. Igazolt magas vérnyomás esetén ezt tegyük meg naponta kétszer, a normalizálódás után elegendő hetente kétszer.
Intő jel a nagyon erős fejfájás, szédülés és látászavar. Ha kínzó mellkasi fájdalmat, légszomjat érzünk, azonnal forduljunk orvoshoz!
A betegséget „néma gyilkosnak” nevezik, mert szinte tünetmentesen okozhat komoly érrendszeri elváltozásokat, hibás működést. Idetartozik a szívinfarktus, a veseelégtelenség vagy a stroke, és memóriazavarok is kialakulhatnak. Hatvanéves életkor felett nagyobb arányban jelentkeznek a szív- és érrendszeri betegségek, amik összefüggésbe hozhatók a magas vérnyomással. Jellemző ilyenkor az érelmeszesedés, ami stroke-ot, szívelégtelenséget, vesebajt, szívinfarktust, alsó végtagi keringési betegségeket válthat ki.
Hashajtók, fájdalomcsillapítók, efedrin hatóanyagú orrcseppek, fogamzásgátlók növelhetik a magas vérnyomás kockázatát. Háttere 90 százalékban nem ismert, de jól gyógyítható, a betegek tíz százalékánál kiváltó oka a pajzsmirigy- vagy a mellékvese-betegség. A magas vérnyomás az érelmeszesedésen keresztül károsítja a szerveket, a hipertónia mellett a cukorbetegség, az elhízás, a dohányzás és a genetika is hozzájárul a meszesedés kialakulásához.
Különösen veszélyes a cukorbetegség, amely Magyarországon egymilliónál több embert érint. Náluk jóval magasabb a szívinfarktus esélye. A nem kezelt cukorbetegség látásvesztést, vesebetegséget okozhat. Szintén érelmeszesedéshez és magas vérnyomáshoz vezethet a magas koleszterinszint. A normális koleszterinszint egyénfüggő: a 6,8 összkoleszterin-érték 30 éves korban megfelelő, 70 évesen már soknak számít. Ebben az életkorban, egy esetleges infarktus után, cukorbetegséggel 4,5 alatti érték a kívánatos.
Ne feledkezzünk meg az elhízásról! Erre figyelmeztet a 30 feletti testtömegindex. Számításának módja, hogy a testsúlyt elosztjuk a méterben megadott magasság négyzetével. Figyeljünk a hasi elhízásra: a hasi körfogat férfiaknál 94, nőknél 80 centi felett jelent kockázatot.
Ne dohányozzunk! A dohányosok körében sokszorosan gyakoribb a szívinfarktus és más kardiovaszkuláris betegség, valamint a szájüregi rák, gégerák, nyelőcsőrák, húgyhólyagrák, hasnyálmirigyrák, gyomorfekély, tüdőrák, érelmeszesedés. Napi 30 perc mozgás csökkenti a koszorúér-betegségek, a vastagbélrák és a csontritkulás rizikóját.
Táplálkozzunk egészségesen! A magas sótartalmú ételek rontják a vérnyomás beállításának lehetőségét, a cukor, zsíros ételek, édességek ugyanígy károsak az egészségünkre. Meg kell említeni az alkoholizmust, ami szívelégtelenséget okozhat.
145/95 hgmm esetén rendszerint elegendő az életmódváltás, nagyobb eltérésnél gyógyszeres kezelés szükséges. Mintegy 300 féle vérnyomáscsökkentő kapható a patikákban, ezért egyénre szabottan választhatja ki az orvos a megfelelőt. Idősebb korban kombinált készítményeket javasol, ezekből elég napi egyet beszedni.
Ami az életmódváltást illeti, 20 kiló fogyás 20 hgmm, a kevesebb só használata 8 hgmm (az ásványvizek is tartalmaznak sót), a zsírszegény diéta 14 hgmm, a rendszeres fizikai aktivitás közel 10 hgmm, a kevesebb alkoholfogyasztás 4 hgmm csökkenést eredményezhet. Sajnos ezek nem adódnak össze.
-os