A „fényképezőgépember” családi fotóalbuma
Csipes Antal iparművész fotókiállításával nyílt meg hosszabb szünet után a Hegyvidék Galéria. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem történetét, a diákok mindennapi életét bemutató tárlat könyvbemutatóval zárul.
Csipes Antal visszatérő vendége a Hegyvidék Galériának. Mostani, A tanodától az egyetemig… című fotókiállítása szorosan kapcsolódik a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) történetét bemutató könyvéhez, amely évekig tartó alapos munka után született meg. A magyar fotográfia napjához is kapcsolódó válogatás képanyaga a MOME 140 éves históriájához köthető, különböző események jeleneteit, féléves kiértékelések, diplomavédések, ünnepek, utazások, előadások hangulatát dolgozza fel időrendi sorrendben, jól érzékeltetve az egyetemi évek sajátos légkörét és szakmaiságát. A kiállítás hat archív fotóval indul, ezek után az első felvétel 1982 júniusában, az utolsó az idén június 26-án készült.
Száznegyven év emberi léptékkel mérve nagy idő, generációkat ölel fel és köt össze. Csipes Antal fotói és könyvei fontos szerepet játszanak a múlt, az emlékek megőrzésében. „Ez a kiállítás és a könyv, akár egy tanúfa, vagy iskolai családfa, tekinthető úgy is, mint egy családi fotóalbum az eltűnt gyerekszobával – mondta közvetlen hangvételű megnyitójában Molnár Gyula grafikusművész, a MOME nyugalmazott egyetemi tanára, majd így beszélt a kiállító művészről: – Csipes Antal nagyszerű ember és alkotó. Mániákusan önzetlen, és olyan munkákat tesz a szemünk elé, amikre senki nem kérte fel. Az ő önelkötelezettsége alkotta meg mindnyájunk identitását; azokét is, akik már régen fentről kísérik a történetünket, azokét is, akik még itt és most tanúk, és azokét is, akik csak sok-sok év múlva lesznek tanúk.”
Csipes Antal gyűjti az iskola múltját, mindenhol dokumentál, és lelkesen mutogatja gyűjteményét. „Ő egy fényképezőgépember – így, egybeírva” – jellemezte őt Molnár Gyula.
A fotók készítője is szólt a megnyitón jelen lévőkhöz. Mint említette, nem tartja magát fotóművésznek, mindamellett, hogy 12 éves korától fényképez. Hogyan lett „beoltva” a dokumentálással? A Bokros-csomag idején az Iparművészeti Főiskoláról tanárokat küldtek el, őt a textiltanszékről áthelyezték a dokumentációs központba, ott találkozott az archív anyagokkal. Nem sokkal ezután Schrammel Imre és Fekete György elindított egy projektet, ellátták az intézményt számítógépekkel, fotófelszerelésekkel, videóvágó-kamerákkal.
A rektorváltások során, sajnos, kevés dokumentum maradt meg, de ezek egy részét sikerült megőriznie. Kötete végén két és fél oldalon sorolja fel azoknak a kollégáknak a nevét, akik fotókkal, információval, adatokkal segítették – közülük sokan eljöttek a megnyitóra is.
„Múltunkból táplálkozhat a jelen és a jövő. Ahogyan a történelmünkre, művészettörténetünkre, iparművészetünkre, építészetünk történetére emlékezünk, ugyanúgy az iskolák történetére is kellene vigyázni. Megpróbálok elindítani valamit” – mondta zárásként, majd hozzátette, ezzel a kiállítással befejezi a rendszeres fotózást a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen.
szd.
A tanodától az egyetemig… című könyv bemutatóján augusztus 27-én 18.00 órától Csipes Antal beszélgetőtársai: Oltai Kata művészettörténész, kurátor, Szalontai Ábel fotóművész, a MOME Media Design Intézet igazgatója és Kovács Csaba építész, a MOME Építészeti Intézet igazgatója. Helyszín: Hegyvidék Galéria (XII., Királyhágó tér 10.).
A fotókiállítás megtekintése augusztus 27-ig, a könyvbemutatón való részvétel regisztrációs jegy (200 Ft) megvásárlásával lehetséges. Jegyek kaphatók, vagy regisztrálni lehet a hegyvidekgaleria.jegy.hu oldalon, a MOMkult jegypénztárában (XII., Csörsz utca 18.) és a Hegyvidék Galériában. A galéria nyári nyitvatartása: kedd, szerda, csütörtök 12.00–18.00.