Ünnepi fogások karácsonytól újévig
„Az élet ünnepnapok nélkül: hosszú út vendégfogadók nélkül” – mondta a bölcs Démokritosz. December számtalan alkalmat kínál arra, hogy megálljunk, élvezzük az örömteli pillanatokat, amikor nyitott szívvel, terített asztallal várhatjuk szeretteinket. Most ugyan nem készülhetünk nagy vendégfogadásokra, de több időt szánhatunk a sütésre-főzésre, új ételek kipróbálására. Nem biztatunk senkit a hagyományok felrúgására, legyen hal, pulyka, malacsült, bejgli és minden, ahogyan megszoktuk, ám pici változtatásokat elképzelhetőnek tartunk a fogásokban, egy kicsit más sorrendben, másként ízesítve, máshogyan tálalva…
KÁPOSZTÁS GOMBALEVES
Kárpátalján sok gomba terem, amelyet a szorgalmas helyiek megszárítva tesznek el télire. A káposztás gombaleves náluk a karácsonyi ételek közé tartozik. Mint finom, laktató fogást, mi is nyugodtan tálalhatjuk, ha nem is karácsonyeste, de szilveszter éjszakáján vagy újév napján.
Hozzávalók:
10 dkg szárított gomba
40 dkg savanyú káposzta
só, őrölt bors
1 evőkanál zsír
1 kis fej vöröshagyma
1 evőkanál liszt
késhegynyi pirospaprika
20 dkg füstölt házikolbász
A szárított gombát többszörösen megmossuk, majd meleg vízbe áztatjuk. Ha a gomba jól megduzzadt, a vizet leöntve róla apróra vágjuk, és a kinyomkodott savanyú káposztával együtt másfél liter sós, borsos vízben feltesszük főni. Amikor megpuhult, a felaprított vöröshagymát a zsíron megfuttatjuk, és a lisztet kevergetve megpirítjuk rajta. Pirospaprikával meghintjük, és egy kevés hideg vízzel csomómentesre keverjük. A levesbe öntjük, majd a karikákra vágott kolbászt is hozzáadjuk. Néhány percig forraljuk, hogy a kolbász is megpuhuljon, aztán tálaljuk.
FORMÁS TORMÁS
Ez a pikáns ízesítésű túróbomba igazi gasztronómiai jolly joker! Lehet karácsonyi előétel, szilveszteri hideg fogás, de bármely ünnepi alkalommal megfelel egy különleges hideg fogás feltételeinek.
Hozzávalók (4 személyre):
2 púpozott evőkanál zselatinpor
1 dl tej
25 dkg tehéntúró
1 dl tejföl
1 kis üveg ecetes torma
1 mokkáskanál reszelt biocitromhéj
só, cukor
1 csokor kapor
1 dl tejszín
1 l evőkanál olaj
1 evőkanál frissen reszelt torma
A zselatinport kis lábasba szórjuk, a tejet ráöntjük, és kevergetve addig melegítjük, amíg a zselatin felolvad benne. A túrót villával áttörjük, a tejföllel, az ecetes tormával, a citromhéjjal, a finomra aprított kapor felével, sóval és pici cukorral simára keverjük. A tejszínt kemény habbá verjük. Ezt és a már csak langyos, de még meg nem dermedt zselatint a túrómasszához adjuk. Óvatosan forgatjuk bele, nehogy a hab összetörjön.
Egy kisebb kuglófformát olajjal kikenünk, a tormás túrókrémet belesimítjuk. Az alját tenyérrel kissé megütögetjük, hogy a massza egyenletesen töltse ki. Jól letakarva legalább egy éjszakán át dermedni hagyjuk a hűtőszekrényben. Tálalás előtt tálra borítjuk, a tetejét a maradék kaporral és egy kevés frissen reszelt tormával meghintjük. Főtt sonkával, enyhén füstölt virslivel vagy a képen látható, juhtúróval töltött lazactekercsekkel kínálhatjuk, de önmagában is finom.
ZSÁLYÁS FOGASFILÉ SÁFRÁNYOS RIZZSEL
Ez egy igazán alkalmi fogás, mert a fogas és a sáfrány egyaránt drága portéka. Ugyanakkor egyszerűen elkészíthető, ezért ha nem a karácsonyesti halfogásnak szánjuk, az ünnep első vagy második napján is asztalra kerülhet, amikor már, bizony, nem kívánunk sok időt tölteni a konyhában.
Hozzávalók (4 személyre):
80 dkg fogasfilé
só, őrölt fehér bors
8 szelet pármai sonka
8 zsályalevél
5 dkg vaj
2 evőkanál olaj
…a körethez:
25 dkg rizs
1 kiskanál só
csipet sáfrány
kb. 5 dl zöldségleves (biokockából is készülhet)
A tenyérnyi halfiléket sóval, borssal bedörzsöljük, mindegyikre fogpiszkálóval egy-egy szelet sonkát és zsályalevelet tűzünk. A vajat egy tepsiben megolvasztjuk, a fogasszeleteket belefektetjük, és 190 °C-on (légkeveréses sütőben 175 °C-on) 20 percig sütjük. Közben a vajjal locsolgatjuk.
A körethez a rizst az olajon kevergetve fehéredésig pirítjuk, megsózzuk, és a sáfránnyal fűszerezzük. Dupla mennyiségű levessel felengedjük, majd fedő alatt, lassú tűzön 20 percig pároljuk. Tálaláskor a rizst a tányérra halmozzuk, majd félig ráfektetjük a megsült sonkás halfiléket, és a tepsiben maradt vajjal meglocsoljuk. Friss zsályalevelekkel díszítjük.
SZARVASÉRMÉK NARANCSMÁRTÁSSAL
Merész receptet választottunk: szarvasfilét narancsmártással, kifejezetten ünnepi alkalomra. Vadhúst ritkán veszünk, és nemcsak azért, mert drágának tartjuk, hanem mert bizonytalanság van az elkészítését illetően. A receptet elolvasva azonban kiderül, semmivel sem bonyolultabb, mint bármilyen más húsos fogás.
Hozzávalók (4 személyre):
80 dkg érlelt szarvasfilé
10 dkg füstölt szalonna
só, őrölt bors
3 evőkanál olaj
2 dl frissen facsart narancslé
4 nagy narancs
1 dl száraz fehérbor
fél-fél mokkáskanál őrölt fahéj és koriandermag
csipetnyi cukor
olaj a sütéshez
A szarvasfilét nyolc szeletre vágjuk, és az így kapott érméket húsverő kalapáccsal ütögetve kissé ellapítjuk. A szalonnát felcsíkozzuk, és a hússzeleteket megtűzdeljük a csíkokkal. (A tűzdelés célja, hogy a száraz hús zsírosabbá, szaftosabbá váljon.) Megsózzuk, megborsozzuk, olajjal megkenjük, és hűtőszekrénybe tesszük érlelődni. Legjobb, ha egy egész éjszakán át pihen, de néhány órára feltétlenül szüksége van.
A mártáshoz a narancslevet a borral és 1 deci vízzel elkeverve egy lábasban a felére beforraljuk. Közben a narancsokat meghámozzuk, kifilézzük, és a boros mártásalapba dobjuk. Az őrölt fahéjjal és a koriandermaggal fűszerezzük, az ízét leheletnyi cukorral meglágyíthatjuk, és még 5 percig forraljuk. Ezután a hússzeleteket lisztbe forgatjuk, majd egy serpenyőben, nem túl forró olajon, oldalanként 3-3 perc alatt megsütjük. Azon frissen, a narancsos mártással körülöntve tálaljuk. Többféle párolt zöldséget adhatunk mellé köretnek.
Jó tudni!
- Csak jól érlelt húst vegyünk! Az érlelés többlépcsős feladat. A frissen elejtett állatok húsát napokig saját tollazatukban, bőrükben hagyják pihenni, azután tisztítják, majd darabolják. Csak az így előérlelt húsok kerülnek az üzletekbe.
- A vadhúsokat elkészítésük előtt otthon tovább kell pácolva érlelni. A szakácskönyvek általában hideg helyen történő, többnapos olajos pácolást javasolnak.
- Ezt a fogást szarvasfilé helyett marhabélszínből vagy borjúhúsból is elkészíthetjük. Ez utóbbi nem kíván hosszas pácolást.
KARÁCSONYI KRÉMES KÖRTE
A kiadós vacsora után, íme, a könnyed finálé! A krémes körtecsillag szemet gyönyörködtető, és felüdülést jelent – a feltehetően sokféle finom édes sütemény mellett – a gyomornak.
Hozzávalók (5 személyre):
5 közepes nagyságú császárkörte
5 dkg cukor
2 dl fehérbor
…a krémhez:
4 dl tej
4 tojás sárgája
10 dkg kristálycukor
1 púpozott evőkanál liszt
1 darabka vanília
fél citrom reszelt héja
5 dkg pirított, durvára darált mandula
A körtét meghámozzuk, hosszában félbevágjuk, a magházát kimetsszük. A bort azonos mennyiségű vízzel hígítva a cukorral elkeverjük, és felforraljuk. Amikor forr, a fél körtéket beletesszük, és kis lángon félpuhára főzzük. (Néhány perc alatt elkészülnek.) Szűrőkanállal kiszedjük, lecsöpögtetjük, és két laposabb, tűzálló tálra csillag alakban kirakva melegen tartjuk. (Így mindenkinek két fél körte jut.)
A tejet a citromhéjjal és a vaníliával felforraljuk. A tojások sárgáját a cukorral fehéredésig, azaz habosra keverjük, közben apránként a lisztet is beleszórjuk. A tejet lehúzzuk a tűzről, a vaníliát kidobjuk belőle, és a tojásos keveréket állandóan kevergetve belecsorgatjuk. Ha szükséges, egy pillanatra visszatehetjük a tűzre. Egy kissé kihűtjük, de még melegen a körtékre öntjük, a mandulával megszórjuk, és azonnal tálaljuk. Kínálhatjuk hidegen is, de akkor a körtét és a mártást is hagyjuk teljesen kihűlni!
Pákozdi Judit