Február, farsang, fánk
A néphit szerint a farsangi nagy evések az aktuális év bőségét is jelzik, ezért ilyenkor nem kell visszafogni magunkat, fánkból például kifejezetten sokat kell sütni! Mindenképpen megéri, mert sülés közben megsokszorozódik a térfogata, az alapanyagai sem drágák, és mindenki szereti. Eredetéről több kedves történet született az idők folyamán, amint az oldalunkon is olvasható. Közben annak a titka is kiderül, hogy miként kerül a szép fehér szalag a sülés közben megduzzadó fánkok derekára. A többi fogás is a jókedv és a jó étvágy jegyében született.
GAZDAG FEHÉRBAB-LEVES
A farsangi fánk sütésével összekötött ebéd vagy vacsora bevezetéséül nincs jobb, mint egy laktató, finom, kolbásszal, sonkával, főtt füstölt nyelvvel gazdagított, sült szalonnával koronázott bableves. Miután a fánkkal sok dolgunk lesz, ezt akár már előző nap elkészíthetjük.
Hozzávalók
25 dkg fehérbab
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 evőkanál olaj
1-2 szál sárgarépa
8 dl erőleves (bio-erőleveskockából is lehet)
1 babérlevél
só, őrölt bors
5-5 dkg füstölt kolbász, füstölt főtt nyelv, füstölt sonka
3 dkg vaj
1 púpozott evőkanál finomliszt
1 dl tejszín
1 csokor metélőhagyma
2-3 szelet húsos szalonna (ún. sliced bacon)
A babot a főzést megelőző este vízbe áztatjuk, majd másnap annyi vízben, amennyi bőven ellepi, puhára főzzük. A lehéjazott hagymát kis kockákra vágjuk, és a zúzott fokhagymával együtt megfuttatjuk az olajon. A megtisztított sárgarépát vékonyan felszeleteljük, a hagymára dobjuk, és kissé megpároljuk. Az erőlevessel felengedjük, babérlevéllel és őrölt borssal fűszerezzük, és 5 percig forraljuk. Ezután a babot a levével együtt, a kolbászt karikákra, a füstölt nyelvet, sonkát kis kockákra vágva adjuk hozzá, és újabb 5 percig főzzük. Lehúzzuk a tűzről, majd a vajat összegyúrjuk a liszttel, a levesbe morzsoljuk, és addig kevergetjük, amíg sűrűsödni kezd. Ekkor beleöntjük a tejszínt, és még egyszer felforraljuk, de már nem főzzük. Ha kell, utána sózzuk. Tálaláskor a tetejét felaprított metélőhagymával és ropogósra sütött húsosszalonna-darabokkal szórjuk meg.
TIPPEK
- Konzervbabot is vehetünk hozzá, de azt a már kész erőleveses alapba, a kolbászfélékkel egy időben tegyük bele.
- A belevaló húsféléket kedvünk és lehetőségeink szerint válogathatjuk össze, a füstölt nyelv helyett sonka, a kolbász helyett debreceni kerülhet a levesbe.
SAJTOS FÁNKOCSKÁK
Ezek a kicsi, csinos, sós sütemények kifejezetten vendégvárásra valók. Senkit ne riasszon el a rejtélyesnek hangzó égetett tészta készítésének várható nehézsége, mert semmivel sem bonyolultabb megsütni, mint bármelyik más tésztát. Viszont nagyon mutatós és sokoldalú, sós és édes töltelékkel egyaránt finom.
Hozzávalók (kb. 20 darab fánkhoz)
Az égetett tésztához:
3 dl víz
késhegynyi só
15 dkg zsír
15 dkg finomliszt
5 tojás
A tepsi kikenéséhez: 2 dkg vaj
A sajtkrémhez:
5 dkg ementáli sajt
20 dkg eidami sajt
- dl tejszín, 3 dl tej
- tojás
2 tojás sárgája
csipetnyi só
10 dkg vaj
10 dkg liszt
A tetejére: 10 dkg reszelt sajt
A vizet sóval felforraljuk, hozzáadjuk a zsírt, és ha teljesen feloldódott, beleszórjuk a lisztet, majd kevergetve 3-4 percig főzzük. Akkor jó, ha sima, és elválik az edény falától. Lehúzzuk a tűzről, egyenként beledogozzuk a tojásokat, majd csillag- vagy sima csöves habzsákba töltjük. Egy tepsit kivajazunk, és a masszából pingponglabda-nagyságú gömböket nyomunk rá. Előmelegített sütőben, nagy lánggal (230 °C, légkeveréses sütőben: 210 °C) 5 percig, majd a lángot kissé mérsékelve (200 °C, légkeveréses sütőben: 180 °C) további 15-18 percig sütjük. Közben nem szabad kinyitni a sütőajtót! Utána elzárjuk a sütőt, majd az ajtaját résnyire kinyitjuk, és még 10 percig szárítjuk a fánkokat. Töltés előtt recés késsel levágjuk a tetejüket, és az üregüket megtöltjük a kiválasztott krémmel.
A sajtkrémhez lereszeljük a kétféle sajtot. A tejszínt a tejjel, a tojásokkal és a tojások sárgájával, csipetnyit megsózva, egy tálban simára dolgozzuk, hozzáadjuk a reszelt sajtot, majd vízgőzre állítjuk, és kevergetve felolvasztjuk. A vajból és a lisztből világos rántást készítünk, és apránként beleöntjük a sajtos masszát. Folyamatosan kevergetjük, hogy jól megsűrűsödjön, de vigyázzunk, nehogy leégjen! Átöntjük egy másik edénybe, és hűlni hagyjuk, csak azután töltjük a fánkokba.
TIPP
- Az égetett tésztából készült fánkocskák nyersen jól mélyhűthetők. A habzsákból a nyers masszát sütőpapírral bélelt tálcára kell nyomni, majd megfagyasztani. Zárható dobozban akár 3 hónapig is eltarthatók a fagyott fánkocskák. Sütés előtt 30 perccel tegyük tepsire, és szobahőmérsékleten hagyjuk felengedni.
KELSÜNI KELVIRÁGGAL
A farsangi asztal vidám látványossága lehet a fogvájóra vagy hurkapálcára szúrt, töltött fánkocskákkal megtűzdelt kelkáposztafej. A változatosság kedvéért a fánkocskákat különböző krémekkel töltsük meg, az egyik lehet például a sajtos fánknál leírt változat! Párjának, a „kelvirágnak”, amit megfaragott zöldségdarabkákkal tűzdeltünk tele (friss és savanyú uborka, piros és jégcsapretek, sárgarépa, esetleg gyöngyhagyma, lilahagyma, póréhagyma, szárzeller), aligha tudnak majd ellenállni a vendégek.
Hozzávalók
A tésztához: dupla adag a sajtos fánkocskák tésztájából
A májkrémhabhoz:
20 dkg májkrém (házi vagy konzerv)
6 dkg vaj
só, frissen őrölt bors
mokkáskanálnyi morzsolt majoránna
A vajas krémsajthoz:
20 dkg natúr krémsajt
6 dkg vaj
A rákkrémhez:
10 dkg konzervrákhús
10 dkg natúr krémsajt
5 dkg vaj
só, frissen őrölt bors
evőkanálnyi konyak
Ezeknek a fánkocskáknak az elkészítéséhez a sajtkrémes fánknál leírtakat kövessük, de a tésztából feleakkora, dió nagyságú gömböket süssünk! Kihűlés után nem is kell ezeket szétvágni, a krémeket egy hegyes csővel felszerelt nyomózsákból egyenesen a gömbök belsejébe nyomhatjuk. A krémekhez jó habosra kikeverjük a hozzávalókat, és ízlésünk szerint fűszerezzük. A rákkrémhez azonban a rákhúst először lecsöpögtetve turmixszolni kell, aztán jöhet a vajas habosítás!
SÖRBEN SÜLT CSÜLÖK
A ropogósra sült csülök éppúgy megállja a helyét a farsangi asztalon, mint szilveszterkor, vagy bármely születésnapi, baráti összejövetelen. Ilyenkor nyugodtan „felmenthetjük” magunkat, nemsokára úgyis böjtös szelek fújnak.
Hozzávalók (6 személyre)
1 nyers csülök (kb. 1,5 kg)
1 evőkanál só
3-4 gerezd fokhagyma
őrölt bors
köménymag
1 evőkanál mustár
1 dl olaj
3 dl világos sör
A csülköt alaposan megmossuk, az egyik oldalán csontig behasítjuk, a húst a csont körül kissé meg is lazítjuk. Abba a tepsibe fektetjük, amiben majd sütni fogjuk. Kívül-belül besózzuk, s bedörzsöljük a zúzott fokhagymával, a borssal, a köménnyel és a mustárral. Megöntözzük az olajjal és a sörrel, majd lefedve 1-2 napra a hűtőszekrénybe tesszük. Sütéskor még 3 deci vizet vagy húslevest öntünk alá, és alufóliával letakarva közepesen meleg sütőbe toljuk (180 °C, légkeveréses sütőben: 165 °C). Kb. 1 óra alatt puhára pároljuk, azután levesszük róla a fóliát, és mindkét oldalát a levével gyakran locsolgatva ropogós pirosra sütjük.
TIPPEK
- Vele sült burgonya és többféle párolt zöldség illik hozzá köretnek.
- A ropogós csülköt kínálhatjuk csak puha kenyérrel és sok savanyúsággal is.
Pákozdi Judit