Kinek így, kinek úgy – a tavasz a megtisztulás időszaka
Az új év első hónapjainak uborkaszezonját nyilván nem lehet máshogy kitölteni a kereskedelemben, mint úgy, hogy a legunalmasabb házimunkához a legkülönfélébb leárazott termékekkel próbálnak kedvet csinálni nekünk, háziasszonyoknak. Nekem ugyan vajmi kevés sikerrel… Sokkal könnyebb ösztönözni a test megtisztítására! Nem kell hozzá más, mint néhány finom és egészséges fogás, amelyet örömmel készíthetünk el a böjti napokban. Ehhez is kínálunk most ötleteket.
Friss quinoasaláta
Az egyik legdivatosabb „super food”, a quinoa nemcsak egészséges, de látványra is egészen feldob egy-egy fogást. Ez a saláta hidegen-melegen, előételként, köretként is remekül megállja a helyét.
Összetevők
125 g quinoa
250 ml csirke- vagy zöldségalaplé vagy víz
85 g szeletelt mandula
2 evőkanál napraforgómag
750 g spenót
85 g aszalt vörös áfonya
1 alma
1 teáskanál citromlé (opcionális)
feta sajt
Hozzávalók a vinaigrette-hez
65 ml olívaolaj
65 ml balzsamecet
1 evőkanál cukor
2 teáskanál dijoni mustár
¼ teáskanál hagymapor
1 teáskanál chiamag
só és bors, ízlés szerint
A quinoát főzzük meg az alaplében vagy vízben. Mindeközben dobjuk a szeletelt mandulát és a napraforgómagot egy tiszta serpenyőbe, hogy közepes lángon, körülbelül 1-2 perc alatt, sűrű kavargatás közepette megpiríthassuk. Vágjuk fel kockákra az almát, és tegyük egy kis tálba. Adjuk hozzá a citromlevet. Ha megfőtt, hűtsük le teljesen a quinoát. Keverjük hozzá a spenótot, az aszalt áfonyát és az almát. Végül tegyük turmixgépbe az olívaolajat a balzsamecettel, a cukorral és a mustárral. Szórjuk hozzá a hagymaport és a chiamagot, majd turmixoljuk le az egészet. Tálalás előtt öntsük a vinaigrette-et a salátánkra!
Csicseriborsó-leves
A csicseriborsó az egyik legértékesebb fehérjeforrás a reformkonyha alapanyagai közül. Száz grammban közel 20 gramm fehérje található. Alacsony kalóriatartalma miatt különösen ajánlott a fogyasztása tisztítóböjtök, fogyókúrák idején. Ráadásul – és ez sem elhanyagolható szempont – az ára is nagyon baráti.
Hozzávalók
50 dkg csicseriborsó
6 gerezd fokhagyma
1 ek szardellapaszta
60 dkg paradicsom (konzerv)
rozmaring
só, bors, peperoncino
A csicseriborsót jó két nappal előbb sós vízben kell beáztatni. Ha erre nincs idő, használhatunk konzerves csicseriborsót is. Hasonló a helyzet a paradicsommal. Hacsak nincs nyár és paradicsomszezon, semmiképpen sem ajánlott a télen kapható verziókkal elkészíteni a levest, akkor már jobb, ha hámozott, konzerves paradicsomot használunk.
A csicseriborsót leöblítjük, és friss vízben tesszük fel főni két átpréselt fokhagymagerezd és egy rozmaringág társaságában. Lassú tűzön puhára főzzük a szemeket, sózzuk, borsozzuk, a rozmaringágat kidobjuk, és kiemelünk egy jó merőkanálnyi csicseriborsót. Külön serpenyőben kevés olívaolajon aranysárgára pirítunk két összetört fokhagymagerezdet, hozzáadjuk a szardellát, a paradicsomot, az őrölt erős paprikát, meghintjük finomra metélt rozmaringgal, egyet buggyantunk rajta, majd az egészet a csicseriborsóhoz öntjük. Botmixerrel homogénre pürésítjük, majd visszatesszük bele az egészben hagyott szemeket, és még egyszer felforraljuk. Fokhagymával bedörzsölt, pirított kenyérszeletre tálaljuk.
Olasz húsgombócok paradicsommártásban
Egy anekdota szerint Bud Spencer olyan könyörtelen volt az evésben, hogy amikor egy nap Miamiban egy olasz technikus negyven húsgombóccal kedveskedett neki, a lakókocsijában tartózkodó barátjának egyet sem engedett megkóstolni a gigantikus mennyiségből. „Ugyanakkor nagyon jószívű ember volt, ha arról volt szó, inkább főzött újabb adagot másoknak, de előle nem lehetett ételt elvenni” – olvasható Király Levente Piedonéról szóló könyvében. A sztori annyira felkeltette a kíváncsiságomat, hogy fellapoztam Váncsa István Itáliai lakomák című kötetét, és megfőztem belőle a világ legfinomabb olasz húsgombócait. Bakancslistás élmény, senki ne hagyja ki!
Hozzávalók a gombócokhoz
60 dkg darált marhahús
2 szelet kenyér
5 dkg pancetta
1 gerezd fokhagyma
½ csokor petrezselyem
1 szál majoránna
2 tojás
4 ek reszelt parmezán
4 ek mazsola
5 ek fenyőmag
10 dkg zsemlemorzsa
¼ tk szerecsendió
só, bors
Hozzávalók a fűszeres paradicsommártáshoz
1,5 kg paradicsom
10 dkg pancetta
½ csokor petrezselyem
1 hagyma
1 zellerszár
1 sárgarépa
1 gerezd fokhagyma
só, bors
olívaolaj
A pancettát (vagy baconszalonnát) apróra szeleteljük, felaprítjuk a petrezselymet, a zellert is, lereszeljük a sárgarépát, összetörjük a fokhagymát. Olajon megdinszteljük a felkockázott hagymát, majd rátesszük az összeaprított zöldségeket, és fedő alatt puhára pároljuk. Egy-két kanál vizet adhatunk hozzá, ha szükségesnek látjuk. Közben meghámozzuk a paradicsomokat, felkockázzuk (ha nem darabolt konzervparadicsommal dolgozunk…), és szintén a lábosba tesszük. Sózzuk, borsozzuk, majd jó negyed óráig bugyogtatjuk.
A húsgombócokhoz beáztatjuk a kenyérbelet, kicsavarjuk, és a húshoz gyúrjuk. Sózzuk, borsozzuk, és ráreszeljük a szerecsendiót. Hozzáadjuk az összetört fokhagymát, a finomra metélt petrezselymet és majoránnát, a tojást és az előzetesen beáztatott mazsolát, valamint a fenyőmagot. Beledolgozzuk az apróra felkockázott pancettát, jól összedolgozzuk, tíz gombócot formázunk belőle, és ezeket zsemlemorzsába hempergetve olívaolajon kisütjük. Ha elkészültek, beletesszük a paradicsommártásba, és néhány perc alatt összemelegítjük.
Narancsos mandulatorta
A tél – legyen akármilyen kemény vagy enyhe – maga előtt görgeti a jóízű narancsokat, amelyek ilyentájt minden más gyümölcsöt megelőznek itthon. Reggel narancslé, délben narancsos kacsa, a délutáni tea mellé pedig narancstorta dukál. Ez a csupa mandula sütemény habos, tojásos narancskrémmel töltve igazi klasszikus: rengeteg tojássárgájából és jelentős mennyiségű gyümölcsből készül, Móra Ferencné nyomán.
Hozzávalók a tésztához
8 tojás
25 dkg porcukor
2 narancs héja és leve
1 facsarásnyi citromlé
25 dkg mandulaliszt
Hozzávalók a krémhez
5 tojás sárgája
12,5 dkg cukor
2 narancs héja és leve
15 dkg vaj
A tésztához 1 egész tojást és 7 tojás sárgáját habosra verünk a porcukorral és a reszelt narancshéjjal. Hozzáadjuk a narancsok levét és egy facsarásnyi citromot, majd a mandulát és a kemény habbá vert 7 tojásfehérjét is beleforgatjuk. A tésztát formába öntve lassú lángon megsütjük, és ha kihűlt, megkenjük narancskrémmel.
A krémhez a tojássárgájákat a cukorral fehéredésig verjük, majd felöntjük a narancsok frissen facsart levével, és természetesen a gyümölcsök héját is a krémbe reszeljük. A tálat forró vízzel telt edénybe állítva addig keverjük, amíg sűrűre fő. Ha kihűlt, 15 dkg habosra kevert vajjal összekeverjük, majd megtöltjük, és bevonjuk vele a három lapra vágott tortát.
Mandulanugátos, rétegelt bonbon
A bonbonok közül a legegyszerűbb és egyben a legmacerásabb a rétegelt csokik elkészítése. Egyszerű, mert nem kell hozzá semmilyen speciális cukrászfelszerelés, ám macerás, mert a masszát el kell készíteni, kombinálni kell egy másik hasonló konzisztenciájú, mégis más ízű édességgel, majd összerakni, lehűteni, felvagdosni, visszahűteni, végül a temperált csokoládéban megmártani, bizony, eltart jó néhány óráig.
Hozzávalók
10 dkg mandula
10 dkg cukor
10 dkg tejcsokoládé
ostyatörmelék
30 dkg marcipánmassza
kb. 15-20 dkg étcsokoládé
A héjas mandulát egy percre forrásban lévő vízbe dobjuk, majd kinyomkodjuk a héjából. Serpenyőt forrósítunk, és beledobjuk a magvakat. Jól átpirítjuk, utána hűlni hagyjuk. A cukrot karamellizáljuk, belevegyítjük a mandulát, megforgatjuk, majd sütőpapíron elterítjük, hogy lehűljön. Ezután összetördelve nagy teljesítményű konyhai robotgépbe tesszük, és egészen folyékony péppé daráljuk. Közben gőz fölött felolvasztjuk a csokoládét, a mandulához adjuk, és alaposan elkeverjük. A marcipánt két sütőpapír között kinyújtjuk, sütőkerettel négyzetet metszünk ki belőle, és a keretet rajta hagyjuk. Meghintjük tördelt ostyával, majd beterítjük a mandulás csokoládés pralinéval. Dermedésig hűtőben hagyjuk. Kis kockákra vágjuk, majd újra visszahűtjük, míg az étcsokoládét temperáljuk. Ha ez kész, kivesszük a hűtőből a rétegelt kockákat, és egyenként megmerítjük a csokoládéban, majd óvatosan sütőpapírra sorakoztatjuk. A tetejükre tehetünk csokoládéval megfestett fóliát is, ha van honnan beszerezni. Ha jól temperáltunk, a bonbonunk roppanós, kemény csokoládéburokban pár perc elteltével fogyasztható, de mint minden ilyen jellegű édességnek, ennek is csak jót tesz, ha néhány napig állni hagyjuk egy légmentesen záródó pléhdobozban.
(Kövesdy)