Új évtized, új fogadalmak és új kihívások
Vízkereszttel lezárult a karácsonyi ünnepkör, elkezdődött a farsang. Ez a hónap a megtisztulás időszaka. Divatba jött a „száraz”, azaz alkoholmentes, vagy a „vegán” január, megtisztítjuk szervezetünket a sok lakmározás után, és morzsapartin, netán kelt tésztába sütve eltakarítjuk a maradékokat is.
Meleg kiflik csirkeraguval töltve
A legjobb bulikellék, de uzsonnára is kiváló! A gyerekek odavannak érte, hidegen, melegen is az egyik legkiadósabb és legsikeresebb vendégváró ez a puha kifli, amit illatos, fűszeres csirkés raguval töltöttünk meg, hogy tápláló legyen. És hogy elnyelje az ünnepek alatt felhalmozódó maradékot!
Hozzávalók a tésztához
1 kg liszt
2 tojás sárgája
1 dl olaj
kb. 6 dl tej
2 ek só
1 tk cukor
5 dkg élesztő
Hozzávalók a csirkeraguhoz
1 kg csirkemellfilé
2 közepes fej vöröshagyma
4 fej fokhagyma
oregánó, majoránna, bazsalikom, rozmaring, só, bors
Cayenne bors
2 ek dijoni mustár
2,5 dl tejföl
20 dkg félkemény sajt (legjobb a gouda)
1 tojás
reszelt sajt vagy szezámmag
A tésztához minden hozzávalót langyos állapotában összegyúrunk, bedagasztjuk, és meleg helyen legalább egy órán át kelni hagyjuk, letakarva. A raguhoz felkockázzuk és üvegesre pároljuk a hagymát, finomra vágjuk a fokhagymát, ezt is rádobjuk, majd meghintjük a fűszerekkel. A húst megtisztítjuk az inaktól, apró kockákra vágjuk, és összeforgatjuk a fűszeres hagymákkal. Sózzuk, borsozzuk, és jó két evőkanál mustárt keverünk hozzá. Ha kifehéredett, hozzáadjuk a tejfölt is, majd fedő alatt, kis lángon párolódni hagyjuk 5-10 percen át. Ha kész, botmixerre kenhető masszává pürésítjük. A tésztát kétfelé vesszük, egymás után mindkét felét a lehető legvékonyabbra, körülbelül gyúródeszka méretűre nyújtjuk, majd megkenjük a csirkés masszával, és meghintjük reszelt sajttal. Feltekerjük, trapézformájú szeletekre metsszük, és egymástól távol sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük a kifliket. A tetejüket megkenjük felvert tojással, és meghintjük reszelt sajttal vagy szezámmaggal, majd 220 fokos sütőbe toljuk őket. Körülbelül 15-20 perc alatt aranybarnára sülnek.
Karfiol- és zellerleves krémsajtgolyókkal
Ebben az illatos, csupa zöldség krémlevesben az a legjobb, hogy hideget, meleget egyaránt kapunk általa.
Hozzávalók
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 karfiol
1 zeller
2 burgonya
1 l csirkealaplé
4 dkg dió
20 dkg krémsajt
6 evőkanál metélőhagyma
olívaolaj
bors, só, szegfűszeg
Pároljuk meg az apró kockákra vágott hagymát és a fokhagymát egy kevés olívaolajban. Sózzuk, borsozzuk, reszeljünk rá szegfűszeget, majd amikor már áttetszők, adjuk hozzá a megmosott, virágjaira bontott karfiolt, valamint a meghámozott zellert és a burgonyát, amelyeket előzőleg szintén felkockáztunk. Öntsük fel alaplével vagy annyi vízzel, amennyi elfedi, és pároljuk a zöldségeket jó húsz percig fedő alatt. Eközben őröljük finomra a diót, és dolgozzuk el a krémsajttal. Készítsünk kis golyókat belőle, ezeket hengergessük finomra metélt snidlingbe, majd tegyük őket a hűtőbe. Ha a leves elkészült, botmixerrel vagy turmixgépben pürésítsük. Az állagát lazíthatjuk még egy kevés vízzel, ízlés szerint. Forrón, a hideg sajtgolyókkal tálaljuk.
Szűzérme cambozolával és aszalt paradicsommal
Jó egy éjszakára bepácolni, hogy a hús minden részét átjárják az ízek, de ettől eltekintve gyorsan elkészíthető ez az egyben sült szűz, amely ropogósra sült baconbundájában ígéretes fogás!
Hozzávalók
2 szűzérme
10-12 szem aszalt paradicsom
kb. 12 dkg fokhagymás cambozola sajt
olívaolaj
1 tk mustárpor
kakukkfű, só, bors
12 szelet baconszalonna
A páchoz összetörjük a fokhagymát, a kakukkfűvel együtt belemorzsoljuk az olajba, amibe friss borsot őrlünk, és belekeverjük a mustárport is. Jól elkeverjük, és elmerítjük benne a húsokat legalább egy éjszakára. Másnap lecsöpögtetjük a húsokat, ha van egy hosszú, vékony késünk, a végüknél fogva felszúrjuk a hengerek közepét, hogy be tudjuk tölteni a hosszában kettémetszett aszalt paradicsomokat és a csíkokra vágott sajtot. Ha így nem megy, metsszük be hosszában a húst a feléig, csomagoljuk bele a tölteléket, sózzuk és zárjuk vissza, majd kívül is besózva szorosan tekerjük a baconszalonna-szeletekbe. Forró olajban, közepes lángon, folyamatosan forgatva körülbelül 20 percen át sütjük, míg minden oldaláról átsül. Ha kész, egy fadeszkán hagyjuk pihenni öt percig, majd ujjnyi szeleteket vágunk belőle, és azonnal tálaljuk.
Szicíliai padlizsánsaláta
Ritka öröm, ha a boltban gyöngypadlizsánt lehet kapni, nem csoda, ha azonnal lecsaptam rá a minap a kedvenc zöldségesemnél. Ezek a hosszú, kecses, élénklila példányok egészen feldobják az ételeket. Kár, hogy sülés közben elveszítik a színüket, így ebben a salátában a szépségük nem, az ízük annál inkább érvényesül!
Hozzávalók
3 közepes padlizsán
3-4 gyöngypadlizsán
3 zellerszár
1 nagy hagyma
1,5 konzerv hámozott, darabolt paradicsom
2 ek cukor
2 ek kapribogyó
10 dkg olajbogyó
1 ek vörösborecet
só, bors
kb. ½ l olívaolaj
A gyöngypadlizsánokat felszeletelem, a nagyokat felkockázom, és forró olajba forgatva aranybarnára pirítom őket egy nagy serpenyőben. Egy másik lábosban ugyanígy járok el a szálasra vágott hagymával és a kétujjnyira szelt zellerszárakkal is, amelyeket aztán felöntök a paradicsomkonzervek tartalmával. Az egészhez két evőkanál cukrot keverek, meghintem sóval, frissen őrölt borssal, majd hozzáloccsintok egy kevés vörösborecetet is. Összerottyantom, aztán lehúzom a tűzről, és a padlizsánhoz keverem. A kimagozott olívabogyót felkockázom, és a kapribogyókkal együtt beleforgatom a salátába, amit legjobb langyosan tálalni, de hidegen, melegen is finom.
Crème Brûlée passion fruit-vel
Ez a desszert jó eséllyel azok kedvence lesz, akik szeretnek új ízeket injektálni a hagyományos fogásokba. A maracuja – magyarul passiógyümölcsként is emlegetik – az egyik legegzotikusabb gyümölcs, amit ismerek. Nem szeretem ezt az elnevezését, mert a passióról nekünk leginkább a szenvedés jut eszünkbe, míg szó szerinti fordításban a maracuja a szenvedély gyümölcse. Aki ismeri az ízét, annak nem kell ecsetelni, milyen fantasztikus duót alkothat ez a gyümölcs a francia konyha legkifinomultabb klasszikusával. Csak tessék kipróbálni!
Hozzávalók
7 tojás sárgája
170 g cukor
150 ml maracujalé
750 ml tejszín
250 ml tej
cukor
A tojások sárgáját felverjük a cukorral, hozzáadjuk a maracuja levét, a tejszínt és a hideg tejet. Alaposan elkeverjük, és legalább egy órát állni hagyjuk. Szuflés edényekbe töltjük, amelyeket egyharmadig forró vízbe állítunk, így toljuk be a 100 fokos sütőbe. Körülbelül 50-60 perc alatt kész lesznek. Ha elkészültek, lehűtjük őket. Tálalás előtt meghintjük a tetejüket kristálycukorral, és szakácsfáklyával hajszálvékony karamellréteget képzünk a desszertek tetején.
(Kövesdy)