Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Piaci séták, formák és színek tobzódása: itt a nyár!

Június van, végre dúskálhatunk a szebbnél szebb zöldségek, zamatos gyümölcsök között. Hamarosan fejthetjük a borsót, pörgethetjük a parázsburgonyát a serpenyőben – de addig is ragadjuk meg még az alkalmat, és gyorsan konzerváljuk az idei eper ízét, hogy télire is maradjon valami a nyár gazdag terméséből!

Varázssmoothie

A reggeli indulás minden gyomor számára meghatározó. Van, aki „kifekszik” az édes reggelitől, a cukor sokunkat megfoszt az energiánktól az emésztés idejére, ezért én ebben a napszakban kifejezetten kerülöm az édességet. Nem így vannak ezzel a gyerekek, akik számára evidens, hogy a reggeli csak lekváros valami lehet.

Az utóbbi időben azonban behúztam őket a csőbe, mégpedig nem mással, mint ezzel a mesés színű, egzotikus turmixszal, amely édes ízvilága ellenére nem dönt ki a sorból, és valószínűleg nem is ad olyan cukorsokkot a szervezetnek, mint a frissen elkészült, egyébként valóban mennyei eperlekvárom. Tessék csak kipróbálni!

 

* Hozzávalók 4 személyre:

3-4 banán

4 marék bébispenót

1 mangó

1 avokádó

½ friss ananász

 

Előkészületképpen nem kell mást csinálnunk, mint előző este betenni a mélyhűtőbe a meghámozott banánokat, a hűtőbe pedig a többi hozzávalót. Másnap aztán szépen a turmixgépbe halmozzuk a gyümölcsöket, belekaparjuk az avokádó húsát és a megmosott spenótleveleket is, majd az egészből sűrű smoothie-t készítünk. Ez a jeges turmix a forró nyárban mindenkit egész napra feltankol energiával.Piaci_setak2

 

Pisztáciás báránygombócok tahinimártással

Különlegesen finom és könnyű fogás ez a keleti ízeket idéző, tahinimártással fűszerezett bárányfasírt. A pisztácia és a szezámos fűszerpaszta egészen egyedi kombinációt eredményez.

 

* Hozzávalók a tahinimártáshoz

(6 pitával számolva):

1 púpozott ek tahini

1 ek olívaolaj

1 ek citromlé

2,5 dl görög natúr joghurt

* Hozzávalók a báránygombócokhoz:

50 dkg bárányhús

30 g pisztácia, durvára aprítva

1 tk őrölt kömény

1 citrom héja

2 gerezd fokhagyma

szegfűszeg

1 ek bazsalikompesztó

 

A mártáshoz keverjük el alaposan egy kis tálban a tahinit, az olívaolajat, a citromlevet és a sót. Adjuk hozzá a joghurtot is, és ha elkevertük, tegyük félre a hűtőszekrénybe. Daráljuk le a báránybordát, majd dolgozzuk össze a durvára tört pisztáciával és a köménnyel. Reszeljük bele a citromhéjat, törjük rá a fokhagymát, adagoljuk hozzá a pesztót és a sót, majd ezeket is dolgozzuk össze a hússal.

Formázzunk golyókat a masszából, és kevés olívaolajon, közepes lángon süssük meg oldalanként 3-4 perc alatt. Helyezzük konyhai papírtörlővel kibélelt tálra, amely felszívja a fölösleges zsiradékot. Tálaljuk tiszta, forró serpenyőben felfrissített pitával, salátaágyon, és locsoljuk meg gazdagon a joghurtos tahinimártással.Piaci_setak1

 

Málna–eper-leves tárkonnyal

Általában nem vagyok híve a sós ételeknél megszokott fűszerek édes fogásokkal való kombinálásának, de a zöld fűszerekkel időnként mégis elcsábulok egy kis kísérletezésre. A bazsalikom, a tárkony igazán jól tud állni a gyümölcsöknek is. Aki nem hiszi, járjon utána: próbálja fokozatosan adagolni a fűszernövény leveleit, mindenki alakítsa ki egyénileg a neki megfelelő ízharmóniát!

 

* Hozzávalók:

30 dkg málna

30 dkg eper

10 dkg cukor

½ citrom leve

1 szál tárkony levelei

 

A cukrot karamellizáljuk egy tiszta lábas alján. Amikor szép, borostyánszínű, dobjuk rá a megmosott gyümölcsöket és a tárkonyleveleket, majd rottyantsuk össze 10 perc alatt. Ha levet eresztettek a gyümölcsök, és felolvadt a karamell, elzárhatjuk a lángot. Tegyünk minden hozzávalót a turmixgépbe, és járassuk addig, amíg homogén, sima folyadékot kapunk. Szűrjük át, és tálaljuk hidegen, friss gyümölcsökkel vagy vaníliás tejszínhabbal.Piaci_setak4

 

Csőben sült burgonyarolád

Nálunk a gyerekeknél a meleg vacsora a legnagyobb kasszasiker, ez a gluténmentes rolád pedig egyenesen közönségkedvenc az utóbbi időben. Ha megunjuk az olaszos ízvilágot, megtölthetjük ebédről megmaradt csirkeraguval, vagy akár csülökcafatokkal is, de az alapreceptet mindenképp ki kell próbálni egyszer!

 

* Hozzávalók:

6 burgonya

10 dkg parmezán

1 hagyma

50 dkg darált marhahús

5 hámozott paradicsom

½ csokor petrezselyemzöld

fűszerpaprika

só, bors

20 dkg bébispenót

2 gerezd fokhagyma

12 dkg ricotta

10 dkg mozzarella

 

A burgonyát meghámozzuk, vékonyan felszeleteljük. Egy tepsire sütőpapírt fektetünk, ecsettel vékonyan beolajozzuk, a teljes felületén behintjük reszelt parmezánnal, majd szépen, ahogyan a tetőcserepek illeszkednek egymáshoz, elrendezzük rajta a burgonyaszeleteket, úgy, hogy a széleik fedjék egymást. Meghintjük a másik felüket is parmezánnal, megsózzuk, és a 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk, ahol fél óra alatt ropogósra sülnek.

Amíg pirulnak, elkészítjük a tölteléket. Ehhez egy kevés olívaolajon megdinszteljük a felkockázott hagymát, hozzáadjuk a darált marhahúst, és ha ez is megpirult, belekeverjük a finomra metélt petrezselymet és az aprított paradicsomot is. Meghintjük paprikával, sót és borsot törünk rá, és összefőzzük. Egy másik serpenyőben olajat hevítünk, pár másodperc alatt megpirítjuk az apróra szelt fokhagymát, és rádobjuk a spenótleveleket. Sózzuk, borsozzuk. Ha szépen összefonnyadtak a levelek, lehúzzuk az edényt a tűzről, és beleforgatjuk a friss ricottát.

A keveréket eloszlatjuk a sütőből kivett krumplis alapon, fölötte elsimítjuk a húsos réteget is, amelyre még egy réteg reszelt mozzarella jön. A sütőpapír segítségével óvatosan feltekerjük a roládot. A krumplira pirult sajt szépen egyben tartja az egészet, ráadásul nagyon finom ropogóssá is varázsolja a fogást. A roládot további 15 percre visszatoljuk a sütőbe, hogy a benne lévő töltelék is felforrósodjon, a sajt pedig elolvadjon. Ha jól dolgoztunk, a vendégeink is olvadoznak majd a gyönyörűségtől! A tetejét meghintjük egy kevés petrezselyemmel, és kétujjnyi szeletekre vágva azon melegében tálaljuk.Piaci_setak3

 

Meggyes pavlova amarettós mascarponéval

Bár a britek karácsonyra eszik, a pavlova friss gyümölcsökkel az igazi. Ez az édesség külsejéhez méltó módon a nagy orosz balerináról, Anna Pavlováról kapta a nevét (róla április 14-i lapszámunkban írtunk – a szerk.), hozzá hasonlóan légies, gyönyörű sütemény. Ha jól készítjük, kívül roppanós, belül lágy desszertet kapunk, amelyen mascarponés tejszínhabágyra kerülnek a friss gyümölcsök vagy az azokból készült könnyű kompót.

 

* Hozzávalók:

6 tojás fehérje

200 g cukor

1 tk almaecet

1 vanília kikapart magjai

1 csipet só

200 g mascarpone

50 g porcukor

180 ml tejszín

1 ek tejföl

2 cl Amaretto

200 g meggy

65 g cukor

65 ml víz

15 ml citromlé

vaníliakivonat

 

A sütőt felmelegítjük 150 fokra. A vaníliamagokkal elkevert tojásfehérjéből lágy habot verünk, fokozatosan adagoljuk hozzá a cukrot, majd az ecetet és egy csipet sót. A habot kétfelé osztjuk, egy sütőpapírral bélelt tepsire tornyozzuk, és két kerek, itt-ott kicsúcsosodó lapot kenünk belőle. Úgy lesz szép, ha engedjük burjánozni a hab természetes hullámait. A sütő legalsó rácsára tesszük, fölé pedig egy másik tepsit csúsztatunk, hogy megvédjük a barnulástól. Ezután 100 fokon 80 percen át sütjük, majd lekapcsoljuk a sütőt, és az ajtaját résnyire kinyitva további 40 percig hagyjuk bent hűlni az édességet.

Közben elkészítjük a meggykompótot és a krémet. Előbbihez kettészeljük és kimagozzuk a meggyeket, a vízből, a vaníliakivonatból és a cukorból szirupot készítünk, hozzáadjuk a citromlét és a gyümölcsöt, majd addig forraljuk, amíg a folyadék a felére redukálódik. A szirupot is lehűtjük. A hideg tejszínből habot verünk, hozzáadjuk a porcukrot, a mascarponét és az Amaretto likőrt is.

Ha minden összetevő hideg, összeállíthatjuk a tortát. A tojáshabos lapra mascarponés tejszínhabot halmozunk, ráterítünk egy merőkanálnyi meggykompótot, majd jöhet a második lap, erre is krémet rétegezünk, végül megpakoljuk a maradék meggyel. Lehetőleg frissen fogyasszuk, mert ez a torta nem szereti a nedvességet, és hamar megszívja magát!Piaci_setak5

Sashegyi Zsófia