Kertben, asztalnál, kamrában – gyönyört hoz a „virágok virága”
Ebbe a furcsa tavaszba, amely egyszerre hozott közel, és szigetelt el minket egymástól, amely szokatlan idősávokra osztotta fel az életünket, és amelyben kihaltak a mindig járókelőktől hemzsegő utcák, csendesen, alig észrevehetően lopakodott be a június. Vele most mintha kicsit újra kezdődne az életünk. Izgalmas lehetőségként éljük meg, hogy elsétálhatunk a piacra, hogy bátran válogathatunk a kevésbé tartós élelmiszerek között is, és hogy szinte „ránk szakad” a megannyi frissen érett gyümölcs és zöldség, amikből az utóbbi időben csak mirelit formában volt értelme feltankolni. Egyfajta ünnep ez, lassan visszakapjuk a korábbi életünket, és most azt is jobban meg tudjuk becsülni, amit azelőtt természetesnek vettünk.
Levendulás rózsalekvár
A legszebben a természet képes ünnepelni. Bódító illatú virágok bomlanak ilyenkor megannyi színben és formában, az ember alig tud betelni velük, amikor kora nyári estéken a kertek alól a lába elé hajlik egy-egy virágba borult bokor. A rózsák mind közül a legigézőbbek. Talán azért is varázsolnak el annyira, mert ma már csak ilyen lopott sétákon érezhetjük lágy szirmaik jellegzetes illatát. A csokorban kapott, virágüzletbeli példányok szomorúan fűszagúak. Régi reflex, hogy az ember megpróbálja szelencébe zárni az ilyen hamar elillanó élvezetet, így mi is ezt tesszük most: rózsalekvárt főzünk.
* Hozzávalók:
6 alma
160 g rózsaszirom
1 kis csokor levendula
600 g cukor
½ citrom leve
A legfontosabb, hogy illatos és teljesen vegyszermentes – tehát nem permetezett – rózsát keressünk! Az almát hámozzuk meg, csumázzuk ki, vágjuk kis kockákra. Locsoljuk meg a citrom levével, adjuk hozzá a cukrot, és főzzük össze. Ha a cukor feloldódott, pürésítsük botmixerrel vagy turmixgép segítségével. A rózsáról kötegenként tépjük le a szirmokat, és vágjuk ki a töveknél a fehér részt, mert ez megkeserítené a lekvárunkat. Morzsoljuk le a levendulavirágokat, és a rózsával együtt keverjük az almapéphez, majd főzzük további 30 percen át. Forrón töltsük kis, steril üvegekbe, ezeket állítsuk fejre, és helyezzük száraz dunsztba 24 órára, vagy amíg teljesen ki nem hűlnek.
Rózsaszörp
Ha sikerült vegyszermentes rózsalelőhelyet találni, ne legyünk restek, próbáljuk ki a lekvár után a szörpöt is! Ehhez elég kevesebb virág is, ráadásul főzni sem kell, de ügyeljünk arra, hogy friss, illóolajokkal telt szirmokat szaggassunk le hozzá, mert csak akkor lesz ízletes, illatos a szörpünk.
* Hozzávalók:
2 marék illatos rózsa szirma
4 liter víz
1 citrom leve
1 ek citromsav
1 kg cukor
Egy nagy lábasba szórjuk bele a cukrot, öntsük fel hideg vízzel, keverjük el benne a citromsavat, és hintsük bele a rózsaszirmokat is. Facsarjuk a virágra a citrom levét, és időről időre megkeverve hagyjuk állni két napig. Ezalatt a cukor teljesen feloldódik. Ha felszabadult a kovászos uborkás üveg, akkor a rózsaszörpnek ideális lesz. Egy ötliteresbe helyezzük bele a hozzávalókat, és fedjük le. Ne tegyük napra, elég, ha a konyhapulton hagyjuk. Két napig álljon, de időnként alaposan keverjük meg, hogy a cukor teljesen feloldódjon. Két nappal később szűrjük le, a szirmokat finoman nyomkodjuk ki, és adagoljuk tiszta üvegekbe. Helyezzük az üvegeket nedves dunsztba, forrástól számított 20 percig gőzöljük, majd ha kihűlt, hűvös helyen tároljuk. Felbontás után hűtőben kell tartani!
Andalúz gazpacho
Sokáig nem értettem, mi a jó a déli népek kenyérlevesében, egészen idegennek tűnt a gondolat, hogy kenyérszeletekkel sűrítik be azt. Ellenérzésem egészen a gazpachóval történő első személyes találkozásomig tartott. Ez a leves kifejezetten a forró nyári napokra készül, és nemcsak azért hűsít, mert hidegen tálaljuk, de azért is, mert meggyőződésem, hogy nincs üdítőbb egy forró napon az ételhez adott uborkánál.
* Hozzávalók:
2-3 szelet fehér kenyér
50 dkg paradicsom
1 salátauborka
1 nagy zöldpaprika
3-4 gerezd fokhagyma
1,25 dl olívaolaj
2-3 ek borecet
só
A kenyeret darabokra tépkedjük, és langyos vízbe áztatjuk egy fél órára. A paradicsomokat meghámozzuk, felkockázzuk (csak akkor használjunk friss paradicsomot, ha szezonja van, egyéb esetre ott a hámozott konzervverzió!), és hasonlóan járunk el az uborkával is. Miután ezt is meghámoztuk és felszeleteltük, jöhet a zöldpaprika, amelynek kivágjuk az erét, kicsumázzuk, és szintén felaprítjuk. A hozzávalókat turmixgépbe tesszük, amelybe beledobunk még 3-4 gerezd megtisztított fokhagymát, belelocsoljuk az olívaolajat, majd egy kevés vízzel és a jól átázott kenyérszeletekkel együtt leturmixoljuk az egészet. Annyi vizet adagolunk hozzá, hogy elérjük a kívánt sűrűséget. Sóval, borecettel ízesítjük, és legalább egy órára hűtőszekrénybe tesszük. Levesbetétként feltálalhatunk hozzá pirított zsemlekockát, uborka- vagy paprikaszeleteket is.
Hal-tagine szójababbal és kandírozott citrommal
Ha nyár, akkor itt az ideje a jobbnál jobb halételeknek! Ilyenkor nem is kíván az ember túl nehéz fogásokat, jöhet a hal mellé egy kis párolt zöldség, kuszkusz és egy kevés üdítő korianderzöld.
* Hozzávalók:
4 csont nélküli halfilé (lehet sügér vagy lazac is)
250 g szójabab
2 kis cukkini
1-2 kandírozott citrom
2 hagyma
2 zúzott fokhagymagerezd
20 lila vagy zöld olajbogyó
1/4 csokor apróra vágott koriander
* Hozzávalók a pácoláshoz:
3 ek olívaolaj
2 ek citromlé
70 ml víz
1 tk ras el hanout (Afrika curryje, legjellemzőbb összetevői a kardamom, szegfűszeg, fahéj, őrölt paprika, koriander, köménymag, szerecsendió, borsszem és kurkuma)
1 tk fűszerpaprika
1 tk kurkuma
1 tk őrölt gyömbér
só
Készítsük el a pácot az összes hozzávaló összekeverésével, majd adjuk hozzá a halfilét, és légmentesen záródó üvegedényben hagyjuk a hűtőben pihenni legalább fél órán át. Közben pároljuk meg a karikákra szelt hagymát egy kevés olívaolajban. Amikor a hagyma már áttetsző, adjuk hozzá a felkarikázott cukkinit és az olajbogyót, majd közepes lángon főzzük körülbelül 5 percig. Ha a cukkini megfőtt, adjuk hozzá a pácot (hal nélkül), a koriander felét, a négyfelé vágott kandírozott citromot és az összezúzott fokhagymát és a babot is. Főzzük még 5-10 percig. Végül helyezzük a halfilét a zöldségágyra, majd lefedve főzzük alacsony lángon körülbelül 5-10 percig, míg a halszeletek átsülnek. Tálaljuk kuszkusszal és hintsük meg friss korianderrel.
Focaccia
Ez a párolt zöldségekkel töltött, burgonyás tésztával tálalt olasz lepény könnyű fogás, mégis laktató, tehát ideális a nyári hónapokra. Ez is, mint minden, amibe padlizsán kerül, krémesen lágy belül, míg a sült tészta ropogós burkot képez körülötte. Főételként, köretként is megteszi!
* Hozzávalók a tésztához:
1,5 kg burgonya
10 dkg liszt
2 tojás
10 dkg parmezán
10 dkg zsemlemorzsa
só, bors
* Hozzávalók a töltelékhez:
1 padlizsán
2 cukkini
4 lilahagyma
3 paradicsom
4 ek olívaolaj
10 dkg olajbogyó
8-10 db szardellafilé
1 ek kapribogyó
1 tk oregánó
5 dkg parmezán
só, chilipaprika
A burgonyát megfőzzük, lehúzzuk a héját, és még melegen összetörjük, majd hagyjuk teljesen kihűlni. Ha hideg, összedolgozzuk a sóval, borssal, a liszttel és a tojásokkal, valamint a zsemlemorzsával és a reszelt parmezánnal. Két cipóra osztjuk, az egyikkel kibélelünk egy kivajazott kerámiaedényt, a másikat kinyújtjuk, hogy ezzel fedjük majd le a lepényt. A töltelékhez felkockázzuk a padlizsánt, és megsütjük az olíavaolajon. Közben a cukkinit is felkockázzuk, és hozzáadjuk a vékony karikákra szelt hagymával együtt. A paradicsomokat meghámozzuk, felkockázzuk, majd az olívabogyókkal, a felvagdalt szardellával és a kapribogyókkal együtt a sült zöldségekhez keverjük. Az oregánót finomra metéljük, és a chilivel meg a parmezánnal együtt hozzáadjuk a töltelékhez, amelyet a cserépedény alján elegyengetett tésztára adagolunk. Lefedjük a kinyújtott krumplis tésztával, amit meglocsolunk egy kevés olívaolajjal, meghintünk zsemlemorzsával és parmezánnal. 160 fokra előmelegített sütőbe toljuk, és körülbelül 40 perc alatt készre sütjük. Melegen tálaljuk!
Sashegyi Zsófia