Most kell eltenni télire!
Igaz, csak most kezdődött el a befőzési szezon, és még zöldségek, gyümölcsök hosszú sora vár arra, hogy megőrizzük a téli napokra, de van két olyan különleges eltennivaló, aminek nem lehet halogatni a tartósítását!
Agglegénykompót
E rumban eltett vegyes gyümölcsegyveleg nagy népszerűségnek örvendett nagyanyáink idejében. Elkészítése annyira egyszerű, hogy még agglegények is nyugodtan megpróbálkozhatnak vele – innen az elnevezése.
Egy ötliteres uborkásüveg aljára egy kevés cukrot szórunk, majd egy sor megmosott, kicsumázott epret teszünk rá. Meghintjük ujjnyi vastagon cukorral, majd annyi rumot öntünk rá, hogy bőven ellepje. Az üveget lefedjük, majd ahogy érnek a gyümölcsök, mindegyikből egy-egy sort teszünk bele – cseresznyét, meggyet, ribiszkét, barackot, körtét, dinnyét, szőlőt. A nagyobb gyümölcsök kimagozva, cikkekre vágva kerülnek az üvegbe. Minden réteget megszórunk cukorral, és annyi rumot töltünk rá, hogy ellepje a gyümölcsöket. Ha az üveg megtelt (augusztus végén), a tetejére még 1-2 kanál rumot locsolhatunk, és az üveget lezárva hűvös, sötét helyre tehetjük. A befőttet legkorábban advent idején bonthatjuk fel. Nem csak önmagában finom: leszűrt levét gyümölcslikőrként kínálhatjuk, sőt finom ünnepi desszerteket is díszíthetünk vele.
Tölteni való szőlőlevél
A szőlőlevél tartósítását a csángó magyaroktól tanultam, akiknek nemzeti, ünnepi étele egész évben a szőlőlevélbe töltött galuska, ezért ezerszámra teszik el ilyenkor a még nem permetezett leveleket. Ezeket megmossák, tízesével a tenyerükbe fektetik, majd széthajtogatják, és durva sót szórnak közéjük. A leveleket egy nagy edénybe teszik, másnapig állni hagyják, majd széles szájú széles üvegbe egymásra rétegezve lerakják, és ráöntik a tálban maradt sós vizet. A tetejére érett kaprot, csombort, meghántott egész tormát fektetnek. Száraz, hűvös helyen tárolják.
Felhasználás előtt egy nappal a leveleket kiveszik, vízbe áztatják, majd kimossák, és úgy töltik meg. Egy-egy üvegbe akár ezer levél is belefér. Ha kisebb méretekben szeretnénk eltenni, a leveleket egy kisebb, széles szájú üvegbe fektetjük, lenyomkodjuk, és feltöltjük sós vízzel (5 deci vízhez 1 púpozott evőkanálnyi sót számítva). Letakarva szellős helyre állítjuk, hogy megforrjon. Néhány nap múlva lenyomkodjuk a leveleket, és újabbakat teszünk az üvegbe. Ha a leve leapadna, sós vízzel pótoljuk. Ha már nem forr, és a leve letisztult, az üveget gondosan lezárva hűvös helyre tesszük.
Pákozdi Judit