Virágeső, illatár – lassan beérnek az első szabadföldi gyümölcsök
Még tartanak az illatos esték, még színpompásak a budai utcák, de már hullatják szirmaikat a virágba borult fák, és ebben a tavaszi „hóesésben”, amelyben fel-feltámad a szél, a virágok helyén lassan megjelennek majd az apró, piros gyümölcsök is a fákon, a bokrok és a fű között. Érik már az eper, és hamarosan jön a málna, a cseresznye, a meggy. A konyhaablakból finomnál finomabb illatok szöknek ki ilyenkor. Fő a lekvár, sülnek a piték, bugyognak a gyümölcsraguk, és a gyerekek felszabadultan kóstolgatnak a nagy lábasokból, amikor nem nézünk oda.
Mentás bodzaszörp
Ha a tavaszi illatokról van szó, nem hagyhatjuk említés nélkül a bodzaszezont. Főleg nem akkor, ha már a menta is ott zöldell az ablakunkban. Az éves rendes befőzés nálunk a bodzavirágzással indul, az idén pedig ezekkel a zöld levélkékkel is megbolondítottuk a jól bevált citromos virágszörpöt.
* Hozzávalók:
12 nagy tányérú bodzavirág
160 dkg kristálycukor
12 dl víz
4 dkg citromsav
4 citrom
1 csokor menta
A cukrot kimérjük, egy nagy lábasba szórjuk, és felöntjük a vízzel. Hozzáadjuk a citromsavat, majd fejjel lefelé a vízre helyezzük a bodzavirágokat is. A citromokat jól megmossuk (csak olyat használjunk, aminek a héja emberi fogyasztásra alkalmas!), hajszálvékony szeletekre vágjuk, és ezt is bedobáljuk a lábasba. Letépünk egy csokor mentát, ha szükséges, leöblítjük, jól összemorzsoljuk a tenyerünk között, aztán kisebb darabokra tépkedve a bodzára szórjuk. A szirupot 24 órán át, időről időre megkeverve, állni hagyjuk. Akkor van kész, ha az egész cukor feloldódott benne. Ha elkészült, kiszedegetjük belőle a virágokat, a gyümölcsöket, és gézen keresztül üvegekbe szűrjük a szörpöt. Naptól védett, hűvös helyen akár egy évig is eláll. Valószínűleg hosszabb ideig is, de nálunk eddig nem sikerült tovább dugdosni a gyerekek elől.
Villámgyors epres álom
A világ legegyszerűbb és legnagyszerűbb desszertje. Így készül a krémsajt home made változata, amelyből a savót a tejfölrétegek közé fektetett keksz szívja ki. A végeredmény pedig egy sűrű, krémes, mégis könnyű és friss finomság, amely ideális tavaszi reggeli, de bármilyen vendégségben is megállja a helyét. Vigyázat: szigorúan legalább egy éjszakával előbb elkészítendő!
* Hozzávalók:
1 csomag háztartási keksz
500 ml tejföl
5-6 ek porcukor, ízlés szerint
0,5 kg friss eper
Nem szeretem azokat a retró desszerteket, amelyek kész alapanyagokkal próbálnak helyettesíteni nagy gonddal elkészíthető, kisütendő, megfőzendő összetevőket, megcsúfolva az eredeti fogást azzal, hogy bár küllemben (urambocsá!, színre) hasonló végeredménnyel kecsegtetnek, összességében mégiscsak egy nagy becsapás lesz a végén. Ezért is voltam gyanakvó ezzel a desszerttel az első találkozásunkkor, ám az első kiskanálnyi adag után meggyőzött. Nem kell hozzá más, mint egy kis rétegezés és egy kicsi türelem. A tejfölt ízlés szerint megédesítjük a cukorral, egy keveset szétkenünk a jénai alján, erre jöhet a keksz, majd ismét tejföl, amelyre kicsumázott, hosszában ketté- vagy háromfelé szelt epreket fektetünk, és így tovább, míg minden alapanyag elfogy. Az edényt lezárjuk, és hűtőbe tesszük minimum 4-5 órára, csak utána tálaljuk.
Amerikai káposztasaláta
Ez a saláta a nagy beugratás. Az egyetlen, amelyet jóformán minden gyerek gondolkodás nélkül bekanalaz, nem is sejtvén, mennyi jótékony rostot és vitamint juttat vele a szervezetébe. Természetesen a majonéztől csúszik olyan jól. És bár mi tudjuk, hogy ettől nem remélhetünk túl sok jót a vonalainkra nézve, szorgalmasan szemet hunyunk e részlet fölött, és épp a sok vitamindús zöldségre mutogatunk, miközben bátran telemerjük vele a tányérunkat.
* Hozzávalók:
4 db sárgarépa
2 db karalábé
1 közepes fej káposzta
1db zellergumó
1db póréhagyma
só, bors
majonézes torma
majonéz
3 db kemény tojás
A zöldségeket megpucoljuk, és egyenként szálasra lereszeljük. Megsózzuk, megborsozzuk, majonézes tormával és majonézzel ízesítjük, hogy ne legyen nagyon csípős a tormától, végül beleaprítjuk a kemény tojásokat. Érdemes egy kicsit állni hagyni, hogy megérjen az íze, nagyon finom!
Görög citromos csirkeleves
Ha jön a meleg, nehezebben vesszük rá magunkat a levesfőzésre, pedig a leves, bizony, fontos kelléke az egészséges étrendnek. Jó, ha felkészülünk a nyári napokra ezzel a recepttel, hiszen a görögök ott délen, a forróságban igazán tudhatnak valamit arról, mi frissíti fel az embert a legjobban ilyenkor. Ez az illatos, citromos csirkeleves épp ilyen üdítő finomság.
* Hozzávalók:
1,5 liter zöldségalaplé
1 sárgarépa
1 zellerszár
2 teáskanál oregánó
1 csirkemell
10 dkg orsótészta
4 tojás
2 citrom leve
3 evőkanál apróra vágott metélőhagyma
bors, só
Öntsük az alaplét egy nagy lábasba, és forraljuk fel. Tisztítsuk meg, daraboljuk fel a sárgarépát és a zellert, majd tegyük a lébe. Dobjuk bele a három részre vágott csirkemellet és az oregánót is. Főzzük tizenöt percig. Ha megfőtt, vegyük ki, és tépjük apró darabokra a csirkét, helyette öntsük a tésztát a levesbe, és főzzük további tizenöt percig. Egy tálban keverjünk össze négy egész tojást a citromlével. Fokozatosan merjünk hozzá a forró húslevesből, és alaposan keverjük el benne. Ha a tészta megfőtt, vegyük kisebbre a lángot a lábas alatt, és vegyítsük a tojásos keveréket a levesbe, míg az szépen besűrűsödik. Merjük csészébe vagy mélytányérba, a tetejére szórjunk csirkedarabokat és metélőhagymát, majd törjünk rá egy kevés borsot.
Kéksajtos karajszeletek
Még a karanténbeli hiánygazdálkodás egyik csodás eredménye ez recept, amely nem várt sikereket hozott a szakácsnénak, miután feltalálta családja körében. Mivel nem kell sokat bíbelődni az elkészítésével, kiválóan megfelelt a sűrű, feladatokkal teli napokban.
* Hozzávalók:
8 szelet sertéskaraj
10 dkg márványsajt vagy bármilyen kéksajt
2 gerezd fokhagyma
kakukkfű
bors
olaj a pácoláshoz
1 kemény tojás
1 csokor zsenge újhagyma
1 tk mustár
1 tk majonéz
1,5 dl tejföl
0,5 dl tejszín
só
15 dkg jó minőségű, félkemény sajt
A hússzeleteket kiklopfoljuk, meghintjük frissen őrölt borssal, bedörzsöljük kakukkfűvel, majd mindegyikre külön-külön kéksajtot morzsolunk, fokhagymát törünk, és egymásra helyezve olajba tesszük legalább egy éjszakára. Másnap kemény tojást főzünk, amelyet késes robotgépbe helyezünk, hozzáadjuk a tejfölt, a mustárt, a majonézt, egy csipet sót, és homogén masszát készítünk belőle. A hússzeletekről leöntjük az olajat, és kevés olajon, egyenként megsózva mindkét oldalukat, aranybarnára pirítjuk egy teflonserpenyőben, majd egy kizsírozott tepsi aljára fektetjük, szorosan egymás mellé, meglocsolva a pecsenyeszafttal. Végül szétterítjük rajtuk a tojásos keveréket, meglocsoljuk a tejszínnel, és sajtot reszelünk rájuk. Alufóliával lezárt tepsiben 190 fokon jó 50 percig sütjük, majd 10-15 percig fólia nélkül, amíg szépen megpirul a teteje.
New York Cheescake
Ez egy igazi klasszikus, amit az életben legalább egyszer ki kell próbálni! Amilyen nagy feneket kerítenek neki, olyan egyszerű az elkészítése. A titka a jó minőségű krémsajt, no meg a finom, zamatos eper.
* Hozzávalók:
120 g vajas keksz
60 g olvasztott vaj
400 g krémsajt (pl. mascarpone)
120 g cukor
200 ml tejföl
150 ml tejszín
2 tojás
2 ek kukoricakeményítő
1,5 ek vaníliakivonat
¼ citrom leve
Mindenekelőtt a kekszes alapot készítjük el. Ehhez a kekszet finomra daráljuk, és meglocsoljuk az olvasztott vajjal. Szorosan a csatos tortaforma aljára nyomkodjuk. Próbáljuk meg egyenletesen eloszlatni, a legfontosabb, hogy a széleken mindenhol érintkezzen a forma oldalával, amelyet vékonyan kikenünk vajjal, majd egy keskeny sütőpapírcsíkot tapasztunk fel rá. Így nem fenyeget a veszély, hogy amikor leválasztjuk a csatos formát, hozzátapad a torta.
Ezután elkészítjük a krémet is. Ehhez egy nagy tálba tesszük a krémsajtot, elkeverjük a porcukorral, majd jöhet a tejföl, a két tojás, a kukoricakeményítő és a vaníliakivonat! Végül a citromlevet és a tejszínt is beleforgatjuk a krémbe. Feltöltjük vele a tortaformát, amelyet előzőleg gondosan alufóliába csomagoltunk. Erre azért lesz szükség, hogy a víz nehogy beszivárogjon a forma belsejébe, hiszen a New York Cheescake vízgőzben sül. Éppen ezért kissé mélyebb tepsit kell választanunk, erre helyezzük a tortát, majd egyujjnyi magasan forró vizet öntünk köré, így toljuk be a sütőbe. 180 °C-on kezdjük sütni, aztán 30 perc után 150 °C-ra állítjuk a sütőt. Így sül további 30 percig, majd ha lekapcsoltuk a sütőt, hagyjuk benne 1 óra alatt kihűlni. Alaposan behűtve tálaljuk. Az öntet a tetejére készülhet eperből, málnából vagy erdei gyümölcsökből is. A lényeg, hogy csak egy kicsit legyen édesebb a tortánál. Ha epret használunk, 25 dkg gyümölcshöz 4 dkg cukorral kell számolnunk. Málna esetében hasonlóan járjunk el, de az erdei gyümölcsökhöz bátran adhatunk dupla ennyi cukrot is.
Sashegyi Zsófia