Medvehagyma, a tavaszi csodaszer
A kora tavasz első ajándéka asztalunkra a vadon termő medvehagyma, ami általában nedves erdők alján, folyók partján nő. Nálunk a Mecsek alján terjedt el leginkább. Liliomszerű, harsány zöld leveleiről és enyhe fokhagymaaromájáról ismerhető fel. Ez az, ami megkülönbözteti a gyöngyvirág levélétől, amire megtévesztésig hasonlít, és ami ugyanazokat a termőhelyeket kedveli, ám súlyosan mérgező. Botanikai elnevezése – Allium orsinum, azaz „medve fokhagyma” – is az illatára utal, és arra a megfigyelésre, hogy a téli álomból felébredő mackók nagy mennyiségben fogyasztják, hogy gyorsan új erőre kapjanak.
Annak, aki szívesen megkóstolná, nem kell elvándorolnia a Mecsek lankáira, hogy saját kezűleg leszedje (aki így tenne, jó, ha tudja: az arasznyinál kisebb leveleit érdemes leszedni, és jól meg kell mosni). Medvehagymát ma már mindenütt kapni, úton-útfélen nagy csokorba kötve árulják. Apróra vágva remek fűszer, mindenbe illik, amibe metélő- vagy fokhagyma jár. Friss ízt ad a túrónak, sajtkrémnek, joghurtnak, tejfölnek, de salátákba, szendvicsekbe is kitűnő. Üdítő dísze a leveseknek, mártásoknak.
A medvehagyma hatékony házi szer pontosan azt „tudja”, amire a legtöbbünknek igazán szüksége van: helyrerakja az emésztésünket, véd a magas vérnyomás, az emlékező- és koncentrálóképesség öregedéssel járó csökkenése ellen, megóv a kórokozóktól, szebbé teszi a bőrünket, jót tesz a szívünknek. Nem beszélve értékes C-, A- és B3-vitamin-tartalmáról. Nagy mennyiségben tartalmaz ásványi sókat, antioxidáns összetevőket, köztük az értékes flavonoidokat, s mindeközben a konyhában is jó hasznát vehetjük.
Sajnos nagyon rövid ideig juthatunk hozzá frissen, ezért érdemes tartósítani. A legegyszerűbb eltevési forma, ha a leveleket akár egészben, akár felaprítva megszárítjuk, vagy lefagyasztjuk. Készíthetünk belőle krémet is, amiből kiolvasztás után krémleves, szendvicskrém születhet.
Olívaolajban is tartósíthatjuk: 1 csokor medvehagymához kb. 1-1,5 dl olívaolaj elegendő. A megmosott leveleket keverjük össze az olívaolajjal, adjunk hozzá egy kávéskanál sót, majd turmixoljuk össze. Kifertőtlenített üvegben, fénytől védett, nem túl meleg helyen tárolva sokáig eláll. Szendvicsekre, vagy főtt ételekhez adva is nagyszerű, de bármikor felhasználható például egy jófajta teljes kiőrlésű liszttel gyúrt pogácsába.
Medvehagymás túrós pogácsa
20-20 deka teljes kiőrlésű és finom búzalisztet összedolgozunk 3 kiskanál sóval és 1 deci hidegen sajtolt olajjal. Ezután hozzáadunk 25 deka tehéntúrót, 1 egész tojást és fél deci langyos vízbe morzsolt, feloldott, 2 dekányi élesztőt. Végül egy félmaroknyi megmosott, durván feldarabolt medvehagymát is belekeverünk. Ezután 1 deci tejföllel az edény falától elváló tésztává gyúrjuk össze, amit ha kell, tejföllel még lágyíthatunk. 20 percnyi kelesztés után belisztezett deszkán 1,5-2 centi vastagra nyújtjuk, a tetejét bevagdossuk, és pogácsaszaggatóval kiszúrjuk. A pogácsák tetejét felvert egész tojással megkenjük. 200 ºC-ra előmelegített sütőben (légkeveréses sütőben: 185 °C) 15 perc alatt pirosra sütjük. A háziasszony gyorsaságától függően szűk egy óra alatt elkészíthető.
Pákozdi Judit