Húsvét előtt, ünnepre készülődve
„Az élet ünnepnapok nélkül hosszú út vendégfogadók nélkül” – mondta Démokritosz. Hosszú úton járunk, és közel sem látjuk a végét. Ha valamikor, most szükségünk van megnyugtató, meghitt pillanatokra. Szerencsére gyönyörű ünnepeink vannak, köztük a megújulást ígérő húsvét, amely ezúttal minden korábbinál más lesz. Nemcsak a bölcs tanítás, hanem az élet is arra kényszerít mindnyájunkat, hogy megálljunk legközelebbi „vendégfogadónknál”, a családunknál. Üljük körül örömmel az ünnepi asztalt, elevenítsük fel régi szép hagyományainkat, süssünk-főzzünk olyan odaadással, amilyennel az utóbbi években talán nem volt módunk. Ha sok bizonytalansággal kell is szembenéznünk, erre most kaptunk lehetőséget.
KRÉMES TÖLTÖTT TOJÁSOK
A töltött tojások elkészítéséhez a megfőtt és kihűlt tojásokat félbevágjuk, a sárgájukat kikaparjuk, és szitán áttörjük. Ezt a krémes tojássárgáját azután különböző módon ízesítve habosra keverjük. Csillagcsöves habzsákból szebben, kiskanállal egyszerűbben tudjuk a tojásfehérjék üregébe púpozni. Utóbbi esetben a krém tetejét villával cifrázzuk ki. Minden töltött tojást a töltelékéhez illő hozzávalóval díszíthetünk.
Hozzávalók 8 töltött tojáshoz
Egyszerű tojáskrémhez: 4 kemény tojás, 2 dkg vaj, 2 kiskanál sűrű tejföl, 1 csapott kiskanál mustár, só, őrölt fehér bors
Sajtos tojáskrémhez: 5 dkg vaj, 15 dkg natúr krémsajt, 4 kemény tojás sárgája, só, őrölt fehérbors, 1-1 mokkáskanál mustár, porcukor, tárkonyecet
Olivás tojáskrémhez: 4 kemény tojás, 10 kimagozott és apróra vágott olajbogyó,1 evőkanál tejföl, 2 dkg vaj, 1 kiskanál reszelt hagyma, 1 kiskanál majonéz, só, őrölt bors
Tormás tojáskrémhez: bors és mustár nélküli sajtos tojáskrém + 3 evőkanál ecetes torma
Halas tojáskrémhez: 4 kemény tojás, 1 kis doboz olajos hal, 1 evőkanál citromlé, 2 gerezd zúzott fokhagyma, 1 kiskanál mustár, 1-1 mokkáskanál őrölt bors és reszelt biocitromhéj, só és annyi kész majonéz, hogy jó krémes legyen
Rákkrémhez: bors és mustár nélküli sajtos tojáskrém, 1 evőkanál konyak, egy kis doboz konzervrák fele
KUGLÓFBAN SÜLT CSÜLÖK
Ez a recept egy igazi pékmestertől származik, aki húsvétkor rendszeresen megsüti barátai, vásárlói kedvéért. Ezért nem szabad csodálkozni, milyen aprólékos precizitással határozta meg a hozzávalókat. Aki rászánja magát az elkészítésére, annak, bizony, kölcsön kell kérnie a szomszédoktól kuglófsütő formákat. Viszont nem kell külön kenyérről, kalácsról gondoskodnia a főtt csülök vagy sonka mellé (mert én megkockáztatom, hogy csülök helyett zsírosabb főtt sonkával is elkészíthető).
Hozzávalók 4 kuglófhoz:
1 kg füstölt csülök
A tésztához:
3 dkg élesztő
3,7 dl víz
1 kockacukor
75 dkg finomliszt
1,7 dkg só
1 csapott kiskanál sikér
A nyújtáshoz: liszt
A forma kikenéséhez: olaj
A füstölt csülköt a főzés előtti este hideg vízbe áztatjuk. Másnap annyi friss vízben, amennyi ellepi, kb. egy óra alatt puhára főzzük. Ezután a csontját kiemeljük, a húst a főzőlében hagyjuk kihűlni, majd kivesszük, lecsöpögtetjük, és négy egyenlő részre vágjuk. Közben a tésztához az élesztőt felfuttatjuk 1 deci kockacukorral édesített vízben. Az összes lisztet a sóval, a sikérrel összekeverjük, és a megkelt élesztővel meg a maradék vízzel összegyúrjuk, majd kenyértésztává dagasztjuk. Ezután letakarva, langyos helyen 35-40 perc alatt a duplájára kelesztjük, majd négy egyforma cipóra osztjuk. Ezeket egyenként belisztezett deszkán ujjnyi vastagra nyújtjuk, és mindegyikbe egy-egy csülökdarabot göngyölünk, majd kiolajozott kuglófformába tesszük. Újabb 35-40 percig így hagyjuk kelni. Végül 210 Celsius-fokra előmelegített sütőben 40-45 perc alatt megsütjük. A formából kiborítva hagyjuk kihűlni. Langyosan vagy kihűlve tálaljuk.
A húsvéti menüből nem hiányozhat a burgonyasaláta, amit a legjobb kifliburgonyából elkészíteni, mert az nem törik össze. A megszokott sós, cukros-ecetes vagy majonézes ízesítés helyett most kipróbálhatunk néhány más variációt, akár többfélét is. Egy tőről fakadnak, csak a hozzávalókban van némi eltérés. A majonézes például izgalmasabb lesz, ha egy kevés céklalével színezzük meg. Egy a fontos: tálalás előtt mindegyiket állni kell hagyni, hogy az ízei jól összeérjenek. Ha olajat adunk bármelyikhez, az csak nagyon jó minőségű legyen!
Zelleres, hagymás burgonyasaláta
Hozzávalók: 80 dkg kiflikrumpli, 1 nagy zellergumó,1 nagy vörös- vagy lilahagyma, só, őrölt bors, porcukor, ecet, olaj.
A burgonyát héjában megfőzzük, meghámozzuk, és vékony karikákra vágjuk. A zellert megtisztítjuk, sós vízben puhára főzzük, majd leszűrjük, aztán kb. 3 milliméter vastagon felszeleteljük. A lehéjazott vöröshagymát ennél vékonyabban karikázzuk fel. A burgonya-, hagyma- és zellerszeleteket váltakozva egy mély salátástálba rakjuk, a sorokat rendre egy kevés sóval és őrölt fekete borssal szórjuk meg. A cukorral, a sóval és az ecettel ízes salátalevet keverünk, és ebből annyit öntünk rá, hogy bőven ellepje.
Vörös burgonyasaláta
Hozzávalók: 50 dkg burgonya, 5 dl céklasalátalé, 2 evőkanál olaj, só, őrölt bors, 2 közepes nagyságú zellergumó, 2 dl tejföl, 1-2 evőkanál citromlé, 5 evőkanál majonéz, 1 csokor metélőhagyma.
A burgonyát héjában megfőzzük, megtisztítjuk, karikákra vágjuk, és még melegen leöntjük a céklalével. Az olajat is hozzáadjuk, és kevés őrölt borssal ízesítjük. Egy napig állni hagyjuk, hogy a céklalé íze és színe jól átjárja a burgonyát. A zellergumókat megtisztítjuk, gyufaszálnyi hasábokra vágjuk, és sós vízben négy percig főzzük. Leszűrjük, majd a tejföllel, a citromlével és őrölt borssal ízesített majonézzel keverjük össze. Ha kell, még sózzuk. Tálaláskor a leszűrt vörös burgonyasalátát a tál közepére halmozzuk, és a majonézes zellert koszorúként köré rakjuk. Apróra vágott metélőhagymával díszítjük.
Erdélyi burgonyasaláta
Hozzávalók: 3 főtt tojás, 1 evőkanál olaj, 2 dl tejföl, só, őrölt bors, 2 savanykás alma, 1 kis fej vöröshagyma, késhegynyi morzsolt tárkony és kakukkfű, 1 csokor petrezselyem.
A héjában megfőtt, meghámozott krumplit felkarikázzuk. A főtt tojások sárgáját villával összetörjük, és az olajjal meg a tejföllel simára keverjük. Sóval, borssal, tárkonnyal, kakukkfűvel és az apróra vágott petrezselyemmel fűszerezzük. Nagyszerű lesz, ha mindegyikből frisset tudunk szerezni. A meghámozott, felszeletelt almát, vöröshagymát és a burgonyakarikákat az ízesített tejfölbe forgatjuk. A csíkokra vágott tojásfehérjével díszítve tálaljuk.
BÁRÁNYBORDA ZÖLD BURGONYAPÜRÉVEL
A bárányhús ritka vendég az asztalunkon, nem is mindig lehet kapni, drága is, és tapasztalat híján sokan félnek az elkészítésétől. Pedig nem ördöngösség, a titka a pácolásban rejlik. Kell hozzá 2-3 nap, hogy a húst a páclé és a fűszerek jól átjárják, s rostjait fellazítva előkészítsék a sütéshez.
Hozzávalók:
8 szelet egyenként kb. 8 dkg-os báránykaraj
1 csapott kiskanál őrölt bors
1 kiskanál apróra vágott rozmaring (szárított is lehet)
6 evőkanál olaj
1 -1 mokkáskanál paradicsompüré és finomliszt
A körethez:
80 dkg szétfővő burgonya
20-20 dkg sóska és spenót
diónyi vaj
2-3 evőkanál tejföl
késhegynyi őrölt bors
A hússzeleteket a borssal és a rozmaringgal bedörzsöljük, majd az olajjal megkenve tálba rakjuk. A maradék olajat ráöntjük. Letakarva hűtőszekrényben 2 napon át érleljük. Sütéskor, anélkül, hogy nagyon lecsöpögtetnénk, forró serpenyőben oldalanként 3-4 percig sütjük. A visszamaradó zsírjában a paradicsompürét és a lisztet fél percig kevergetve pirítjuk, majd 2 deci vízzel felengedjük, és 1-2 percig forraljuk. Tálaláskor a báránykarajt ezzel a pecsenyelével öntjük körül.
Zöldre színezett burgonyapüré illik hozzá köretnek. Ez úgy készül, hogy a burgonyát megtisztítjuk, kockákra vágjuk, enyhén sós vízben puhára főzzük, majd a leve nagy részét leöntjük. A krumplit a maradék lével kikeverjük, de nem kell teljesen simának lennie. A sóska és a paraj szárát lecsipkedjük, a leveleket enyhén szódabikarbónás vízben 2 percig főzzük. Leszűrjük, jól lecsöpögtetjük, durvára vágjuk, és a vajjal meg a tejföllel együtt a burgonyapürébe keverjük. Megborsozzuk, s ha kell, még sózzuk.
Pákozdi Judit