Gondolatiság, szellem, bravúros technika
Felsmann Tamás életművét artisztikus, intellektuálisan kifinomult, bravúros grafikai megoldások és szinte befogadhatatlan részletgazdaság jellemzik. A magyar tervezőgrafikai élet, a képzőművészeti felsőoktatás megkerülhetetlenül fontos szereplőjének alkotásaiban az építészeti, geometrikus formanyelv mellett a másik visszatérő téma a nemzeti kötődés, a magyar és egyetemes kultúra, valamint a történelem iránti tisztelet, a polgári értékek megjelenítése. Művészi munkásságát számos nemzetközi és hazai díjjal ismerték már el, a többi között hat alkalommal érdemelte ki az Országos Tervezőgrafikai Biennále fődíjait. A Munkácsy Mihály-díjas tervezőgrafikus-művésznek Omne trinum est perfectum címmel nyílt kiállítása a Hegyvidék Galériában.
„Mesterfokon játszik a nagyzenekar minden hangszerén – jellemezte az alkotót megnyitójában Sára Ernő grafikusművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. – Nincs is a tervezőgrafikának olyan seregszemléje, amelyről munkái hiányoznának. A mostani önálló kiállítás címe meglepő – bár nincs mellette magyarul: »a hármasság tökéletesség« –, mégis értjük, mert Felsmann Tamás számos kiállításán szemünk előtt a magyarázat: elképesztő a mindenre kiterjedő pontossága és figyelme.”
Tanít, tanszéket, szakirányt vezet, évtizedek távlatában diplomavédéseknél – ritka adottság! – végtelen türelemmel, empátiával, elegánsan – dicsérte Sára Ernő a kivételes képességű grafikust. „Ha tervezőművészetről beszélünk, fontos és megjegyzendő két fogalom: egyedi és megkülönböztethető – folytatta. – Felsmann munkái unikálisak, azonnal azonosíthatók, kiválnak a tucatból, a különböző programok generálta azonosságtömegből. Gondolatiság, szellem, bravúros technika és a kivitelezés utolsó négyzetméteréig ható figyelem, igényesség jellemzi.”
Sára Ernő emlékeztetett arra, hogy Felsmann Tamás kivételes egyéniségét már akkor is felvillantotta, amikor még nem voltak számítógépes tervezőprogramok, csak rajz és szitanyomás. Művei kvalitását látva érzékelhetjük a rendet, ami szerinte nem más, mint valamiféle gyakorlati életfilozófia, amelyben mindig megjelenik a biztonság, az egység, a harmónia és az egyensúly. Minden részletében professzionális munkáira jellemző a neki fontos témaválasztás, a hűség barátokhoz, kollégákhoz, mesterekhez.
A látogató a bejárat melletti táblán életrajzi adatokat, kiállítások és díjak gazdag felsorolását találja. Ehhez kapcsolódóan főleg a fiatal kollégákhoz intézte szavait Sára Ernő: „A példa a szemünk előtt áll, magasan a léc.” Arra biztatta őket, hogy tűnődjenek az itt tapasztalt élményekről, és lehetőleg ne az internetről tájékozódjanak, hanem mélyebb, tartalmasabb forrásokból; vegyenek lendületet és igyekezzenek megugrani a magasságot.
szd
A kiállítást 200 forintos regisztrációs jegy megvásárlásával lehet megtekinteni október 1-jéig, keddtől péntekig 10.00–18.00, szombaton 10.00–14.00 óráig. Jegyek kaphatók, továbbá regisztrálni a https://hegyvidekgaleria.jegy.hu/ oldalon, a MOMkult jegypénztárában (XII., Csörsz utca 18.) és a Hegyvidék Galériában (XII., Királyhágó tér 10.) lehet.