Minden, amit tudni kell a kijárási korlátozásról
A koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében a kormány kijárási korlátozást vezetett be az országban április 11-ig. Az alábbiakban a legfontosabb tudnivalókat foglaltuk össze.
Kijárási tilalom van életben?
Nem. A kormány kijárási korlátozást vezetett be, ami enyhébb előírásokat tartalmaz, mint a kijárási tilalom, de a betartásuk nagyon fontos a járvány kezelése szempontjából.
Miért van erre szükség?
A járvány kitörése óta eltelt időszakban folyamatosan a tizedére csökkent Magyarországon a társas érintkezések aránya, de ez a tendencia most megállt. A kijárási korlátozás célja a társas érintkezések arányának további csökkentése, ami elengedhetetlen a járvány terjedésének lassításához.
Az intézkedések azt jelentik, hogy nem szabad kimenni az utcára?
Az intézkedések azt jelentik, hogy csak a legszükségesebb esetben, alapos indokkal, például munkavégzés vagy bevásárlás céljából szabad elhagyni otthonunkat a rendeletben meghatározott feltételekkel. Fontos rendelkezés, hogy mindenki köteles a társas érintkezést a minimálisra csökkenteni, és más embertől legalább másfél méter távolságot tartani, még tömegközlekedés során is.
Van időbeli korlátozása a kint tartózkodásnak?
Igen, és ez nagyon fontos! A 65 év felettiek csak délelőtt 9 és 12 óra között mehetnek élelmiszerüzletbe, drogériába, gyógyszertárba, piacra. Ezeken a helyeken ekkor csak az idősek lehetnek. Vagyis a 65 év alattiak nem mehetnek délelőtt 9 és 12 óra között vásárolni. Ennek betartatása a hely üzemeltetőjének felelőssége.
Vásárláson és munkán kívül minden más nem otthoni tevékenység végzése tilos?
Nem, a rendelet elég tág kört határoz meg a végezhető tevékenységek felsorolásakor. Ezeket részletesen alább olvashatja.
Mi a helyzet, ha az állandó lakhely és a tartózkodási hely nem ugyanaz (például albérlet), tehát más áll a lakcímkártyán, mint ahol életvitelszerűen tartózkodunk?
A rendelet úgy fogalmaz, hogy „lakhely, tartózkodási hely, magánlakás”, azaz semmilyen gondot nem okoz, ha nem a lakcímkártyán szereplő címen maradunk „otthon”.
Jár szankciókkal, ha valaki megszegi a rendelet előírásait?
A rendelet megszegése 5000 forinttól 500 ezer forintig terjedő szabálysértési bírsággal járhat. Orbán Viktor miniszterelnök ugyanakkor kiemelte rádióinterjúban, hogy az elsődleges cél az együttműködés, és csak végső esetben alkalmazandó a büntetés.
Szükséges valamilyen dokumentum, igazolás a lakhely elhagyásakor?
Erre vonatkozó előírás nincs a rendeletben.
Meddig tart a kijárási korlátozás?
A rendelkezés egyelőre április 11-ig érvényes.
*
Normafa
A magyar kormány kijárási korlátozást rendelt el 2020. március 28-tól. A kormány rendelete szerint lehetőség van szabadidős tevékenységre, azonban korlátozott feltételek mellett. „Egyéni szabadidős sporttevékenység, szabadidős célú gyalogos közlekedés külterületen, valamint a települések belterületén – lehetőség szerint a zöld területeken – egyedül vagy ugyanazon háztartásban élőkkel közösen folytatható azzal, hogy másoktól legalább 1,5 méter távolságot kell tartani.”
Kérjük, tartsák be a kormányrendeletben foglaltakat!
*
A lakóhely, a tartózkodási hely, valamint a magánlakás elhagyására a kormányrendeletben meghatározott alapos indokkal kerülhet sor. A kormány rendelete szerint az alábbiak számítanak alapos indoknak:
- a munkavégzés, a hivatásbeli kötelezettség, a gazdasági, mezőgazdasági és erdészeti tevékenység, valamint az ezek elvégzéséhez nélkülözhetetlen anyagokat, valamint eszközöket árusító üzletben (különösen a műszaki cikket, az építőanyagot és eszközöket árusító üzletben) történő vásárlás;
- napközbeni kis csoportos felügyelet okán a kiskorú gyermek kísérése;
- az egészségügyi ellátás és szolgáltatás igénybevétele, beleértve a gyógyító tevékenységen túl a testi és a lelki egészség megőrzése céljából nyújtott egészségügyi szolgáltatásokat (különösen pszichoterápiás ellátás, fizioterápiás kezelés, gyógytorna);
- az egyéni szabadidős sporttevékenység, szabadidős célú gyalogos közlekedés az 5. § szerint. „Egyéni szabadidős sporttevékenység, szabadidős célú gyalogos közlekedés külterületen, valamint a települések belterületén – lehetőség szerint a zöld területeken – egyedül vagy ugyanazon háztartásban élőkkel közösen folytatható azzal, hogy másoktól legalább 1,5 méter távolságot kell tartani”;
- a házasságkötés és a temetés szűk családi körben;
- a napi fogyasztási cikket értékesítő élelmiszerüzletben történő vásárlás;
- a napi fogyasztási cikket értékesítő egyéb (illatszert, drogériai terméket, háztartási tisztítószert, vegyi árut és higiéniai papírterméket árusító) üzletben történő vásárlás,
- az állateledelt, takarmányt forgalmazó üzletben történő vásárlás;
- a mezőgazdasági üzletben történő vásárlás, ideértve műtrágyát értékesítő üzletet és vágóhidat;
- a piacon, a helyi termelői piacon történő vásárlás;
- a gyógyszert, a gyógyászati segédeszközt forgalmazó üzletben történő vásárlás;
- az üzemanyag-töltőállomás felkeresése;
- a dohányboltban történő vásárlás;
- a fodrász, a manikűrös szolgáltatások igénybevétele;
- a szállítási, tisztítási és higiéniás szolgáltatások igénybevétele;
- a gépjármű- és kerékpárszerviz, a mezőgazdasági és erdészeti gépek és berendezések javításával kapcsolatos szolgáltatások igénybevétele;
- a hulladékgazdálkodással összefüggő szolgáltatások igénybevétele;
- a legszükségesebb esetben a személyes megjelenést igénylő ügyintézés, így hatósági, banki, pénzügyi, biztosítási és postai szolgáltatások igénybevétele;
- az állatok ellátása, háziállat közterületi sétáltatása, az állatorvosi rendelő és az állatkórház látogatása;
- a szülői jogok és kötelezettségek;
- a hitéleti tevékenység.