Újabb adókönnyítésekről döntött a kormány
A kisvállalati adó kulcsának csökkentéséről, adózási határidők elhalasztásáról és a munkahelyvédelmi bértámogatás kiterjesztéséről is döntött a kormány az elmúlt napokban, ily módon is segítve a járvány miatt nehéz helyzetbe kerülő vállalkozásokat. Az érettségik várhatóan május 4-től május 21-ig tartanak majd, és szinte kizárólag írásban vizsgáznak a diákok.
„A cél az, hogy a vállalkozások minél kisebb veszteséggel és minél több munkahelyet megtartva legyenek túl a járvány okozta válsághelyzeten” – jelentette ki Varga Mihály pénzügyminiszter a kormány újabb gazdasági intézkedései kapcsán a tárcája által közzétett tájékoztatóvideóban. Az eddigi adókönnyítések 200 milliárd forintot hagynak a vállalkozásoknál és a családoknál – tette hozzá.
A miniszter elmondta, hogy a korábbi döntésnek, a versenyszférával kötött megállapodásnak megfelelően július 1-jétől újabb két százalékponttal, 17,5-ről 15,5 százalékra csökken a szociális hozzájárulási adó mértéke, ez fél év alatt mintegy 160 milliárd forintot hagy a vállalkozásoknál. Új intézkedés, hogy mintegy 600 ezer cégnek és szervezetnek elég szeptember 30-ig benyújtania a beszámolóját, valamint bevallania és befizetnie a társasági adót és a helyi iparűzési adót. A határidő elhalasztása adókönnyítést és likviditási segítséget is jelent.
A munkavállalókat segíti, hogy továbbra is jogosultak egészségügyi ellátásra azok, akiknek most fizetés nélküli szabadságot kellett kivenniük. Helyettük május 1-jétől a munkáltatónak kell megfizetnie az egészségügyi szolgáltatási járulékot, ami havi 7710 forint. További kedvezmény, hogy a vállalkozások kérhetik bármelyik adó mérséklését abban az esetben, ha a járványhelyzet miatt kerültek nehéz helyzetbe. Ennek mértéke vállalkozásonként elérheti az ötmillió forintot. Ötmillió forintos adótartozásig minden adófajta esetében 12 havi részletfizetés vagy 6 havi pótlékmentes fizetési halasztás is kérhető.
A kisvállalkozásokat hozza majd jobb helyzetbe, hogy 2021-től 1 százalékponttal, 12-ről 11 százalékra csökken a kisvállalati adó (kiva) kulcsa. Az adócsökkentés mintegy 10 milliárd forintot hagy jövőre több mint 50 ezer vállalkozásnál.
A turizmus területén dolgozó vállalkozások különösen nehéz helyzetbe kerültek, ezért a kormány úgy döntött, hogy 2020. december 31-ig a vendégeknek nem kell megfizetniük az idegenforgalmi adót. Még kedvezőbb lesz a SZÉP-kártya igénybevétele, csökken az adóteher, és nagyobb lesz az elkölthető keretösszeg. A kártyára utalt összeg után 2020. június 30-ig nem kell szociális hozzájárulási adót fizetni, így az adóteher 32,5 százalékról 15 százalékra csökken. A kedvezményes adókulccsal adható összeg csaknem megduplázódik.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) sajtótájékoztatóján György László gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkár elmondta, egyszerűsödik a munkahelyvédelmi bértámogatás igénylése, és bővül a kedvezményezettek köre. A támogatás már napi 2 órás foglalkoztatás után is igénybe vehető lesz. A vállalkozások ezenfelül, mindössze 0,1 százalékos kamattal, 9 havi bérre 2 éves futamidejű munkahelymegtartó hitelt is kérhetnek. Bodó Sándor, az ITM foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára arról beszélt, hogy a bértámogatás kiterjed a munkaidőkeretben foglalkoztatott dolgozókra, a távmunkára és az otthoni munkavégzésre, a munkaerő-kölcsönző cégekre, valamint az egyesületek és civil szervezetek közül azokra, amelyek nem részesülnek a költségvetésből.
A kormány kijelölte az érettségi vizsgák időpontját, de ha a járványügyi szempontok indokolják, annak „mozgatásáról” meghozza a kabinet a szükséges döntést. Erről Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár szólt a kormany.hu oldalon közzétett videóban. Ugyanő korábban az operatív törzs sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az érettségiket május 4. és május 21. között tartják meg, a járványhelyzetre való tekintettel szinte kizárólag írásbeli formában. Azok, akiknek írási nehézségeik vannak, szóban érettségizhetnek.
Az alsóbb évfolyamos, nem végzős tanulók előrehozott érettségijét elhalasztják, és szintemelő vizsgákat is csak azok tehetnek, akik az idén felvételiznek. A nyelvi tantárgyak esetében teljes értékű nyelvvizsgát ér ebben az évben a nyelvi írásbeli érettségi. A nyelvvizsgáztatások online indulhatnak újra azokban a vizsgaközpontokban, amelyek rendelkeznek a szükséges akkreditációval.
Lapunk megjelenéséig 2098-ra nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma; 213-ra emelkedett az elhunytak száma, 287-en pedig már meggyógyultak. 842 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 82-en vannak lélegeztetőgépen. Az igazolt fertőzöttek több mint fele budapesti, itt a 100 ezer lakosra jutó fertőzöttek száma átlépte a 60-at.
z.