Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

A veszélyhelyzet idején is zavartalanul működik a Szent János Kórház

Továbbra is fogadja az ellátásra szoruló betegeket a Szent János Kórház, de halasztható problémák esetén jobb, ha telefonon konzultálunk az intézménnyel – tanácsolja dr. Nyulasi Tibor. A Szent János Kórház Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Osztályát vezető főorvosa az izolációs osztályon fekvő betegek állapotáról, a hatósági karanténról és az eddigi tapasztalatokról is beszélt lapunknak.

– A Szent János Kórházban azokat a betegeket is fogadják, akiknek nem a koronavírus miatt van szükségük orvosi ellátásra?

– Minden szakterület zavartalanul működik, a betegeket ugyanúgy tudjuk fogadni, mint a koronavírus-járvány előtt, ugyanakkor azt tanácsolom, ha tehetik, a halasztható, kisebb problémákkal most ne keressék fel személyesen a kórházat. Telefonon is adunk tanácsot, akárcsak a háziorvosok – hiszen nem tudhatjuk, hogy fertőzött-e az az embertársunk, aki mellettünk ül a kórházi váróban… Az elektronikus egészségügyi rendszernek köszönhetően ráadásul ma már telefonon is lehet receptet íratni. A gyógyszertárban a betegnek csak a tajszámát kell bemondania, így anélkül hozzájuthat a szükséges gyógyszerhez, hogy a személyes orvos-beteg találkozó megtörtént volna.

– Több hazai kórházban is bevezették az egykapus beléptetést. A Szent János Kórházba hogyan juthatnak be jelenleg a betegek?

– Hivatalosan minden járványnál egykapus beléptetési rendszert kell alkalmazni, a Szent János Kórház azonban speciális helyzetben van, hiszen többhektáros területen helyezkedik el. A kertjellegének köszönhetően az emberek távolságot tudnak tartani egymástól, az egykapus beléptetésnél sem szoros a kontaktus a betegek között. Autóval a kétkapus beléptető rendszer mellett a gyalogos forgalom a Diós árok telephelyen a főbejáraton keresztül történik. Az osztályokra a járvány időszaka alatt csak egy ajtón lehet bemenni, a látogatókat pedig most nem tudjuk beengedni.

– Mi történik akkor, ha valaki más jellegű probléma miatt keresi fel a kórházat, de közben kiderül róla, hogy koronavírus-fertőzött?

– Ha COVID-19 vírusra gyanús esettel találkozunk, akkor a beteget azonnal elkülönítjük az adott épületen belül egy külön kórterembe, és a vizsgálat eredményének megfelelően megtesszük a következő lépéseket.A_veszelyhelyzet_idejen_is_zavartalanul_mukodik_a_Janos_korhaz1

– A Szent János Kórházban kezelnek most koronavírus-fertőzöttet?

– Igen. Március 30-án a Szent János Kórház III. Belgyógyászati osztály épületében élesben is megnyitottuk az izolációs osztályunkat, ahol elkülönítjük a koronavírussal fertőzötteket. Beszélgetésünk idején huszonegy beteget ápolunk az osztályon.

– Mit lehet tudni róluk?

– Fiatalabbak is vannak, de a COVID-19 leginkább az idősebbeket érinti. Jelenleg ketten fekszenek az izolációs osztály lélegeztetési intenzívjén.

– Minden koronavírussal fertőzött beteget felvesznek az izolációs osztályra?

– Gyakran hazaküldjük azokat, akiknek enyhe tüneteik vannak, de jó az állapotuk. Nem szükséges mindenkinek kórházban feküdnie koronavírus-fertőzéssel abban az esetben, ha otthon izolálni tudja magát.

– A Hegyvidéken sokan vannak, akik társasházban élnek. Mit tanácsol azoknak, akiknek a szomszédja hatósági karantén alatt van?

– Ne ijedjenek meg! Ő ugyanolyan embertásunk, csak beteg, nem kell elmenekülni. Őt is lehet segíteni, akár bevásárlással. A beteg kiteszi a papírt az ajtajára, a szomszéd bevásárol neki, és az ajtó elé rakja a zacskót – így nem találkoznak személyesen. A segítség mindenkinek jólesik. Viselkedjünk úgy vele, ahogy nekünk is jólesne ellenkező esetben!

– Legutóbbi beszélgetésünk óta is tovább nőtt a halálos áldozatok és a fertőzöttek száma hazánkban, ugyanakkor laposodott a koronavírus-járvány „görbéje”. Mit gondol a jelenlegi helyzetről?

– A számok alapján úgy vélem, lehetne sokkal rosszabb is a helyzet, az adatok bizakodásra adnak okot, bízom benne, hogy Magyarországon nem lesznek katasztrofális állapotok. Ugyanakkor hangsúlyoznom kell: mindez csak személyes bizakodás! Négy hét múlva pontosabban látjuk majd, hogy mit hoz a jövő.

– Már fertőzött betegeket is kezelnek az izolációs osztályon. Milyen tapasztalataik vannak eddig?

– Az első héten találkoztunk kihívásokkal, de olyan problémák szerencsére nem adódtak, amik akadályoznák a betegellátást. Sok tapasztalatot gyűjtöttünk a karanténkórházban, ahol csak megfigyeléseket végeztünk. Most újabb épületet tervezünk átalakítani izolációs osztállyá; bízom benne, hogy nem lesz több beteg, de fontos, hogy mindenre felkészüljünk, és két lépéssel a koronavírus előtt járjunk.

– Mennyire leterheltek most?

– A COVID-19 izolációs osztály megnyitása komoly feladat volt, ugyanakkor az elektív, tehát halasztható műtétek száma, valamint a személyes orvos-beteg találkozások a töredékére csökkentek. Azt tapasztalom, hogy a lakosság rendkívül fegyelmezett, kisebb problémákkal nem keresik fel kórházunkat.

– Köszönöm, hogy ebben a nehéz időszakban immár negyedik alkalommal is időt szakított a beszélgetésünkre, és segít abban, hogy olvasóinkat első kézből tájékoztathassuk a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról!

– Ez természetes, hiszen én is itt élek a környéken. Immár harminchárom éve gyógyítom a hegyvidékieket, akiktől csak annyit szeretnék kérni, hogy vigyázzanak magukra és egymásra.

BM.