A lakosság segítségével készül a klímastratégia
Közös ügyünk az éghajlatváltozás és a hatásai ellen való védekezés. A kerületi klímastratégia a lakókörnyezetünk élhetőségének fenntartása érdekében végzett kezdőlépés, ami a későbbi feladatokat is meghatározza majd. Csak széles körű kerületi összefogással születhet meg!
Megkezdődött a kerületi klímastratégia kidolgozása, ahogy arról már mi is írtunk. Az első lépés egy látlelet felvétele, amely a legszélesebb körben gyűjtött információk alapján rögzíti, hogy hol tartunk most, valamint modellezi, milyen változások várhatók. Ha a prognózisok elkészülnek, akkor már lehet gondolkodni a negatív hatások tompításán, és akciótervet kidolgozni.
A klímastratégiának mint dokumentumnak az elkészültét az önkormányzat Hegyvidéki Zöld Irodája koordinálja, ám a feladat nem csak rájuk hárul. A kerület képét legjellemzőbben meghatározó ingatlanok éghajlati szempontból releváns adatairól csak a lakók rendelkeznek pontos és naprakész információkkal. Ezért az iroda két lépcsőben az ő segítségüket kéri kérdőíves adatszolgáltatás formájában. Az első kérdőíveket május elején küldi ki elektronikusan. Ez az épületek energetikai jellemzőivel – szigetelés, nyílászárók, fűtési rendszer stb. – kapcsolatos kérdéseket tartalmaz, és kitér például az elektromos autó témakörére is. A második „forduló” a levegőszennyezettségre, a mobilitásra és a klímaalkalmazkodásra fókuszál majd.Az 5-10 perc alatt kitölthető online kérdőív anonim, nem is célja, hogy az adatok személyhez kötődjenek, és bár tartalmaz olyan kérdéseket, amikből részben feltárulhat a válaszadó anyagi helyzete, az adatfeldolgozás nem ezzel az igénnyel történik. A lakóingatlannak csak az általános adatai szükségesek, amiket a tulajdonos ismer, így nem kell különösebben utánanéznie, gondolkodnia. Az energetikai számítások szempontjából lényeges, hogy kik élnek az ingatlanban, de itt sem kell megijedni, nem neveket, csak a lakók számát kell megadni.
Jogosan merülhet fel, hogy az életvitelre vonatkozó kérdéseket a mostani – folyamatosan változó – helyzet, vagy mondjuk a két évvel ezelőtti „békeév” alapján válaszoljuk-e meg. Mivel a klímastratégia hozzávetőlegesen harmincéves időszakra készül, így nem a pillanatnyi, hanem (sok)éves helyzetekre épül, ezért fontos, hogy a válaszok megadásánál is ilyen fejjel gondolkodjunk.
Lehetőség van szöveges kiegészítésekre is a jellegzetestől eltérő körülmények pontosabb leírása érdekében. A megfogalmazásoknál az iroda az egyszerűségre és a közérthetőségre törekedett, ha mégis bizonytalanság merül fel, akkor az adott kérdés kihagyásával is folytatható a válaszadás. Az adatgyűjtés szempontjából a hiányosan kitöltött kérdőív is tartalmaz előrevivő információkat. Az utolsó kérdések megválaszolásával pedig a kitöltő elmondhatja véleményét az éghajlatváltozás már megtapasztalt vagy vélelmezett hatásaival, az önkormányzati és lakossági megelőző és védekezést szolgáló feladatokkal kapcsolatban.Az éghajlatváltozás nem tagadható tény, amely nemcsak egyes országokat vagy területeket sújt, hanem mindnyájunkat érintő közös kockázat. A változás felmérése, a veszélyek meghatározása és a védekezési lehetőségek kidolgozása a szakértők feladata, de sem a tervezés, sem majd a cselekvés nem lehet sikeres, ha csak a hivatalokra bízzuk azt. Nekünk kell egyre inkább részt vállalni ebből, hogy a Hegyvidék gyermekeink, unokáink életében is élhető, zöld kerület lehessen. Az ehhez vezető első lépés a klímastratégiához kapcsolódó kérdőívek kitöltése.
BI.