Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Virágos a május, zöldellnek a primőrök

Május első vasárnapjához, az anyák napjához hozzátartozik a virágcsokor és a torta – miért ne lehetne most kivételesen a kettőből egy? Az ehető virágokkal díszített sütemény különleges meglepetés, a legvégén le is írjuk a titkát.

Május elején már mindenki nagyon vágyik a zöldekre (a tányéron) és a zöldbe (aki csak teheti, kirándul). Erdei séta közben olyan virággal is találkozhatunk, amit nem lehet kapni a virágboltokban, de köze van a gasztronómiához. Pontosabban a levelének, amelyet medvehagymaként ismerünk és szeretünk. A liliomszerű, zöld levelek között a napokban kinyíltak a fehér csillagvirágcsokrok.
Amilyen kicsik ezek, olyan gyönyörűek. Érdemes lehajolni, és megcsodálni, milyen varázslatos alkotásokra képes a természet. Aki azonban megtalálja a virágokat, óvakodjon a leveleitől, mert ilyenkor már nem ehető a medvehagyma! Ellenben van sok más finom primőr zöldség, amelyek közül válogathatunk.


FŐTT-NYERS LEVES

Ezt a rafináltan egyszerű, „egészséges” receptet dietetikus barátnőmtől tanultam több mint egy évtizede. Azóta, ha hiszik, ha nem, nálunk gyakori vendég az asztalon. Olyan kellemesen selymes és játékosan színes, hogy még a kicsik is szívesen megeszik. Különösen akkor, ha mindenki maga szórhatja a zöldféléket a levesébe.

Hozzávalók (4 személyre):

40 dkg burgonya

2 csapott kiskanál só

2 dl tejföl

2-3 evőkanál tartósítószer nélküli mustár

citromlé

3-4 szál zöldhagyma

2 szál sárgarépa

1 fej cékla

A burgonyát meghámozzuk, megmossuk, és kockákra vágva bő 1 liter sós vízben puhára főzzük. Ha kissé kihűlt, turmixoljuk, a tejföllel simára keverjük, a mustárral, a citromlével ízesítjük, ha kell, még utána is sózhatjuk. Tálaláskor a leveses tányérokba apróra vágott zöldhagymát, megmosott, meghámozott, finomra reszelt sár­garépát és céklát halmo­zunk. A levest rámerjük, díszítésül a tetejére is szórunk ezekből. A látványt friss zöldfűszerekkel, kaporral, petrezselyemmel fokozhatjuk.Viragos_a_majus6

OLÍVÁS FEJES SALÁTA

Ez a saláta egyszerre lehet előétel, és némi leegyszerűsítéssel főételeket is kísérhet. Utóbbi esetben kimarad a feta sajt, és aki szokatlannak találja, az olívabogyót is elhagyhatja. Ami azonban fontos, hogy a vizes, cukros, ecetes salátalé helyett olívaolajos, borecetes öntetet készítsünk, amely finoman bevonja a salátaleveleket, ezzel ropogósabbak, ízesebbek maradnak.

 

Hozzávalók (4 személyre):

1 nagy fejes saláta

15 dkg feta sajt

2 evőkanál kimagozott, fekete olívabogyó

…a salátaöntethez:

4 evőkanál olívaolaj

2 evőkanál fehérborecet

2 evőkanálnyi apróra vágott, friss bazsalikomlevél

 

A megmosott saláta leveleit konyharuhába tekerve jól leszárogatjuk (még jobb, ha erre a célra van salátacentrifugánk), majd falatnyi darabokra tépkedjük. A feta sajtot kis kockákra vágjuk. Egy salátástálban az olajat, a borecetet sóval és bazsalikommal összekeverjük, és először a fetakockákat, majd az olívabogyót, végül pedig a salátát is beleforgatjuk. Azonnal tálaljuk, mert a salátának frissnek, ropogósnak kell maradnia. Ínycsiklandóbb lesz, ha megszórjuk kis kockákra vágott kápia paprikával vagy kemény paradicsommal.Viragos_a_majus1

 

MANDULÁS RÁNTOTT CSIRKECOMB

A várva várt májusi rántott csirke fejes salátával még izgalmasabb lehet, ha a bundázásához használt tojást borssal, apróra vágott, friss bazsalikommal vagy petrezselyemmel fűszerezzük, és a húst mandulába forgatjuk. A morzsába a mandula helyett keverhetünk durvára vágott diót vagy mogyoródarabkákat, mi több, szórhatunk bele durvára reszelt sajtot vagy erős paprikát is.

Hozzávalók:

8 db csirkealsócomb

só, őrölt bors

15 dkg liszt

4 tojás

5 dkg zsemlemorzsa

5 dkg mandulaforgács (szálasra vágott mandula)

3 dkg szezámmag

…a sütéshez: olaj

A megmosott és leszárogatott csirkecombokat a csont mentén éles késsel bevágjuk. Sóval, borssal fűszerezzük, és 10-15 percig állni hagyjuk. Ezután egyenként lisztbe forgatjuk (a fö­lösleget lerázzuk), és a habosra vert tojásban megmártjuk. Lecsepegtetjük, majd a mandulával és szezámaggal kevert zsemlemorzsába hempergetjük.
A húsokat bő, forró olajba rakjuk, és fedővel letakarva az egyik oldalukat közepes lángon megsütjük. Ezután a combokat megfor­gatjuk, és a másik oldalukat is aranybarnára sütjük, de most már fedő nélkül. Egyenként szalvétával bé­lelt tányérra fektetjük, hogy a felesleges zsiradék lecsepegjen róluk. A köret szabadon választott, de a friss, ropogós fejes sa­láta elmaradhatatlan mellőlük.Viragos_a_majus4

PARAJGALUSKA FOKHAGYMÁS GOMBARAGUVAL

Paraj vagy spenót, édes mindegy annak, aki nem szereti ezt a zöldfélét. Ha mégis szeretnénk belecsempészni a családi ételválasztékba, akkor ne a főzelékkel próbálkozzunk, hanem egy olyan formával, amit egyébként a legtöbben örömmel megesznek. Például a galuskával! Parajjal keverve mutatós köret lesz, és ízében nem dominál a „nemszeretem” spenót. Húsos és hústalan raguval kínálhatjuk, de reszelt sajttal megszórva akár önállóan is megállja a helyét.

 

Hozzávalók (4 személyre)…

…a galuskához:

20 dkg friss paraj-, azaz spenótlevél

50 dkg liszt

2 tojás

só, őrölt bors

2 evőkanál mangalicazsír vagy vaj

…a gombaraguhoz:

4 evőkanál vaj

2 gerezd fokhagyma

40 dkg csiperke

só, őrölt bors

késhegynyi reszelt szerecsendió

1 púpozott evőkanál liszt

1,5 dl tejszín

 

A galuskához a levelek szárát lecsipkedjük, majd a parajt háromszor váltott vízben megmossuk. Ezután enyhén sós, forró vízbe dobjuk, és 2-3 percig főzzük, ezalatt kellően összeesik. A lisztből a tojásokkal és egy kevés vízzel galuskatésztát keverünk. A parajleveleket leszűrjük, jól lecsöpögtetjük, majd apróra vágjuk, és a tésztába keverjük. Megsózzuk, meg is kóstoljuk, hogy elég sós-e, mert különben íztelen lesz a galuskánk. Borssal és reszelt szerecsendióval fűszerezzük (ez utóbbival csínján bánjunk, mert az íze könnyen eluralkodik az ételen). A tésztából lobogva forró, bő, sós vízbe a szokásosnál kissé nagyobb galuskákat szaggatunk. Amikor feljöttek a víz felszínére, leszűrjük, leöblítjük, lecsepegtetjük, majd megforgatjuk a felolvasztott zsírban vagy vajban.

A fokhagymás gombaraguhoz a megtisztított, megmosott gombát vékonyan felszeleteljük, a vajon megpároljuk, közben megsózzuk, megborsozzuk. Amikor megpuhult és zsírjára sült, 2 gerezd fokhagymát préselünk rá. Egy percig kevergetjük, hogy a fokhagyma kiadja az ízét, majd a liszttel meghintjük, ezzel is összekeverjük, és a tejszínnel felengedjük. Még 1-2 percig forraljuk. Ha túl sűrűnek találjuk, egy kevés vízzel óvatosan hígíthatjuk. A galuskákat a gombaraguval leöntve tálaljuk, és hogy étvágygerjesztőbb legyen, a tetejére egy kevés pirospaprikát is szórhatunk.Viragos_a_majus7

ÚJHAGYMÁS PITE

Legkoraiabb primőrünk a zsenge újhagyma, amely frissen, hideg falatokhoz ropogtatva a legfinomabb. De ha már fejesedni kezd, akkor a nagyobbacskákból újdonságként könnyű pitét is süthetünk.

 

Hozzávalók (12-16 darabhoz):

3-4 csomó újhagyma

…a tésztához:

38 dkg finomliszt

1 mokkáskanál só

1,5 zacskó (10,5 g) szárított élesztő

8 dkg vaj

1 tojás

…a tetejére:

1,5 dl sűrű tejföl

5 dkg reszelt sajt

só, őrölt bors

…a tésztanyújtáshoz: liszt

…a tepsi kikenéséhez: vaj

 

Az újhagymát megtisztítjuk, a fehér szárát 5-6 centi rövidre vágjuk, és hosszában behasítjuk úgy, hogy a fejénél egyben maradjon. A maradék zöldjét vékonyan felkarikázzuk. A száras hagymafejeket lobogva forró, sós vízben 2 percig előfőzzük, majd szűrőkanállal előbb jéghideg vízbe, onnan pedig konyhai papírtörlőre szedjük, hogy jól lecsöpögjenek.
A tésztához a lisztet csipetnyi sóval és az élesztővel összekeverjük. A vajat megolvasztjuk, 3,5 deci vizet adunk hozzá, az élesztős lisztbe öntjük, majd a tojást is beleütjük. Kézi robotgéppel jól összedolgozzuk, végül a zöld hagymakarikákat is belekeverjük. Tiszta konyharuhával letakarva szobahőmérsékleten kb. 40 percig kelesztjük.
Közben elkészítjük a tetejére valókat, amihez a tejfölt a reszelt sajttal, csipetnyi sóval és őrölt borssal alaposan elkeverjük. A szalonnát nagyon apróra felkockázzuk. Végül a tésztát belisztezett deszkán kb. 35x24 centi vastag lappá nyújtjuk, és a kivajazott tepsibe fektetjük, a sajtos tejfölt vastagon a tetejére simítjuk, és a párolt hagymadarabkát fejjel lefelé belenyomkodjuk olyan távolságra, amekkora pitéket szeretnénk majd vágni. Mindegyik közepére jusson egy hagyma, a szalonnakockákkal megszórjuk, és forró sütőben (220 °C, légkeveréses sütőben 205 °C) 30 perc alatt megsütjük. Forrón tálaljuk, hideg sajtos tejfölt kínálunk mellé.Viragos_a_majus2

ANYÁK NAPI CITROMTORTA

Amint az alább olvasható leírásból is kiderül, a virágok kandírozása nem ördöngös feladat, ám az eredmény mennyei, erre bizonyíték ez a torta. Ha valamikor érdemes virágkandírozással bíbelődni, anyák napján feltétlenül!

Hozzávalók:

18 dkg vaj vagy margarin

18 dkg cukor

18 dkg finomliszt

3 tojás

1 csomag sütőpor

1 citrom reszelt héja

…a forma kikenéséhez: vaj és liszt

…a krémhez:

10 dkg cukor

2 citrom leve

25 dkg mascarpone sajt (vagy más natúr krémsajt)

2 maroknyi kandírozott virágfej (például árvácska, borágó, kalendula), vegyesen

A tésztához valókat gyorsan összekeverjük, és 1 evőkanálnyi langyos vízzel lazítjuk. Összegyúrjuk, és egy vajjal kikent, liszttel behintett, 18 centi átmérőjű, kerek tortaformába simítjuk. 190 °C-ra (légkeveréses sütőnél 170 °C-ra) előmelegített sütőbe toljuk, és 25-30 perc alatt megsütjük. Ezután a karikát lepattintjuk róla, és rácson hagyjuk kihűlni.
A krémhez a cukor felét az egyik citrom levével alaposan összekeverjük, és a hűlőben lévő tésztára locsoljuk. A maradék cukrot és a másik citrom levét a sajtba dolgozzuk. A kihűlt tésztát kettévágjuk, és a sajtkrémet a két lap kö­zé kenjük. A felső lapot porcukorral meghintjük, és a kandírozott virágokkal díszítjük. Viragos_a_majus5