Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

„Amíg eszünk, vagy iszunk, nem fog rajtunk a szomorúság”

Sosem volt időszerűbb a címbeli Cervantes-mondás, mint manapság, amikor mindnyájan rászorulunk egy kis örömre ebben a vírusokkal, bezártsággal terhelt barátságtalan időben. Szerencsénkre van a bú ellen egy egyszerű, mindenki számára azonnal és könnyen elérhető megoldás: a jóízű evés-ivás! Az evés orvosság testi és lelki bajokra, örömforrás, egyszersmind hasznos időtöltés. Süssünk-főzzünk hát jó kedvvel, változatosan, lehetőleg sok téli gyümölccsel, zöldfélével, hogy ne csak a hangulatunkat, hanem az egészségünket is védjük!

KÁPOSZTALEVES GAZDAGON

Barátságtalanul hideg februári napokon aligha van jobb egy étvágygerjesztő, forró káposztalevesnél! Utána csak valami édes tészta kívánkozik, ezekben a magyar konyha bővelkedik, így egyetlen háziasszonynak sem jelenthet gondot az elkészítése.

 

Hozzávalók (4 személyre):

40 dkg sertéscomb

1 közepes vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

3 evőkanál olaj vagy mangalicasertés-zsír

1 evőkanál pirospaprika

őrölt bors

40 dkg savanyú káposzta

10 dkg sovány füstölt sonka

1 pár bőrös virsli

 

A sertéscombot egy centiméteres kockákra vágjuk. A hagymát megtisztítjuk, felaprítjuk, megsózzuk, majd a zúzott fokhagymával és a hússal együtt az olajon kevergetve megpirítjuk. Pirospap­rikával megszórjuk, megborsozzuk, aztán egy kevés vi­zet öntünk alá, és lefedve, kis lán­gon, kb. 30 percig pároljuk. Közben a savanyú káposztát néhány vágással összedaraboljuk, hogy a szálak ne legyenek túl hosszúk, és ha sava­nyúnak találjuk, kissé ki is mossuk. Ezután a félpuha húshoz keverjük, és bő 1 liter vízzel felöntjük.

Nagy lángon felforraljuk, majd továbbra is lefedve, kis lángon, addig főzzük, amíg a káposzta és a hús is meg­puhul. A sonkát vékony csíkokra, a virslit karikákra vágjuk, és a levest ezekkel gazdagítva további 3-4 per­cig főzzük. Végül a levéből egy ke­veset kimerünk, a tejföllel simára dolgozzuk, és visszaöntve éppen csak felforraljuk. Ez a fogás akkor jó, ha kissé savanykás ízű, és nem túl zsíros.Amig_eszunk_vagy_iszunk_nem_fog_rajtunk_szomorusag2

 

VARIÁCIÓK CÉKLASALÁTÁRA

A cékla hálás és olcsó téli salátának való. Könnyű elkészíteni, egyszerű tárolni (hűtőszekrényben több napig eláll), és szinte minden sültféléhez illik. Több változatban, többféle ízesítéssel készülhet – majonézesen még a könnyű hideg fogások között is megállja a helyét.

 

Hozzávalók (4 személyre)…

…az ecetes változathoz:

50 dkg közepes, lehetőleg egyforma cékla

1 evőkanál 10%-os csemege-ételecet

1 mokkáskanál só

1 kiskanál köménymag

1 evőkanál porcukor

1 csapott evőkanál frissen reszelt torma

a majonézes változathoz:

50 dkg főtt céklából készített ecetes céklasaláta

4 evőkanál kész majonéz

1 evőkanál citromlé

1 mokkáskanál mustár

késhegynyi őrölt fehér bors

fél fej saláta

…az almás változathoz:

30 dkg közepes, lehetőleg egyforma cékla

1 mokkáskanál köménymag

1 kisebb vöröshagyma

1 alma (kb. 20 dkg)

1 citrom

3 evőkanál borecet

6-7 evőkanál extra szűz olívaolaj

1 evőkanál porcukor

Az ecetes céklasalátához a céklát kefével dörzsölve jól meg­mossuk, majd enyhén sós, kömény­magos vízben – amibe előzőleg a megmosott hagymát is beletettük –, lefedve, kis lángon puhára főzzük. Amikor kihűlt, meghámozzuk, és 3-4 milliméter vastag karikákra vágjuk (szebb, ha hullámos pengéjű késsel készül). Két deci vízbe belekeverjük az ecetet, a sót, a durvára vágott kö­ménymagot és a porcukrot, hozzáadjuk a tormát, végül a cék­lát is beleforgatjuk. Letakarva hűtőszekrényben érleljük néhány órán át.

A majonézes céklasalátához az ecetes változatnál elkészített salátát egynapi érlelés után leszűrjük, és a céklát csinos hasábokra vágjuk. A majonézt a citromlével, a mustárral és a borssal ízesítjük, végül a céklacsíkokat is óvatosan beleforgatjuk. Salátalevéllel és főtt tojással díszítjük. Bármilyen sovány hússal, felvágottal gazdagítva hideg fogásként is kínálhatjuk.

Az almás céklasalátához a céklát ugyanúgy főzzük meg, mint az ecetes változatnál. Amikor kihűlt, meghámozzuk, és az ugyancsak meghámozott almával együtt vékony hasábokra vágjuk. A citromlével megöntözzük, a borecetet a porcukorral összekeverjük, a salátát óvatosan beleforgatjuk, és az olívaolajjal meglocsoljuk.Amig_eszunk_vagy_iszunk_nem_fog_rajtunk_szomorusag5

 

MANDULÁS PONTY

Már jócskán elmúlt karácsony, itt az ideje, hogy ismét ponty kerüljön az asztalra! Kevés halat fogyasztunk, pedig ilyen apró ötletekkel, mint például a pirított mandula, különlegessé, akár ünnepivé is tehetünk néhány pontyszeletet.

 

Hozzávalók (4 személyre):

4 (egyenként kb. 20 dkg-os) pontyfilé

só, őrölt bors vagy sült hal fűszerkeverék

2 evőkanál liszt

1 dl olaj

20 dkg tisztított, szeletelt mandula

5 dkg vaj

 

A pontyfiléket megmossuk, a vizet leitatjuk róluk, beirdaljuk, sóval, borssal bedörzsöljük, és rövid ideig állni hagyjuk, hogy az ízek átjárják. Ezután egyenként lisztbe forgatjuk, és forró olajon mindkét oldalukat szép pirosra sütjük. Szűrőlapáttal óvatosan kiemeljük, és tálalásig melegen tartjuk. Tálaláskor a mandulaforgácsot a vajon világosra pirítjuk, a halszeletekre szórjuk, és azon melegében tálaljuk.Amig_eszunk_vagy_iszunk_nem_fog_rajtunk_szomorusag1

 

ZÖLDSÉGES-BANÁNOS PALACSINTA

A banán édessége, krémessége miatt ideális desszertalapanyag, de sósan is meglepően finom fogásokat lehet varázsolni belőle. Például zöldséggel töltve önálló vacsoraételként mutatós és laktató. Vegetáriánus vendégeknek kiváló!

 

Hozzávalók (4 személyre)…

…a palacsintához:

2 tojás

10 dkg finomliszt

1 kiskanál sütőpor

2 evőkanál olívaolaj a sütéshez

…a töltelékhez:

1 nagy sárgarépa

1 negyed gumó, kb. 15 dkg zeller

3-4 szál újhagyma

20 dkg fejes káposzta

2 evőkanál olívaolaj

só, őrölt bors

gyömbér

3-4 banán

 

A tojásokból, a lisztből a sütőporral és a sóval 1,2 deci vízben palacsintatésztát keverünk, és fél óráig állni hagyjuk. Közben a sárgarépát, a zellert, az újhagymát meghámozzuk, és a fejes káposztával együtt vékony csíkokra metéljük. 2 evőkanál olajon megsózva, megborsozva együtt megpároljuk. Ezután a gyömbérből (ízlésünk szerint, de óvatosan, mert markáns ízű!) ráreszelünk, és a karikákra vágott banánt is beleforgatjuk, majd még néhány percig együtt pároljuk. (A friss gyömbért gyömbérporral is helyettesíthetjük, de aki nem szereti, el is hagyhatja.) A tésztából palacsintákat sütünk, a párolt zöldséggel megtöltjük, négyrét hajtjuk, és még melegen tálaljuk. Aki szereti a csípős ízeket, egy kis hegyes zöldpaprikát is vághat a piruló zöldségekbe.Amig_eszunk_vagy_iszunk_nem_fog_rajtunk_szomorusag4

 

KELLEL BÉLELT DAGADÓ

A töltött dagadóban nem a húsé, hanem a tölteléké a főszerep, attól finom és egyedi. A vállalkozó kedvűek kelkáposztával töltve is kipróbálhatják, igazi téli ízélményben lesz részük.

Hozzávalók (4 személyre):

80 dkg sertésdagadó

őrölt bors

6 evőkanál olaj

A töltelékhez:

60 dkg kelkáposzta

1 vöröshagyma

1 evőkanál olaj

1 kiskanál só

fél mokkáskanál őrölt bors

1 kiskanál majoránna

2 tojás

1 kiskanál Piros Arany krém

A dagadót megmossuk, leszárogatjuk, óvatosan felszúrjuk, és a rést kitágítjuk. Kívül-belül meg­sózzuk, megborsozzuk, majd fél­retesszük. A kelkáposztát meg­mossuk, a torzsáját és a vastagabb ereit kivágjuk. A leveleket vékony csíkokra metéljük. A megtisztított, finomra vágott vöröshagymát 2 evőkanál olajon üvegesre sütjük. A kelkáposztát beleszórjuk, meg­sózzuk, megborsozzuk, a majorán­nával fűszerezzük. Fél deci vizet aláöntve fedő alatt puhára párol­juk. (Ez kb. 20 percet vesz igény­be.)
A tűzről levéve a felvert tojásokat belekeverjük, és a Piros Arannyal ízesítjük. A dagadót a párolt kel­káposztával megtöltjük, a nyílást hústűvel összetűzzük. A maradék olajat megforrósítjuk, a hús mind­két oldalát hirtelen megpirítjuk benne, majd egy kevés vizet alá­öntünk. Tepsibe tesszük, zsírjával megöntözzük, és közepesen forró sütőben (180 °C, légkeveréses sü­tőben: 165 °C) másfél óra alatt pirosra sütjük. Közben a pecsenyelével locsolgatjuk. Csak pihentetés után szeleteljük fel.Amig_eszunk_vagy_iszunk_nem_fog_rajtunk_szomorusag

 

SZŰZÉRMÉK NARANCSMÁRTÁSBAN

Annak ellenére, hogy narancs egész évben kapható, valahogy mégis téli gyümölcsként tartjuk számon azt. Használjuk ki a bőséges kínálatot, most ne csak frissen együk, hanem főzzünk, süssünk is vele!

 

Hozzávalók (4 személyre):

2 sertésszűzpecsenye

só, őrölt bors

1 evőkanál szárított, őrölt narancshéj

8 evőkanál frissen facsart narancslé

4 evőkanál narancslikőr

3 evőkanál olaj

4 közepes narancs

2,5 dl száraz fehérbor

10 dkg vaj

1 csipet cukor

1 evőkanál frissen hántott narancshéjcsík

 

A szűzérméket megmossuk, megtörölgetjük, majd sóval, borssal és az őrölt narancshéjjal körös-körül jól bedörzsöljük. Tálba tesszük, leöntjük a narancslé és 3 evőkanál narancslikőr keverékével, és lefedve legalább 2 órán át hűtőszekrényben érleljük. Ezután a húsokat a pácból kiemeljük, konyhai papírtörlővel a nedvességet gyengéden leitatjuk róluk. Az olajat serpenyőben megforrósítjuk, és a szűzpecsenyéket körös-körül hirtelen „megkapatjuk” rajta. A páclevet aláöntjük, az edényt lefedjük, és a húst 15-20 perc alatt puhára pároljuk.

Közben a narancsokat éles késsel meghámozzuk, kifilézzük. A megpuhult pecsenyéket a levéből kiemeljük, és lazán alufóliába burkolva melegen tartjuk. A bort a pecsenyelébe öntjük, a vajat beledobjuk, sóval, borssal és egy csipet cukorral ízesítjük. A friss narancshéjcsíkokat és a maradék likőrt hozzáadjuk, és kevergetve a felére beforraljuk. A narancsfiléket beleszórjuk, és a felszeletelt hússzeleteket ezzel leöntve tálaljuk.Amig_eszunk_vagy_iszunk_nem_fog_rajtunk_szomorusag3

 

NARANCSOS TÚRÓPITE

A narancsos túrópitével nem lehet nagyot hibázni! A tésztája egyszerűen elkészíthető, gyorsan megsül, miközben a túrókrém narancsillata betölti a konyhát.

 

Hozzávalók a tésztához:

15 dkg finomliszt

8 dkg margarin

8 dkg porcukor

1 zacskó vaníliás cukor

1 mokkáskanál sütőpor

1 tojás sárgája (a fehérjét a töltelékhez adjuk)

1-2 evőkanál tejföl

…a töltelékhez:

50 dkg túró

10 dkg cukor

1 zacskó vaníliás cukor

4 tojás

1 nagy bionarancs leve és héja

 

A tésztához valókat annyi tejföllel gyúrjuk össze, hogy rugalmas tésztát kapjunk. 1 órát pihentetjük, majd kinyújtjuk, és egy gyümölcspiteformát kibélelünk vele. 200 °C-ra (légkeveréses sütőben: 185 °C-ra) előmelegített sütőben 10 percig sütjük. A krémhez a túrót szitán áttörjük, a cukorral, a vaníliás cukorral és a tojások sárgájával összekeverjük. A narancs levével és reszelt héjával ízesítjük, majd a kemény habbá vert fehérjéket is beleforgatjuk. Ezután a pitetésztába simítjuk, és 15 percre visszatoljuk a sütőbe. Csak akkor szeleteljük fel, ha már kihűlt.Amig_eszunk_vagy_iszunk_nem_fog_rajtunk_szomorusag6

Pákozdi Judit