„A zene szabadsága” – megkezdődött a Cziffra György Fesztivál
Hazai művészek online koncertjével megkezdődött a hatodik Cziffra György Fesztivál, egyúttal a Cziffra-emlékév is. A járványhelyzet miatt most csak otthonról, képernyőn keresztül követhetjük az eseményeket, de a programok hasonlóan színesek és színvonalasak, mint a korábbi években.
Cziffra György egykori tanítványai, Bogányi Gergely, Dráfi Kálmán és Mocsári Károly zongoraművészek koncertje nyitotta meg a hatodik Cziffra György Fesztivált, egyben a Cziffra-emlékévet – a járványhelyzet miatt azonban, sajnos, ezúttal nem telhetett meg a Zeneakadémia Nagyterme. Az online közvetített programban a fellépők Bősze Ádám zenetörténész kérdéseire felidézték emlékeiket és azt a zenei szellemiséget, amit a mestertől útravalóul kaptak.
„Czifráról úgy beszélünk, mint az egyik legnagyobb virtuóz és káprázatos zongoristáról, de ez csak az egyik oldala. Tudnunk kell, hogy ő igazi muzsikus volt, egy érzékeny lélekkel bíró költő. Olyan költeményeket játszott el a zongorán, amiket nagyon kevesen tudtak” – fogalmazott Dráfi Kálmán, aki műsorát a Cziffra által is játszott romantikus darabokból állította össze.
Az emlékév kiváló alkalmat teremt ennek az irányzatnak az újbóli interpretációjára, az emocionális kifejezőerő és az improvizatív játékstílus megszólaltatására. A felcsendülő Chopin-, Liszt-, Beethoven-, Debussy- és Rachmaninov-művek a tradíciónak azt az impozáns ívét jelképezik, amely kétszáz éve a romantikus gondolkodásmód és az improvizáció művészetét ötvözi.
A koncert zárásaként Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész, a Cziffra György Fesztivál és a Cziffra-emlékév művészeti vezetője Cziffra és a saját zeneköltői tehetségéből adott ízelítőt. Előadásában Puccini, Brahms, Strauss ismert melódiáira készült parafrázisok csendültek fel.
A Cziffra-örökség egyik legfontosabb eleme a fiatal művészek szárnybontogatásának segítése. A Cziffra Fesztivál Ifjú Tehetség-díj 2017-ben Balázs János kezdeményezésére jött létre, hagyományteremtő szándékkal. A fiatalok idei első bemutatkozásának a Hegyvidéki Kulturális Szalon adott otthont. Kokics Dorina Fanni klarinétművész, Báró Lili hegedűművész és Gyúró András ütőhangszeres művész a barokktól a 20. századig terjedő gazdag műsora a felfedezés izgalmát és örömét kínálta a zenerajongóknak.
Bartók, Kodály és Liszt műveiből játszottak Pál István Szalonna és bandája, valamint a Cziffra Fesztivál díjazottjai a „Fölszállott a páva variációi a Kárpát-medencéből” című műsorukban a MOM Kulturális Központban. A zenekar, valamint Horti Lilla (ének), Kállai Ernő (hegedű), Kovács Gergely (zongora), Pál Eszter (ének), Pusker Júlia (hegedű), Balázs János (zongora), továbbá meghívottként Nyitrai Tamás (hegedű) és Pálházi Bence (hegedű) közösen mutatták be a „tiszta forrást” Somogytól Kalotaszegig, Máramarostól a Felvidékig.
Ezen a koncerten a népzene és a klasszikus zene találkozását élvezhették a nézők. A népi dallamok a példái annak, miként lehet a legkisebb formában, a legszerényebb eszközökkel valamilyen zenei gondolatot a legtökéletesebben kifejezni.
szd
További információk a fesztiválról és a programokról: www.cziffrafesztival.hu