Terv szerint halad az egészségügyi dolgozók beoltása
A Hegyvidéken is megkezdődött az egészségügyi dolgozók koronavírus elleni védőoltása. Az eddigi tapasztalatokról és a legfontosabb tudnivalókról Janecskó Mária főorvos, a Szent János Kórház és a Kútvölgyi Klinikai Tömb oltóközpontjának vezetője beszélt lapunknak.
- A Szent János Kórház és a Kútvölgyi Klinikai Tömb egészségügyi dolgozói tavaly március óta folyamatosan harcolnak a koronavírus-fertőzött betegek életéért is. Hogyan élték meg a pillanatot, amikor megérkezett a vakcinaszállítmány?
- Nagy örömmel fogadtuk, mert tudjuk, ez az egyetlen lehetőség arra, hogy megállítsuk a járványt. December 31-e óta napi 160-220 kollégát oltunk be. Az egészségügyi dolgozók átlátják a vakcina fontosságát. Minden szabályt betartunk, a szervezés zökkenőmentesen zajlik, a tárolásban pedig nagy segítségünkre van a Szent János Kórház gyógyszertára.
- A mellékhatásokat illetően mik az eddigi tapasztalataik?
- A vakcinázás során nem találkoztunk komolyabb vagy nem várt mellékhatással. Az oltás helyén, a karban előfordulhat enyhébb fájdalom, esetleg bőrpír vagy kisebb zsibbadás, de ezek hamar elmúlnak. Eddig több száz egészségügyi dolgozónak sikerült beadnunk a Pfizer–BioNTech COVID-19 fertőzések megelőzésére szolgáló készítményét.
- Milyen szakmai ajánlás vonatkozik az Európai Gyógyszerügynökség által is engedélyezett Pfizer–BioNTech-vakcinára?
- A vakcinából huszonegy nap különbséggel kettőt kell kapni. A második adagot hamarosan mi is beadjuk, majd ezt követően – ahogy a szakirodalom írja – a hetedik naptól alakul ki a védettség.
- Sajnos hazánkban is megjelent a koronavírus brit mutációja, amely sokkal agresszívebben, mintegy 50-70 százalékkal gyorsabban fertőz.
- A szakemberek szerint a Pfizer–BioNTech vakcinája az új vírusmutációval szemben is védettséget ad. Nagyon fontos, hogy az oltással nemcsak önmagunkat védjük, hanem embertársainkat is.
- A közvélemény-kutatások szerint a magyarok többsége az oltástól várja a koronavírus-járvány megfékezését, ráadásul az oltási kedv is nő. Minek köszönhető, hogy egyre többen bíznak a vakcinában?
- Igyekszünk mindent megtenni azért, hogy példát mutassunk, és tudatosítsuk az emberekben: a lakosság legalább hatvan százalékát immunizálni kell a járvány megállítására. Minden olyan védőoltás biztonsággal beadható, amit Magyarországon engedélyeznek. A saját tapasztalataim alapján is nyugodt szívvel ajánlom az oltást. Vannak persze bizonyos betegségek, amelyek esetében az orvos döntheti el, hogy az illető személy megkaphatja-e a vakcinát.
- Az egészségügyi dolgozókat szinte mindenki hősként tiszteli, hiszen hosszú hónapok óta küzdenek a pandémia ellen. Bírják még energiával?
- A kollégáimmal együtt, ha fáradtak vagyunk is, örömmel végezzük ezt a fontos munkát. Hiszem, hogy visszakaphatjuk a régi életünket.
B. M.