Hűsítő és ízletes fogások a forró nyári napokra
Tikkasztó reggelek következnek, kánikula és jó esetben a megérdemelt pihenés: délutáni szieszták, családi együttlétek, vízpart, túrák, utazások. Fellélegezhetünk kissé az elmúlt év után. Aki csak teheti, megragadja majd az alkalmat, hogy nagyobb társaságot hívjon össze, mert a jó ételek úgy ízletesek igazán, ha a fogyasztás élményét megoszthatjuk azokkal, akiket a legjobban kedvelünk. Ezúttal néhány ötlettel szolgálunk az ilyen együttlétek menüjének összeállításához.
Málnás pezsgőkoktél
A nyár slágere lesz ez a málnás koktél, nálunk legalábbis biztosan. Nemcsak lehűt, de fel is dob, meg is gyönyörködtet. Ünnepi összejövetelek elengedhetetlen „kelléke” a forró napokon!
Hozzávalók:
120 cl pezsgő
250 g friss vagy fagyasztott málna
20 cl Cointreau vagy Grand-Marnier
30 cl citromlé
20 cl nádszirup
A tálalás előtti napon keverjük össze egy szép tálban a citruslevet, a nádszirupot, a Cointreau-t és a málnát. Letakarva hagyjuk 12 órán át, hogy a hűtőszekrényben összeérjenek az ízek. Éjszakára hűtsük be a pezsgőt is. Közvetlenül tálalás előtt öntsük azt is a tálba, könnyedén keverjük össze, és azonnal kínáljuk.
Camembert keletiesen
Svédasztalos reggelik, állófogadások pazar kelléke, valamint előételként vagy egy gazdag reggeli ízletes fogásaként is feltálalható ez az aszalt gyümölcsökkel és magvakkal töltött camembert. Minimum egy éjszakára jó a hűtőben érlelni, de minél több ideig áll becsomagolva tálalás előtt, annál ízletesebb lesz a végeredmény!
Hozzávalók:
1 jó minőségű camembert
1 ek pisztácia
1 ek apróra vágott aszalt sárgabarack
1 ek apróra vágott aszalt füge
1 ek szeletelt mandula
1 ek mascarpone
1 tk méz
Vágjunk nagyon finomra minden hozzávalót, majd keverjük össze a mézzel és a mascarponéval. Metsszük kétfelé a camembert-t, és pakoljuk a tölteléket az alsó lapra. Helyezzük rá a felső oldalt, majd az egészet csomagoljuk be alufóliába, tegyük a hűtőbe, és nyomtassuk le egy befőttesüveggel. Másnap tálalhatjuk egyben vagy cikkekre vágva, fogpiszkálóval átszúrva.
Ajo blanco
Ez a jellegzetes, hideg leves Granada környékéről származik, a neve magyarul annyit tesz: fehér fokhagyma. Jó spanyol szokás szerint kenyérbél is kerül bele. Bár elsőre idegenkedhetünk az összetevők házasításától, biztatásként elmondhatom: a spanyol konyha fogásai eddig csak kellemes meglepetést okoztak nekem.
Hozzávalók:
250 g hámozott mandula
100 g száraz fehér kenyérbél
2 gerezd fokhagyma
2 dl olívaolaj
1 dl sherry ecet
só
…a tálaláshoz:
hámozott mandula
olívaolaj
chili
fehér szőlő
Helyezzük a mandulát egy tálba, morzsoljuk hozzá a kenyérbelet, a meghámozott fokhagymagerezdeket, az olajat és az ecetet. Sózzuk meg, és hagyjuk állni legalább 6 órán át, hogy a kenyeret átitassa az olaj és az ecet. Öntsük a készítményt egy turmixgép táljába, és pépesítsük ízlés szerinti mennyiségű hideg vízzel hígítva, amíg sima és bársonyos levest kapunk. Tálalás előtt tartsuk hűtőszekrényben legalább 2 órán át.
A leves díszítéséhez durván aprítsunk fel egy-két szem mandulát, és pirítsuk meg egy csepp olívaolajon. Vegyük le a tűzről, és szórjuk meg chilivel. Hagyjuk kihűlni. Hámozzuk meg a szőlőt, és távolítsuk el a magokat. Merjük hűtött tálakba a levest, mandulával és szőlővel díszítsük. Adjunk hozzá néhány csepp olajat, és azonnal tálaljuk.
Kecskesajtos csirkeragu
Nálunk sosem marad ki a „kecskesajtidényből” egy új étel, amibe belekomponálom ezt a különleges ízű, illatos sajtfélét, aminél talán csak a juhsajt nyerte el jobban a tetszésemet. Bármilyen semleges ízű húst feldob, citrommal kombinálva pedig igazi, könnyű nyári fogás.
Hozzávalók:
2 egész csirkemell
10 dkg kecskesajtkrém
1 csokor petrezselyem
4 gerezd fokhagyma
1 vöröshagyma
4 szál szárzeller
½ citrom
2,5 dl tejszín
1 ek liszt
1 ek mangalicazsír
só, fehér bors
A húst lehártyázzuk, és megszabadítjuk a csontoktól, inaktól, majd felkockázzuk. A hagymát apróra vágjuk, és a zsíron megpároljuk, hozzáadjuk a vékonyan felszeletelt zellerszárakat is, sózzuk, és amikor a fedő alatt kissé összeestek a zöldségek, jöhet a fazékba a hús! Sóval, fehér borssal meghintve átsütjük a húskockákat, megszórjuk finomra metélt petrezselyemmel, és meglocsoljuk a citrommal, amelynek a héját előzőleg belereszeltük az ételbe. Fedő alatt puhára pároljuk, végül beleforgatjuk a kecskesajtkrémet, majd egy kanál lisztet, utána fokozatosan felöntjük tejszínnel.
Vargányás ravioli kéksajtmártásban
A közhiedelemmel ellentétben a ravioli nem sietős hétköznapokra való étel. Aki veszi a fáradságot, és az instant tészták helyett a saját kezével készít ilyesmit, annak bizony rá kell szánnia az időt. Az alábbi vargányás változatot azoknak ajánlom, akik ismerik és szeretik ezt az illatos, markáns ízű gombát.
Hozzávalók a töltelékhez:
1 kg vargánya (fagyasztott is használható)
3 közepes főtt burgonya
1 marék apróra vágott petrezselyem
4 ek reszelt parmezán sajt
1 gerezd fokhagyma
8 ek extra szűz olívaolaj
1 kis chili
1 pohár száraz fehérbor
…a tésztához:
300 g durumliszt
3 közepes tojás
½ ek extra szűz olívaolaj
só
…a raguhoz:
½ póréhagyma
1 gerezd fokhagyma
10 dkg friss natúr krémsajt
10 dkg kéksajt (a legjobb a cambozola)
zsálya
A ragu nagyon egyszerűen készül, egy fél póréhagymát vékonyan felszeletelünk, és megfuttatjuk némi olívaolajon. Nem kell nagyon puhára párolni, jó, ha megőriz valamit a tartásából. Ha idáig eljutottunk, szárított, morzsolt zsályát hintünk rá, rátörjük a fokhagymát, majd hozzáadjuk a sajtot és a sajtkrémet. Összeolvasztjuk, és levesszük a tűzről.
A tésztához összegyúrjuk a tojásokat a liszttel, a sóval és az olívaolajjal. Tiszta konyharuhába csomagolva félretesszük, amíg elkészítjük a tölteléket. A gombákat megtisztítjuk, darabokra vágjuk. Egy serpenyőben összekeverjük az olajat, a fokhagymagerezdet, hosszában kettévágva, és a chilit. Amikor a fokhagyma kissé megbarnult, kivesszük, a helyére dobjuk a gombákat, alaposan összekeverjük, sóval ízesítjük, és főni hagyjuk. Körülbelül tíz perc múlva hozzáadjuk a fehérbort, és hagyjuk elpárologni.
Lehúzzuk a tűzről, és hozzáadjuk az apróra vágott petrezselymet. Amikor a gomba kihűlt, 700 grammnyit kiveszünk belőle, és késsel kisebb darabokra vágjuk. Ebből készül majd a töltelék. Ehhez pépesítjük a főtt burgonyát. Összekeverjük a 700 gramm gombával, sózzuk, hozzáadjuk a parmezánt, és nagyon jól összekeverjük. Kinyújtjuk a tésztát, 10x10 centis négyzetekre vágjuk, minden másodiknak a közepére halmozunk belőle egykanálnyit, majd lezárjuk őket, és jól összenyomkodjuk a tésztarétegeket.
A raviolikat bőséges, sós vízben megfőzzük. Lecsepegtetjük, majd beleforgatjuk a kéksajtos raguba, néhány másodperc alatt magas hőfokon összeforgatjuk az egészet, és már tálalhatjuk is!
Kesudiós karamellás tarte
Meglehetősen tömény édesség, általában mégis nagyon kelendő ez a karamellás tarte, amelyben a pörkölt kesudió szolgál ellenpontozásul, a tejszínes, krémes állagú töltelékbe csempészve.
Hozzávalók a tésztához:
150 g szobahőmérsékletű vaj
2 tojás
100 g porcukor
30 g pörkölt, tört kesudió
1 csipet só
220 g liszt
…a töltelékhez:
100 g kesudió
250 g kristálycukor
1 rúd vanília
20 g vaj
30 g méz
250 ml tejszín
…az étcsokoládé-ganache-hoz:
60 g étcsokoládé
80 ml tejszín
15 g vaj
A tésztához minden hozzávalót összegyúrunk, és egy órára a hűtőbe tesszük. A sütőt előmelegítjük 200 fokra. Egy óra után kinyújtjuk a tésztát, és kibéleljük vele a tortaformát. A fölösleges végeket levágjuk, egy villával megszurkáljuk az alján, majd sütőpapírt borítunk rá, és sütőgyöngyöt öntünk bele, hogy ne nőjön meg túlságosan. Körülbelül negyedóra alatt aranybarnára sütjük. Hagyjuk teljesen kihűlni, majd leöntjük róla a gyöngyöket, és lehúzzuk a sütőpapírt a tetejéről.
A töltelékhez világosbarna karamellkrémet készítünk. Ehhez egy üres serpenyőben karamellizáljuk a cukrot a közémorzsolt vaníliamagokkal. Ha szép, fényes a karamell, lehúzzuk a tűzről, és hozzáadjuk a vajat. Elkeverjük, ezután jöhet bele a mézzel vegyített tejszín. Csomómentesen elkeverjük, majd visszatesszük a tűzre, és addig forraljuk, amíg jól besűrűsödik. Hozzákeverjük a durvára tört, pörkölt kesudiót, majd beleöntjük a tésztaformába, és hűlni hagyjuk.
Ha megdermedt, elkészítjük az étcsokoládé-ganache-t. Ehhez felforraljuk a tejszínt, egy percig forrásban tartjuk, majd ráöntjük a csokoládéra, és azt ily módon felolvasztjuk. Homogénre keverjük, végül hozzáadjuk a hideg vajat is. Befedjük vele a tortát, és hűtőbe tesszük. Hidegen tálaljuk.
Citrusos muffin
Nekem a muffin eddig mindig nagy csalódást okozott. Vagy túl könnyű, vagy túl száraz, vagy ízetlen volt, amit kóstoltam, és ezt annál inkább zokon vettem, minél csábítóbb külsőbe burkolózott a kis süti. Ezzel a citromos verzióval azonban csak most találkoztam.
Hozzávalók:
3 citrom héja
4 ek citromlé
2 narancs héja
15 dkg vaj
20 dkg liszt
2 kk sütőpor
½ kk szódabikarbóna
2 tojás
20 dkg cukor
1,5 dl tejszín
…a citrommázhoz:
3 ek porcukor
pár csepp narancs
A vajat habosra keverjük a cukorral, majd egyenként hozzáadjuk a tojásokat is. A lisztet elkeverjük a szódabikarbónával és a sütőporral, s ezeket is belevegyítjük a keverékbe, közben fokozatosan hozzáadagolva a tejszínt, végül a citromlét is. 180 fokos sütőben sütjük ki, a tetejére citrommázat csorgatunk. Ehhez 3 evőkanál porcukorban annyi csepp citromot oldunk fel, hogy sűrű, de folyékony masszát kapjunk. Ezt még forrón a muffinok tetejére kenjük.
Sashegyi Zsófia