Rácsodálkozni az ízek örömére
Sokak számára visszatérést jelentenek ezek a hetek. Visszatérést az életbe, a normál kerékvágásba, visszatérést a hagyományos konyhai rutinhoz, a jól ismert menükhöz, és visszatérést az ízekhez, amiktől egy időre tízezreket elszakított egy eddig nem ismert vírus. Olyan ez, mint amikor a fekete-fehér film egyszerre színessé válik. A lényeg mit sem változik, az élmény mégis összehasonlíthatatlan. Vannak, akik az egész életüket ízek nélkül élik le. Most, hogy ráirányultak a reflektorok ennek a fajta észlelésnek a jelentőségére, már tudjuk, hálát adhatunk azért, ha birtokában vagyunk az ízlelés képességének. Használjunk hát ki minden napot, amíg élvezhetjük az élet színeit!
Tökmagos croissant
Príma reggeli fogás ez a házi készítésű croissant azoknak, akik nem édes ízekkel szokták indítani a napot. A recept tökmagolaj és magvak nélkül is elkészíthető, tölthetjük besamellel és sonkával, reszelhetünk rá sajtot is. Ha pedig lekvárral ennénk, hagyjuk el a tökmagos ízesítést, tegyünk a tésztájába kevesebb sót és dupla adag cukrot.
Hozzávalók:
500 g liszt
275 g langyos víz
200 g vaj (szobahőmérsékletű)
30 g cukor
20 g élesztő
1 tojás
15 g só
100 g tökmag
2 ek tökmagolaj
Melegítsük elő a sütőt 240 °C-ra. Oldjuk fel az élesztőt kevés vízben a cukorral, és hagyjuk dolgozni 5 percig. Gyúrjuk össze a liszttel, a vízzel, a cukorral, a tojással, a tökmagolajjal, a durvára tört tökmaggal és a sóval. Fedjük le, és tegyük hűtőbe 1 órára.
Nyújtsuk ki a tésztát 1 cm vastagra. A felén egyenletesen kenjük el a vajat, és fedjük le a másik felével, hogy a vaj teljesen be legyen takarva. Nyújtsuk ki a tésztát a kezdő hosszának a háromszorosára, és hajtsuk össze. Hagyjuk állni 10 percig a hűtőben, majd ismételjük meg ezt a műveletet még kétszer, a pihenőidőket betartva. Az utolsó pihenő után nyújtsuk ki a tésztát körülbelül 4 mm vastagra és 32 cm szélesre. Vágjuk ketté, hogy két darab 16 cm-es csíkot kapjunk.
Mindegyik csíkból metsszünk ki körülbelül 10 cm alapú háromszögeket. Görgessük fel őket az alaptól indulva. Rendezzük a kifliket egy sütőpapírral bélelt tepsire, enyhén hajlítsuk meg őket, hogy félhold alakúak legyenek. Fedjük le száraz ruhával, és tegyük hőforrás közelébe. Dupla méretűre kell kelniük. Megkenjük a felvert tojással, és 15 percig sütjük a 220 °C-ra előmelegített sütőben.
Retekleves ricottával
A tavasz jelképe, a roppanós hónapos retek levesbe komponálva igazi pikáns különlegesség, főleg csípős retekcsírával a tetején. Ez utóbbi és a frissen őrölt szerecsendió teszi különlegessé.
Hozzávalók:
1 csokor rózsaszín retek
4 nagy burgonya
125 g ricotta
2,5 dl csirkealaplé
1 evőkanál retekcsíra
1 evőkanál repceolaj
frissen reszelt szerecsendió
só, bors
Hámozzuk meg, vágjuk kockákra a burgonyát. Tisztítsuk meg a retket, majd vágjuk le a leveleket, és tegyünk félre egyet a díszítéshez. Szeleteljük fel, és az edényben felmelegített olajon pirítsuk meg őket, majd vegyük ki, tegyük félre, és a serpenyőben pirítsuk meg a felkockázott burgonyát. Fűszerezzük sóval és borssal, öntsük fel annyi alaplével vagy vízzel, amennyi elfedi, és forraljuk fel. Csökkentsük a hőt a serpenyő alatt, és főzzük 30 percig.
Miután letelt a főzési idő, keverjük össze a zöldségeket a főzővízben, hogy finom leves képződjön belőlük. Helyezzük vissza a levest alacsony hőfokra, adjuk hozzá a ricottát, és állandó keverés mellett óvatosan melegítsük. Ha kész, turmixoljuk homogénre, és forrón osszuk el a tálak között. A félretett retket vágjuk vékony szeletekre, a retekcsírákkal együtt porciózzuk a levesre, szórjunk rájuk egy csipet reszelt szerecsendiót, és azonnal tálaljuk.
Tarka-barka csirkemell
Színes, vidám és finom fogás. Az íze tovább fokozható, ha a csirkemellet elkészítés előtt egy éjszakán át egy-két gerezd tört fokhagymával együtt hideg tejbe áztatjuk.
Hozzávalók:
2 csirkemellfilé
2 paradicsom
1 hagyma
2 tojás
20 dkg sajt
bazsalikom, só, bors
kakukkfű, rozmaring
pirospaprika
petrezselyem, kapor
2 gerezd fokhagyma
majonéz
Vékonyan felszeletelünk 2 csirkemellet; sózzuk, borsozzuk; megszórjuk bazsalikommal, rozmaringgal, kakukkfűvel, pirospaprikával, és állni hagyjuk. Közben elkészítjük azt a keveréket, amit majd a tetejére simítunk: 1 nagy hagymát felkockázunk, zsíron megdinszteljük, hozzákeverünk egy nagy, felkockázott paradicsomot, apróra vágott petrezselymet és egy kevés kaprot, két lereszelt kemény tojást, 2 gerezd szétnyomott fokhagymát, borsot, majonézt, majd sajtot reszelünk bele. Ezt a keveréket rákupacoljuk a sütőpapírra fektetett csirkemellszeletekre, szétosztunk a tetején egy kockára vágott, nagy paradicsomot, végül megszórjuk sajttal, és 180 fokon megsütjük.
Csokoládés sajttorta
Az étcsokoládé szerelmeseinek ajánlom ezt a kevéssé édes, ám annál finomabb desszertet, amely tetszés szerint ízesíthető gyömbérrel, mentával vagy levendulával, de friss gyümölcsökkel is feldobhatjuk. Az ízesítést már az alap elkészítésénél elkezdhetjük, és folytathatjuk a csokoládénál, valamint a tálaláshoz félretett mascarponénál.
Hozzávalók az alaphoz:
150 g keksz
50 g vaj
tetszés szerint: 1 tk levendula vagy gyömbérpor
Hozzávalók a töltelékhez:
450 g mascarpone
2 tojás
35 g cukor
150 g étcsokoládé
tetszés szerint: 1 tk levendula,
vagy friss, reszelt gyömbér,
vagy 1 ek fodormenta-kivonat
Hozzávalók a díszítéshez:
100 ml mascarpone
tetszés szerint: 1 tk levendula,
vagy kandírozott gyömbér,
vagy 1 tk fodormentakivonat
A sütőt 190 fokra melegítjük elő, és sütőlapra helyezünk egy tortagyűrűt, vagy előveszünk egy kapcsos tortaformát. A kekszet finomra daráljuk (az esetleges ízesítőkkel és) a vajjal együtt, majd kibéleljük vele a forma alját. A sütőbe toljuk 5 percre, aztán kivesszük, hűlni hagyjuk, a sütőt pedig visszakapcsoljuk 170 fokra.
A töltelékhez egy tálba halmozzuk a mascarponét, a tojásokat és a cukrot, s jól elkeverjük őket. A csokoládét gőz fölött felolvasztjuk, beledobjuk a levendulát, vagy elkeverjük a gyömbért/mentát, és fedő alatt hagyjuk teljesen kihűlni. A levendulavirágokat kihalásszuk, majd hozzákeverjük a csokit a mascarponés krémhez, és a tortaalapra öntjük, a tetejét elsimítjuk.
Eperkocka
No, ez az a sütemény, amire rá kell szánni az időt! Már csak azért is muszáj jó előre elhatározni magunkat, ha ilyet készítünk, mert a glazúrjának egy nap pihenő szükséges. Bele kell kalkulálni a fagyasztási időt is, főképp ha olyan apró formában gondolkodunk, mint amilyenben én készítettem, hiszen így csak több menetben lesz kész.
Hozzávalók a tésztához:
5 dkg vaj
5 dkg porcukor
1 tojás
45 g liszt
piros ételfesték
Hozzávalók az epermousse-hoz:
25 dkg eper
10 ml citromlé
3,5 lap zselatin
43 g cukor
21 ml víz
1 tojás fehérje
125 ml tejszín
Hozzávalók a glazúrhoz:
65 ml víz
42 g méz
70 g sűrített tej
2 lap zselatin
10 dkg fehér csokoládé
piros ételfesték
A tükörglazúrt egy nappal előbb készítjük el. Ehhez 5 percre hideg vízbe áztatjuk a zselatinlapokat, a mézet felforraljuk a vízzel és a sűrített tejjel, majd feloldjuk benne a zselatint. Még forrón ráöntjük a fehér csokoládéra, és addig keverjük, amíg teljesen feloldódik a csoki. Melegen feloldjuk benne az ételfestéket, csak annyit, hogy rózsaszín árnyalatot kapjunk. A glazúrt lezárt üvegben egy napra a hűtőbe helyezzük.
Ezután elkészítjük a piskótát. A cukrot kikeverjük a lágy vajjal, majd hozzáadjuk a tojást, végül spatulával beleforgatjuk a lisztet és az ételfestéket. Egy sütőpapírral bélelt tepsire kenjük kb. 3 mm vastagon, és 180 fokon körülbelül 8 perc alatt készre sütjük. Hűlni hagyjuk.
Az epermousse-hoz szintén hideg vízbe áztatjuk a zselatinlapokat. Botmixerrel pürésítjük a gyümölcsöt, és a citromlével együtt forráspontig hevítjük, majd feloldjuk benne a zselatint, és hűlni hagyjuk. A cukorból és a vízből szirupot főzünk, gépi habverővel felverjük a tojásfehérjét, és menet közben vékony sugárban belecsorgatjuk a szirupot. A tejszínből könnyű habot verünk, és először a tojáshabbal, majd a tejszínhabbal óvatosan összeforgatjuk a kihűlt eperpürét. A habot szilikonformákba töltjük, a tésztából a formának megfelelő formájú köröket vagy négyzeteket metszünk, és ezekkel „megtalpaljuk” a desszerteket, majd a mélyhűtőbe tolva teljesen megfagyasztjuk. Ha kemények, kinyomkodjuk őket a formákból, a talpukra állítjuk, és bevonjuk a szobahőmérsékletűre melegített glazúrral.
Sashegyi Zsófia