Értékvédelem a Hegyvidéken
A Hegyvidéki Önkormányzat különösen fontosnak tartja az építészeti értékek védelmét. Ezt nemcsak a helyi védett épületek kiemelkedően magas száma, hanem az értékmegőrzést segítő összetett szabályozási rendszer is igazolja, aminek továbbhangolása jelenleg is folyamatban van. Támogatások is ösztönzik az értékes épületek megújítását: a korábbi évekhez hasonlóan az idén is meghirdeti értékvédelmi pályázatát az önkormányzat.
Az országos és fővárosi értékvédelem mellett a helyi értékvédelem is fontos eszköze az épített örökség megóvásának. A Hegyvidéken fővárosi szinten az egyik legmagasabb a helyi egyedi védelem alatt álló építészeti értékek száma, jelenleg 274 épületet véd a kerület. Ezenfelül, egyedülálló módon, további 336 épület található elővédelmi státuszban.
A helyi védett épületek száma a többi budai kerülettel összehasonlítva is kifejezetten magas. Az I., a II. és a III. kerületben a helyi egyedi védelem alatt álló épületek száma az ötvenet sem éri el. Újbudán mindössze három épület kapott helyi egyedi védelmet, míg Budafok-Tétény önkormányzata nem ír elő egyedi védettséget, csak területi védelmet.
„A Hegyvidék építészeti értékeinek felmérését hivatalból, vagy a tulajdonosok kezdeményezésére, művészettörténész szakértő bevonásával, folyamatosan végezzük” – mondta el Szabó-Kalmár Éva, az önkormányzat városrendezési és főépítészi irodájának vezetője. Kitért rá, hogy a már védelmet élvező épületekről részletes adatbázissal rendelkeznek, így nemcsak anyagiakkal, hanem információkkal is segíteni tudják az eredeti állapot szerinti helyreállítást. Mindemellett szabályozási eszközökkel akarják ösztönözni az építészeti értékhez méltó, szakszerű felújítások és rekonstrukciók elindítását: a rendezési terv tavalyi felülvizsgálatakor is arra törekedtek, hogy újabb előírásokkal segítsék a védett épületek rendbetételét, megújulását.
„A tulajdonosok gazdasági megfontolásból gyakran tartanak a védettségi státusztól, mivel jelentős többletköltséggel járhatnak az értékvédelmi felújítások. Azért is fontosak az ösztönző előírások a gyakorlatban, mert ezekkel szeretnénk elérni, hogy a tulajdonosok valódi értékként tekintsenek az épített örökségre” – beszélt a szabályozások hátteréről az irodavezető.
A településképi rendelet felülvizsgálata folyamatban van, a rendelet módosításával összefüggésben tovább bővülhet a helyi védett építészeti értékek listája a Hegyvidéken. Hapszné Tarcsafalvi Eszter, a XII. kerület főépítésze elmondta, hogy a védelemre javasolt épületek úgynevezett elővédelmi státuszát a védetté nyilvánítási folyamat váltaná fel a rendeletben. Ennek időtartama néhány év lehetne, ennyi idő alatt elkészülnek a szükséges, védettséget megalapozó szakértői vélemények, továbbá eldönthető, valóban indokolt-e a védettség elrendelése. A védetté nyilvánítási folyamat bevezetésével még nagyobb figyelmet kapnának a megőrzésre érdemes épületek.
Újdonság, hogy nemcsak az egyedileg védett épületek köre bővülne, hanem védett területeket is kijelölnének, például a Hollósy Simon és a Beck Ö. Fülöp utca környékén. A rendelettervezet előreláthatólag nyárig elkészül, és véleményezés céljából felkerül az önkormányzat honlapjára. A véleményezési eljárás dátumairól a későbbiekben teszi közzé felhívását a polgármesteri hivatal.
A védett értékek támogatása érdekében tavasszal, 20 millió forintos keretösszeggel, ismét kiírja értékvédelmi pályázatát a Hegyvidéki Önkormányzat. A felújítási munkák költségének akár 50%-ára is igényelhető majd támogatás, aminek maximális összege a helyi (kerületi) védett épületek esetében 3 millió forint, az elővédett vagy ideiglenes védelem alatt álló építészeti értékekre vonatkozóan 1,5 millió forint, míg az országos vagy fővárosi jogszabály által védett építményeket illetően 1 millió forint lehet. A tervkészítés költségeinek legfeljebb 25%-ára, maximum 750 ezer forint összegben, szintén kérhetnek támogatást az előbbiekben említett épületek tulajdonosai.
„A Hegyvidéki Önkormányzat több mint százhatvan országos, fővárosi vagy helyi védelem alatt álló tizenkettedik kerületi épület megújításához járult hozzá 2002 óta. A megítélt támogatási összeg együttesen közel 170 millió forint” – összesítette az értékvédelmi pályázatok eredményeit Szabó-Kalmár Éva. Mint mondta, a Hegyvidéken működő értékvédelmi támogatási forma egyedülálló a fővárosban, hiszen annak mértéke nem a lakásszámtól függ: az egylakásos villaépületek és a soklakásos társasházak tulajdonosai ugyanúgy segítséget kaphatnak a védelmet kiérdemlő építészeti értékeik megőrzéséhez.
„Örömmel fogadunk minden olyan kezdeményezést, ami az építészeti értékek megóvására, rendbetételére irányul – hangsúlyozta a kerület főépítésze. – Irodánk minden tulajdonos számára igyekszik szakmai segítséget nyújtani annak érdekében, hogy épített örökségünk méltó módon újulhasson meg a Hegyvidéken.”
sz.