Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Marcipánmese húsvétra

A marcipán leginkább a karácsonyhoz kötődő édesség. Tömény cukor és mandula, amiből valaha szaloncukor készült, ám mára megjelentek a gyönyörű, marcipánborítású alkalmi torták, némelyikben a borítás és a töltelék is ebből áll. Képünkön egy ilyen gyönyörű húsvéti alkotás látható. A látványos külső bármilyen házilag készített tortát rejthet. A marcipánt készen is vehetjük, de a vállalkozó kedvűek otthon is elkészíthetik.

Olaszországban a reneszánsz óta Szent Márkus kenyerének nevezik a marcipánt. A keresztes lovagok hozták a Szentföldről, és a szent iránti tiszteletből nevezték el így, mert a keresztes hadjáratok ínséges idején ez a mézből és mandulából készült édesség mentette meg őket az éhhaláltól. Mások szerint a marcipán neve egy arab szóból, a mawthabanból származik, amely egy bizánci pénzérmén látható szent képmása lehetett, és a pénzt helyettesítő marcipán gúnynevévé vált. Az arab árusok ugyanis sokszor igyekeztek pénz helyett a közkedvelt marcipánnal kiegyenlíteni hivatalos járandóságaikat.

A marcipán másfajta eredetét is számon tartja a krónika. Lübeckben 1407-ben iszonyú éhség tört ki, és a város ostrom alatt állt. Az éhhalál elkerülését a helyiek egy kikötői raktárban talált nagy mennyiségű mandulának és méznek köszönhetik, amelyekből egy találékony péklegény tésztát gyúrt számukra.

Létezik egy perzsa recept is, amely mandulából, mézből és olajból készült édesség leírását tartalmazza. Ez arra utal, hogy a marcipán ősét már jóval az európai megjelenése előtt ismerték, akár az ókorig visszamenőleg. Velencéhez kötődik a legfrissebb történet is, miszerint egy helyi cukrász kislánya játékból mézbe mandulát gyúrt, és a gyurmát forró sütőben kiszárította. Apja olyan jónak találta, hogy maga is készíteni kezdte, és állítólag a város védőszentje, Szent Márkus ünnepén árusította a San Marco-székesegyház előtt.Marcipanmese_husvetra

 

Így készül a torta saját kezűleg

Az a legjobb, ha már eleve szeletelt mandulával dolgozunk, hogy ne kelljen bajlódni a hámozással. 40 deka hámozott mandulabelet 20 deka átszitált porcukorral ledarálunk. 20 deka porcukorból egy deci vízzel szirupot főzünk, és langyosra hűtve a darált cukros mandulával összedolgozzuk, majd simára gyúrjuk. Különféle aromákkal, ételszínezékekkel kedvünkre formálhatjuk, de egy szem keserű mandulát mindenképpen adjunk hozzá, az kiemeli a sajátos ízét!

Az egyszeres (ugyanannyi mandulát és cukrot tartalmazó) marcipánmasszát krémekbe, piskótákba, tortákba lehet tölteni, vagy figurákat formázni belőle. A torta bevonására szánt marcipánhoz kétszeres mennyiségű porcukrot kell adni. A marcipánmassza, szorosan lefóliázva, hetekig eltartható hűtőszekrényben.

Pákozdi Judit