„Fejnehéz nő vagyok, tele érzelmekkel”
Fények, árnyékok, színek finom harmóniája jellemzi Sebestyén Sára fotóművész munkáit. Kompozíciói gyakran építkeznek geometrikus ellentétpárokból. „Érted” című online kiállítása a Cziffra Fesztivál részeként nyílt meg a MOM Kulturális Központban. Erről és nemrég megjelent könyvéről is kérdeztük őt.
– A Cziffra Fesztivál keretében látható online kiállításának címe – „Érted” – kétféleképpen is érthető. A kettősség általában megtalálható a műveiben is. Miből táplálkozik ez?
– Engem mindig is a matematika logikája és a művészetek szépsége, kreativitása érdekelt. Furcsa egy páros, tudom, de én fejnehéz nő vagyok, tele érzelmekkel. Egy érzelmes kocka…!? Talán a kétértelmű címek is ebből a kettősségemből fakadnak, a geometria, a letisztult formák és a nem mindig egyszerű emberi érzelmek párosa. Az „Érted” cím is így úszott a fejembe. Mindig nagyon örülök, amikor megtalálom a megfelelő szót a képekhez, a kiállításhoz. Fontos ez nekem, együtt kerek a „történet”.
– A képekhez költői címek tartoznak: Álmodozó egyenesek, Apa-fia, Árnyékhíd, Egyéniség, Fényremény, Olvadozó képzelet.
– Szeretem a kétértelmű, de egyszerű címeket. Szeretek játszani a térrel és a szavakkal is. Anélkül, hogy túlmagyaráznám a munkáimat, szeretném megmutatni azt, amit én látok, érzek és gondolok. A címek ehhez adnak egy kis segítséget. Néhány gondolatébresztő hang, amit, aki akar, meghallgat. A kiállítás mindenkihez, mindenkiért szól, „Érted”.
– Ön a konkrét tartalomtól teljesen elvonatkoztatva találja meg az esztétikailag már kiteljesedett formát. Ugyanez jellemző a zeneművészetre is; nem lehet véletlen, hogy meghívták a Cziffra Fesztiválra. Milyen viszony fűzi a zenéhez?
– Cziffra György életművét egyszerre találom rendkívül szenvedélyesnek, egyben finomnak. Örülök, hogy részese lehetek a Cziffra Fesztiválnak. Talán itt a válasz, az ő szavaiban, miért kaptam a meghívást: „…igenis ebben a hányatott életben tanultam meg sok mindent […] Azt, hogy az ember kettéváljon, hogy váltakozva engedje uralkodni hol az eszét, hol a szívét.” (Cziffra György: Ágyúk és virágok, Zeneműkiadó, Budapest, 1983 – a szerző.) Az én fotóim utcán talált, sokszor felismerhetetlen épületrészletek és a fény-árnyék játék kettősének kompozíciói. Nekem a szemem a gépem, azzal festek. Az „Érted” kiállítás tizenhárom darabja több év alatt több országban, helyszínen készült, Milánóban, Szardínián, Szantorinin, Budapesten és vidéken. Az élet hétköznapi, egyszerű szépsége talán mindenhol ugyanolyan, csak észre kell vennünk?
– Tavaly decemberben jelent meg az Élek című könyve – ez a cím is többféle értelmezést hordoz. Kérem, meséljen erről!
– Három nyelven jelent meg 2020-ban, negyvenkét fotómmal, az OSAS, Nyílt Struktúrák Művészeti Egyesület (Maurer Dóra, Open Structures Art Society) kiadásában. Azonos címmel jött létre az első önálló kiállításom is az Esztergomi Magyar Nemzeti Múzeum Vármúzeumában, amely a FUGA Budapesti Építészeti Központban és a sorozat néhány darabja Stuttgartban, a Gallery Schlichtenmaier falain is látható volt. A tavalyi nehéz év miatt is kétértelmű az „élek” szó. Én egyébként a múlt évben ünnepeltem az ötvenedik születésnapomat. Az egyes fotók és címeik az életről élekkel mesélnek, kiragadnak a hétköznapi rohanásból, lelassítanak, meditálásra indítanak.
Szepesi Dóra
A kiállítás április 30-ig tekinthető meg a cziffrafesztival.hu/kozvetitesek/ oldalon.