Szelek hava szárnyán érkezik az ünnep
Húsvétkor minden más lesz, mint ahogy megszoktuk. A szeszélyes április, a szelek hava hozza az ünnepet, és a sors szeszélye irányítja, hogyan ünnepelhetünk majd. A nagy családi összejövetelekről ugyan le kell mondanunk, de nem kell a hagyományos jó falatokról, sőt inspirálhat is a sütésre, főzésre egy feledésbe merült néphagyomány. A kalendáriumok szerint húsvét harmadik napján, kedden kezdődik a komázó hét, amely egészen fehérvasárnapig, a húsvét utáni első vasárnapig tart. Valaha ezekben a napokban a jó ismerősök, no meg a párra áhítozó lányok, legények komatálat küldtek egymásnak, amelyet a legjobb ünnepi ételekből állítottak össze. Rakjuk meg hát mi is a komatáljainkat, küldjünk kóstolót, így osszuk meg az ünnepi ízek, falatok örömét mindazokkal, akiket szeretünk!
FONOTTKALÁCS-KOSÁR
Szép hagyomány, hogy a húsvéti sonkához nem kenyeret, hanem kalácsot kínálunk. Természetesen ebbe kevesebb cukor kell, mint az édes kalácsokba, de nem szükséges feltétlenül sósnak lennie. A kalácstészta úgy jó, ha megőrzi lágy, finom ízét. Süthetjük szögletes formában is, vagy simán megfonva, de mutatósabb lesz, ha a megfont tésztából kerek koszorút formálunk, és a közepére színes főtt tojásokat halmozunk.
Hozzávalók (1 nagy kalácshoz):
60 dkg finomliszt
5 dkg vaj
7 g száraz élesztő vagy 2,5 dkg friss élesztő
1,5 kiskanál só
1 kiskanál cukor
4 dl tej
…a nyújtáshoz: liszt
…a tepsi kikenéséhez: vaj vagy zsír
…a tetejére:
1 evőkanál tej
1 tojás sárgája
Három evőkanálnyi lisztet a vajjal egy mély tálban elmorzsolunk. Ezután az élesztőt, a sót és a cukrot beleszórjuk. A tejet kézmelegre langyosítjuk, ráöntjük, és a maradék lisztet hozzáadva lágy tésztává dolgozzuk. Akkor jó, ha hólyagosodni kezd. Ha túl lágy lenne, még egy kevés lisztet adunk hozzá.
Belisztezett deszkán cipót formálunk belőle, és kézzel még egyszer jól átgyúrjuk, hogy kellően rugalmas legyen. Ahhoz, hogy meg tudjuk állapítani, jó állagú-e, végezzük el a „rágógumi-tesztet”: csípjünk ki egy darabkát a tésztából, és nyomjuk össze a két ujjunkkal, majd húzzuk szét. Ha a tészta könnyen elszakad, dagasszuk még egy kicsit. Ha nem szakad el, és úgy néz, hogy buborékot tudunk belőle fújni, mint egy rágógumiból, akkor jó.
Ezután a tésztát egy mély, belisztezett tálba fektetjük, kendővel letakarjuk, és kb. 40 percig hagyjuk kelni. Ez idő alatt a duplájára nő. A kelés ideje természetesen függ a helyiség hőmérsékletétől. Kelesztés után végezzük el az „ujjpróbát”: a tésztába nyomjunk mélyedést, és ha az lassan emelkedik fel, a tésztánk jó. Ha gyorsan visszaugrik, hagyjuk még kelni, de ügyeljünk rá, nehogy túlkeljen.
Ezt követően egy gyúrólapot belisztezünk, és a tésztát három egyenlő részre osztjuk, majd egyenként kb. 30 centi hosszú rúddá hengergetjük. Ezeket egymás mellé fektetjük, a végüket összenyomjuk, és a szárakat, mint a copfot, befonjuk. Ha kész, a végüket ismét összenyomjuk. A fonott kalácsot, koszorúvá formálva, egy jól kivajazott vagy kizsírozott tepsibe fektetjük. Kendővel lefedjük, és 30 percig újból kelni hagyjuk. Ezután ismét elvégezzük az „ujjpróbát”. Ha a tésztát jónak ítéljük, a tejjel simára kevert tojássárgájával megkenjük, és hideg sütőbe toljuk.
A sütőt 200 °C-ra (légkeveréses sütőt 185 °C-ra) állítjuk be, 15 percig így sütjük, majd a hőmérsékletet 170 °C-ra (légkeveréses sütőben 155 °C-ra) mérsékeljük, és a sütést még 35 percig folytatjuk. Közben a kalács belsejének is jól át kell sülnie, és kívülről szép aranybarna színt kapnia. Rácsra fektetve hagyjuk kihűlni.
VARIÁCIÓK TÖLTÖTT TOJÁSRA
A főtt tojás elmaradhatatlan része a húsvéti menünek. Ha nemcsak az kerül az asztalra, hanem némi munkával (amire most, lássuk be, több időnk adódik) különböző ízesítésű töltelékkel tesszük változatossá, többszörös a nyereségünk: látványra, ízre, színre vidámabb, hívogatóbb lesz a terített asztal!
Hozzávalók (8 személyre): 8 nagy tojás
…az alapkrémhez:
5 dkg vaj
1 dl tejföl
diónyi vöröshagyma
1 csapott kiskanál mustár
só, őrölt fehér bors
pástétomfűszer
…a különböző krémekhez:
1 kis doboz (5 dkg) libamájas konzerv
10 dkg darált főtt sonka
1 kiskanál szardellapaszta
késhegynyi currypor
…a díszítéshez: uborka, retek, kápia paprika, kapor, metélőhagyma
A tojásokat sonkalében keményre főzzük, meghámozzuk, és hosszában félbevágjuk. A sárgájukat kiemeljük, és a vajjal, tejföllel habosra keverjük. Közben sóval, őrölt fehér borssal, pástétomfűszerrel, reszelt vöröshagymával ízesítjük. Ezt az alapkrémet négyfelé osztjuk, és külön más-más módon ízesítjük.
Az első részbe libamájkrémet, a másodikba darált főtt sonkát, a harmadikba szardellapasztát keverünk, a negyediket curryporral fűszerezzük. A krémeket a tojásfehérjékbe púpozzuk, a tetejüket villával kicifrázzuk, és zöldfélékkel díszítjük fel. A tojások töltelékénél nincs szigorú szabály, teret engedhetünk saját ízlésünknek, fantáziánknak.
FŰSZERES MORZSÁBAN SÜLT BÁRÁNYKARAJ
Ahhoz, hogy a képünkön látható szép, báránykoronának nevezett húst kapjunk, legjobb, ha a hentest megkérjük, így készítse elő nekünk a karajt. Bízzunk abban, hogy az ünnepre való tekintettel megteszi! Ha hagyományos módon bontott karajt vásárolunk, akkor azon, bizony, nem lesz ilyen mutatós hosszú csont, de ez csak a látványát befolyásolja, az ízét nem.
Hozzávalók (4 személyre):
90 dkg báránykaraj egyben
3-4 evőkanál olívaolaj
só, őrölt bors
2 evőkanál dijoni mustár
…a fűszeres morzsához:
10 dkg durva zsemlemorzsa
1 csokor apróra vágott petrezselyem
1-1 csapott kiskanál szárított rozmaring és kakukkfű
2-3 evőkanál olívaolaj
Először a fűszeres morzsához a durvára darált zsemlemorzsát a fűszerekkel összekeverjük, és az olajat is beledolgozzuk. Akkor jó, ha tapintásra összeáll. A bárány sütéséhez a sütőnek forrónak kell lennie, ezért 230 °C-ra (légkeveréses sütőt 210 °C-ra) előmelegítjük. A húst először elősütjük, azaz egy nagy serpenyőben forró olajon oldalanként 5 perc alatt megpirítjuk, majd ezt követően megsózzuk, megborsozzuk, és tepsibe áttéve 10 percre a forró sütőbe tesszük. Ezután kivesszük, és ha kissé meghűlt, a mustárral körbekenjük, a fűszeres morzsát egyenletesen rátapasztjuk, és visszatoljuk a sütőbe még 15 percre. Végül letakarva 10 percig pihentetjük.
A visszamaradó „szaftját” lábasba öntjük (a zsírt egy papírszalvétával leitatjuk a tetejéről), majd egy kis vízzel felengedve 5 percig forraljuk. Leszűrve külön kínáljuk a csontok mentén felszeletelt pecsenyéhez. Sok párolt friss zöldséget adjunk hozzá, ne sajnáljuk mellőle a friss újhagymát, cukkinit, póréhagymát!
NYUSZIS RIZSTORTA
Ez a torta feltehetően a tejberizskedvelő gyerekek kedvence lesz. Nincs vele sok dolog, mindössze a díszítéshez van szükség az anyukák ügyességére: papírból 8 darab nyuszisablont kell ugyanis kivágni, a torta tetejére fektetni, majd porcukrot szitálni rá. Ha a sablonokat a gyerekek óvatosan leemelik, láthatóvá válnak a nyuszik – ezektől és néhány tojáscukortól lesz igazán húsvéti a torta.
Hozzávalók:
10 dkg rizs
4 dl tej
só
1 csomag leveles vajastészta
20 dkg sárgabaracklekvár
8 dkg vaj
8 dkg cukor
3 tojás
fél biocitrom reszelt héja
8 dkg darált mandula
1,5 dl tejszín
…a tetejére: porcukor, színes tojáscukor
A megmosott rizst a tejben csipetnyi sóval felforraljuk, majd kis lángon puhára főzzük. Közben a felengedett tésztát belisztezett deszkán fél centi vastagra nyújtjuk, és a szélét derelyemetszővel hullámosra vágjuk. (Egy-egy hullám legalább 3 centi magas legyen!) Ezután a vajat a cukorral és a tojások sárgájával habosra keverjük. A reszelt citromhéjjal és a darált mandulával ízesítjük, a tejszínt beleöntjük, majd a tejberizzsel összekeverjük. Végül a tojások keményre vert habját is beleforgatjuk.
A tésztát tepsire fektetjük, a cakkos szélét pedig felhajtjuk, hogy megtartsa a tölteléket, a rizses masszát, amit belesimítunk. Előmelegített sütőben, közepes lánggal (180 °C; légkeveréses sütőben 165 °C) 35-40 percig sütjük. Kissé hűlni hagyjuk, majd rácsra állítva megvárjuk, amíg teljesen kihűl.
Pákozdi Judit