Hegyvidéki méztől édes a Bocus d’Or
Hegyvidéki vonatkozása is volt ebben az évben a korszakalkotó francia séfről elnevezett rangos nemzetközi szakácsverseny, a Bocus d’Or lyoni döntőjének. A legmagasabb elvárásoknak megfelelően válogatott alapanyagok között ugyanis Kutasi Tamás kerületi méhész mézei is szerepeltek. A különleges elismerés kapcsán kérdeztük a termelőt.
- Leírva egyszerűnek tűnik, de hogyan jut egy méz ilyen magasra?
- Évek óta kapcsolatban vagyok a Bocus d’Or versennyel. Korábban is többször ajánlottam fel mézet a főzéshez.
- Hogyan dől el, hogy a séfeknek mit kell készíteniük a versenyen?
- Az idén kivételes koncepció volt, mert elvitelre szánt ételt kellett készíteni. Ezt előre meghirdetik, és minden megméretésen megadják a felhasználható alapanyagok körét.
- Hogyan választják ki a kényes ízlésnek és a hatalmas tétnek megfelelő alapanyagokat?
- A Magyar Bocus d’Or Akadémia végzi a válogatást. A séfek, ételkritikusok pontosan tudják, hogy az országban hová kell menni minőségi élelmiszerekért. Francia mintára néhány éve itthon is minősítik a csúcsgasztronómia alapanyagait, a NÉBIH és a Magyar Gasztronómiai Egyesület Aranyszalag minőségi díját mézként egyedül nyertem el. Ebbe a válogatásba már csak olyan élelmiszerek kerülnek, amiket minden fórumon fel mer vállalni a magyar gasztronómia.
- Normafa méze, erdeivirág-méz, bodzakác, propoliszos, mézontófű. Mitől ilyen különlegesek ezek a mézek?
- A Normafa tetején található méheskertből a méhek nagyon tiszta és változatos növényvilágot érnek el a természetközeli erdőktől, rétektől a kertekig. A prémium minőség a cél, ezért a méhlegelők, ahonnan a méhek a nektárt gyűjtik, nincsenek túlterhelve. Például a Normafa mézéből évente mindössze ötszáz üvegnyit lehet pergetni.
- Hogyan értékelhető a mostani versenyen a magyar csapat által elért 11. hely?
- Tíz éve el sem hitte volna senki, hogy Magyarország – a pörkölt, a gulyás és a rántás országa – felkerül a csúcsgasztronómia térképére. Ma ott vagyunk, és álljuk a versenyt olyan országokkal, amik hatalmas erőforrásokat mozgósítanak egy-egy ilyen viadal kapcsán. Az eredmények országimázs szempontjából is fontosak, és a felhasznált alapanyagok szempontjából is hatalmas presztízsértékkel bírnak. Az egész világ odafigyel a ranglistára – és nem csak a dobogósokra.
Reméljük, a kerületi méz az októberi hazai válogatón és jövő márciusban Budapesten, az európai döntőben is szerephez jut!
(Barta)