Jubilál a Makovecz Imre Alapítvány
Tíz éve, 2011. szeptember 27-én hunyt el az organikus építészet iskolateremtője, Makovecz Imre. Az örökösök nem sokkal ezután hívták életre a róla elnevezett alapítványt, amelynek missziója, hogy segítséget nyújtson a neves alkotó építészi, tervezői és szellemi hagyatékának megismerésében, megértésében. Ennek érdekében kiállításokat, rendszeres programokat szervez, könyveket ad ki, támogatja a fiatal építészeket.
A Makovecz Imre Alapítvány már négy éve működteti a Hegyvidéken található Makovecz Házat, amelyben a teljes hagyatékon kívül helyet kapott az építész rekonstruált dolgozószobája is. S hogy miből áll össze Makovecz Imre szellemisége? E gazdag gondolatvilágot Makovecz Pál kuratóriumi elnök, az építész fia néhány hívószóval jellemezte az alapítvány létrejöttének tizedik évfordulója alkalmából tartott sajtótájékoztatón: az építészet, azon belül a szerves építészet, a keresztény istenhit, az antropozófia, a népművészetek iránti elkötelezett kíváncsiság és mély rétegeinek kutatása, valamint ennek eredményeképpen annak felfedezése, hogy mennyire univerzálisak vagyunk mindenütt a bolygón.
Megkezdte működését a Makovecz Központ és Archívum „kutatóállomása”, ahol – előzetes bejelentkezés alapján – bárki számára rendelkezésre áll az életmű már digitálisan feldolgozott része. A Magyar Nemzeti Múzeummal együttműködésben az évforduló napján felavattak egy installációs oszlopot a Vigadó előtt. A Makovecz Imre épületeit kép- és videóanyaggal bemutató kompozíció egy hónapig látható, majd vándorkiállításként eljut az ország számos településére. Az installáció mintegy előhangja annak a Makovecz Imre építészetét bemutató anyagnak, amely ősszel a Magyar Nemzeti Múzeum kültéri kiállítórészein lesz megtekinthető.
A Makovecz Központ és Archívum nyolc kölcsönözhető, tematikus kiállításból álló csomagot kínál. Ezek közül az első nemrégiben a Dombóvári Művelődési Házban nyílt meg. Az „Ami megtörténhetett volna…” (meg nem épült épületek), Angyalok, Atlantiszi rajzok, Családi házak, Építés szavai, Művelődési épületek, Templomok és Tornyok címeket viselő anyagok mindegyike tizenöt-huszonöt tablóból, valamint a tárlathoz szervesen kapcsolódó makettből áll – mondta el a sajtótájékoztatón Makovecz Anna, a kuratórium tagja, az építész lánya.
A jubileum alkalmából felavatták Makovecz Imre első restaurált faépületét, amely műtárgyként a Makovecz Ház kertjében látható. Az eredeti terv 1972-ben készült a Pilisi Parkerdő Gazdaság megbízásából. (Érdekességként megemlítjük, hogy ebből az időszakból ered a Makovecz-életműben oly nagy hangsúllyal megjelenő faanyaghasználat.) Az építész egy sorolható egységekből álló családi szállásépületet tervezett Pilismarótra, de a tervek elkészülte után a megrendelő úgy gondolta, a ház nem kivitelezhető – ennek cáfolataként Makovecz Imre a saját telkén építette meg annak két elemét. A még felhasználható alkotóelemek beépítésével született újjá az alkotói korszakhatárt szimbolizáló házacska.
A Makovecz Imre Alapítvány működésének tíz éve alatt hat magyarországi és tizenkét külföldi kiállítás rendezésében, kivitelezésében vett részt. Kiadott nyolc könyvet, rendszeresen tematikus naptárakat készít, ezenkívül elindította a Makovecz Utakat, azaz hét útvonalat tervezett, amelyek közül három már készen van. Az érdeklődők Makovecz Imre épületeinek füzérén − online és nyomtatott kiadványok, valamint információs táblák segítségével – járhatják be az országot.
szd