Arany napok a termékeny, őszi napsütésben
A kávézókat, sörözőket, kiülős teraszokat, cukrászdákat elnézve úgy tűnik, most mindent beleadunk az együttlétekbe, pótoljuk, amit az elmúlt években – leginkább kényszerűségből – elmulasztottunk. Kezünkre játszik az őszbe húzódó nyár, amely oly hosszan kitartott az idén. Valószínűleg azonban a hűvösebb idő sem könnyen tántorítana el minket a találkozásoktól, amikre most talán még nagyobb kedvvel, sütéssel, főzéssel készülünk a konyhában is.
Sfogliatelle
Életemben először „húztam tésztát”, és mondhatom, kevés szórakoztatóbb konyhai eljárással próbálkoztam eddig! Ezeknek a kagyló alakú, fűszeres ricottakrémmel töltött sütiknek, amiket az olaszok hagyományosan reggelire fogyasztanak, a réteséhez nagyon hasonlatosan készül a tésztájuk. Már csak az élmény miatt is érdemes kipróbálni!
Hozzávalók a tésztához:
50 dkg liszt
1 nagy csipet só
175 milliliter víz
4 dkg porcukor
150 gramm zsír
Hozzávalók a töltelékhez:
4,5 dl tej
10 dkg cukor
1 csipet só
15 dkg búzadara
50 dkg ricotta
1 tojás
1 rúd vanília kikapart magjai
2 dkg kandírozott narancshéj
késhegynyi fahéj
A tésztához a zsír kivételével minden összetevőt összegyúrunk, majd fóliába csomagolva a hűtőben pihentetjük 1 órán át. A tejet a vanília kikapart magjaival felforraljuk, hozzáadjuk a grízt, csomómentesre keverjük, és sűrűre főzzük. Elvegyítjük benne a cukrot, a sót és a finomra vágott narancshéjat, s hűlni hagyjuk. Ha kihűlt, hozzákeverhetjük a tojást, a fahéjat és a ricottát.
A tésztát három darabra vágjuk. Az első darabot leheletvékonyra nyújtjuk-húzzuk, megkenjük a szobahőmérsékletű zsírral, és feltekerjük. A következőt is kihúzzuk, megkenjük, majd az előzőhöz illesztve feltekerjük. A harmadik darabbal is így járunk el. Egy vastag hurkát kapunk, amelyet letakart edényben a hűtőbe teszünk 1 órára.
A sütőt 200 fokra előmelegítjük. A hurkát egy centiméteres darabokra vágjuk, a csigák közepét óvatosan az ujjunkkal benyomva kagylókat formázunk, amelyeket megtöltünk a ricottás-grízes töltelékkel. Lezárjuk, és sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk őket. Lehet sűrűn is tenni, nem nőnek meg a sütőben. Körülbelül 20 perc alatt aranybarnára sütjük. Porcukorral meghintve tálaljuk.
Gombaleves gazdagon
A rántástól nehéz, sűrű és krémes gombaleves ellentettje ez, könnyű, illatos és áttetsző. A gyömbér kissé csípőssé, a koriander frissé varázsolja az ízélményt.
Hozzávalók:
1,5 l csirkealaplé
40 dkg gomba
¼ kínai kel
1,5 liter csirkehúsleves
4 újhagyma
100 g rizs cérnametélt
1 evőkanál szójaszósz
1 ujjnyi gyömbér
néhány ág koriander
só, bors
A gombát megmossuk, és egyforma szeletekre vágjuk. A kínai kelt megtisztítjuk, és vékony csíkokra vágjuk. Felforraljuk a csirkelevest, belemerítjük a gombát és a kínai kelt, belereszeljük a meghámozott gyömbért, és 10 percig lassú tűzön pároljuk. Az újhagymát karikára vágjuk és beleszórjuk. Hozzáadjuk a cérnametéltet, és további 5 percig főzzük. A fűszerezést a szójaszósszal, sóval és borssal állítjuk be. Tálaláskor halmozzunk rá friss koriandert!
Fűszeres töltött csirke fokhagymás vajjal
Az egészben sült csirke mindig nyerő fogás. Nemcsak egyszerű, de szép is! Az ízesítése pedig ezúttal egyformán idézi a mediterrán és a távol-keleti konyhát.
Hozzávalók:
1 GMO-mentes csirke
30 g friss koriander
30 g friss bazsalikomlevél
30 g friss, lapos levelű petrezselyem
50 g reszelt parmezán
2 evőkanál olívaolaj
bors és só
4 nagy lisztes burgonya
olaj
Hozzávalók a fokhagymás vajhoz:
25 dkg vaj
2 evőkanál apróra vágott petrezselyem
2 evőkanál apróra vágott metélőhagyma
2 evőkanál apróra vágott kapor
½ teáskanál durva só
1 gerezd fokhagyma, préselve
A sütőt előmelegítjük 180 °C -ra. Egy turmixgépbe tesszük a vajat, a fokhagymát, a sót és a gyógynövényeket, s finomra turmixoljuk. A keveréket fóliára kenjük, és feltekerjük. Hűtőben hagyjuk megszilárdulni.
A koriandert, a bazsalikomot és a petrezselymet finomra metéljük. Hozzáadjuk a parmezánt, sózzuk, borsozzuk, és összekeverjük. Óvatosan leemeljük a bőrt a húsról. A gyógynövénykeveréket eloszlatjuk a hús és a bőr között. Szorosan visszahelyezzük a bőrt, és fogpiszkálókkal rögzítjük. A csirkét megkenjük olívaolajjal, megszórjuk sóval, sütőedénybe tesszük, és betesszük a sütőbe.
Egy éles késsel nyílást metszünk az alaposan megmosott burgonyákba. Megkenjük őket olajjal, és sütőedénybe vagy sütőpapírral borított tepsire tesszük, majd körülbelül 1 órán át sütjük. A csirkemellet darabokra vágva tálaljuk a héjas burgonyával, amelynek metszéseibe fokhagymás fűszervajat olvasztunk.
Egytálétel a sietős napokra
Ezekből a töltött cukkiniroládokból zamatos vegetáriánus főétel lesz. Vendégség alkalmával is feltálalhatjuk egészben sült húsok kiegészítéseként.
Hozzávalók:
2 közepes cukkini
600 g friss spenót
3 gerezd fokhagyma
1 citrom héja
100 g parmezán, reszelve
250 g ricotta
1 zacskó minimozzarella, golyó
2 doboz paradicsom, kockára vágva (2x400 g)
2 szál kakukkfű
2 szál rozmaring
1 bazsalikomnövény
2 evőkanál fenyőmag
csipet szerecsendió
olívaolaj
bors és só
A sütőt előmelegítjük 220 °C -ra. Egy serpenyőt teszünk a tűzre kevés olívaolajjal, és belehelyezzük a préselt fokhagymagerezdeket. Hozzáadjuk a kockára vágott paradicsomot, valamint a kakukkfű és a rozmaring leveleit. Lassú tűzön 20 percig pároljuk.
A spenótot apróra vágjuk, és az olívaolajon megfonnyasztjuk. Szerecsendióval, sóval és borssal fűszerezzük. Összekeverjük a ricottát a citromhéjjal, reszelt sajttal, spenóttal, sóval és borssal. A cukkinit megmossuk, és krumplihámozóval hosszú, keskeny, körülbelül 3 milliméter vastag csíkokra vágjuk.
A paradicsomszószt egy sütőedénybe öntjük. Veszünk egy szelet cukkinit, bekenjük ricottamártással, majd feltekerjük. Ezt az összes cukkiniszelettel megismételjük, majd függőlegesen a paradicsomszószba állítjuk őket. Ezután szétosztjuk közöttük a mozzarellagolyókat, majd bőségesen megszórjuk fenyőmaggal, és 25 percig sütjük. Kivesszük az edényt a sütőből, és néhány friss bazsalikomlevéllel díszítjük.
Diós házi nápolyi
Ebben az édességben gyerek még soha nem csalódott! A szülők arca azonban kissé elkomorul, amikor folyamatosan jönnek csemetéik, hogy „csak még egy utolsó kis falatkát..., és biztosan megeszem a spenótot ebédre!”
Hozzávalók:
35 dkg cukor
20 dkg darált dió
20 dkg vaj (én nem teszek többet 15 dkg-nál)
4 tojás sárgája
1 csomag tölteni való nápolyilap
20 dkg cukrot világosra karamellizálunk, beletesszük a diót és a vajat, majd még egy kicsit tovább pirítjuk. Ha átsült, lehúzzuk a tűzről. Közben felverjük a 4 tojássárgáját 15 dkg cukorral, belekeverjük a forró masszába, és gyorsan megkenjük a lapokat. Finoman lenyomtatjuk az egészet, mondjuk egy húsvágó deszkával, amelyre óvatosan kisebb súlyokat lehet helyezni, hogy egyenletesen oszoljon el a töltelék. Hidegen szeletelhetjük.