Magyar és befogadó kárpátaljai konyha
Az itthoni mellett az anyaországbéli, magyar lakta vidékek konyháival is szeretnénk megismertetni olvasóinkat a következő hónapokban. A jellegzetes leveseket, főételeket, desszerteket mindig igyekszünk „megfűszerezni”, kiegészíteni helyi apró gasztronómiai titkokkal, népszokásokkal, érdekességekkel. Első utunk Kárpátaljára vezet.
Arra a kérdésre, hogy milyen is a kárpátaljai konyha, röviden lehet válaszolni: magyar és befogadó. Mert, noha alig hihető, de igaz: ma Kárpátalján a kifőzdéktől a luxuséttermek étlapjáig mindenütt az első helyen és állandó jelleggel egyetlen étel szerepel – a mi jó, húsos, sűrű levű, mélyvörös bográcsgulyásunk! Csipetkével, vagy ahogyan arrafelé mondják, csipkedlivel.
Népszerűségben a gulyást azonnal követi a babgulyás, a lacipecsenye, a töltött káposzta és a székelykáposzta. A kárpátaljaiak szívós kitartással őrzik a hagyományokat, az egyszerű, jóízű tiszaháti ételek sorát, a tócsnikat, a lapcsánkákat, a káposztás és babételeket, a puliszkákat, a túrós fogásokat, a mákkal, dióval, túróval töltött kőtteseket, a palacsintákat, a kürtőskalácsot, a pászkát, a mézes tésztákat, az erdei gombából készült téli leveseket.
Jellemző a kárpátaljai konyhára az a természetesség is, amivel befogadta a különböző nemzetiségűek ételeit. Ruszinok, ukránok, oroszok, németek, szlovákok, románok, lengyelek, örmények, fehéroroszok, moldovánok élnek ott évszázadok óta együtt, ezért nem hiányzik a magyarok asztaláról az ukrán céklaleves, a borscs, az orosz töltött húsos derelye, a pelmenyi és társa, a krumplival töltött varenyiki, a ruszin túrós derelye, a székely lucskos káposzta, a román módra apróra tekert töltött káposzta, és végül a hucul konyha ékessége, a tejfölben főtt kukoricadara, a bános.
A nagy melegben mindenki szívesen megiszik egy pohár jégbe hűtött kvászt, ezt a rozsból erjesztett, szláv eredetű üdítőitalt, vagy a szárított gyümölcsökből mézzel főtt ukrán uzvárt, ami nyáron – jegesen – tökéletes hűsítő, télen – forrón – melegít. Hosszan folytathatnánk a sort, de most csak ízelítőt adni van módunk, no meg biztatni: Kárpátaljával nemcsak a vadregényes hegyek, völgyek, romantikus polgárvárosok, történelmi látnivalók, hanem a sokízű konyha miatt is érdemes megismerkedni.
UBORKALEVES
Ez a Kárpátalja-szerte népszerű leves ukrán eredetű, az ismert neve roszolnyi, és nem véletlen, hogy a magyarok is szívesen főzik. A sok zöldségtől könnyű, a hústól és az árpagyöngytől laktató, a sós uborkától pikáns, ízekben, hozzávalókban gazdag, mégsem nehéz étel.
Hozzávalók:
20 dkg füstölt hús
1 közepes szál sárgarépa
1 közepes szál petrezselyemgyökér
fél fej karalábé
1 nagy csokor petrezselyem
1 maroknyi árpagyöngy
1 közepes krumpli
2-3 sós uborka
1 evőkanál zsír
1 púpozott evőkanál liszt
késhegynyi pirospaprika
tejföl
A füstölt húst egy éjszakán át hideg vízben állni hagyjuk. Ezután leszűrjük, kis kockákra vágjuk, majd másfél liter friss vízben félig megfőzzük. Közben a zöldséget megtisztítjuk, és ugyancsak kis kockákra vágva a leveshez adjuk. A csokorba kötött petrezselymet is beledobjuk, és addig főzzük tovább, amíg a zöldség is félig megpuhul. Ekkor az árpagyöngyöt beleszórjuk, a meghámozott, felkarikázott krumplit beledobjuk, és most már addig hagyjuk a tűzön, amíg minden belevaló teljesen meg nem puhul. Végül a sós uborkát nagy lyukú reszelőn belereszeljük. A zsíron a lisztet megpirítjuk, pirospaprikával meghintjük, és a levest berántjuk vele. A petrezselyemzöldet kidobjuk, és a levest jól megtejfölözve tálaljuk.
FÜSTÖLT HÚSOS, GOMBÁS TÖLTÖTT KÁPOSZTA
Töltött káposzta gyakrabban készül a kárpátaljai magyarok konyhájában, mint az anyaországiakéban. Számtalan változata létezik. Sok helyen a töltelék nem friss hússal, hanem füstölttel készül, gyakran gazdagítják szárított gombával, és nem mindig fűszerezik pirospaprikával.
Hozzávalók:
1 közepes fej savanyú káposzta
1-2 dl tejföl
…a töltelékhez:
6-7 dkg szárított gomba
20 dkg füstölt hús
1 nagy fej vöröshagyma
1 evőkanál zsír
só, őrölt bors
20 dkg rizs
A szárított gombát leforrázzuk, állni hagyjuk. A jól megmosott füstölt húst is legalább 1 óra hosszat vízben áztatjuk. Ezután a húst friss vízben puhára főzzük, majd a levéből kivesszük, és apróra vágjuk. (A levet félretesszük, és megőrizzük.) A gombát is leszűrjük, és felaprítjuk. A megtisztított, apróra vágott vöröshagymát a zsíron megfonnyasztjuk, a gombával, a füstölt hússal és a megmosott rizzsel összekeverjük. Megborsozzuk, és óvatosan megsózzuk, mert a füstölt hús sós.
A káposzta torzsáját kivágjuk, és a levelek vastagabb ereit is kimetsszük, majd a káposztaleveleket a töltelékkel megtöltjük, összegöngyöljük. A kivágott ereket egy lábas aljára szórjuk, a tölteléket rárakjuk, és a sonka főzőlevével leöntjük. Ha kell, annyi vízzel pótoljuk, hogy a tölteléket bőven ellepje. Kis lángon, lefedve puhára főzzük. Készíthetjük hagyományos módon is, csak félig megfőzve, majd nagy kendőbe bugyolálva, hogy a saját gőzében puhuljon meg. A tejfölt külön kínáljuk hozzá.
KÁPOSZTÁS PASZULY
Paszuly, azaz bab nélkül elképzelhetetlen a kárpátaljai magyarok konyhája. Az alábbi ikonikus ételük nehéz fajsúlyú „alkotóelemei”, a káposzta és a bab ellenére könnyen csúszik, kellemesen pikáns ízű, a leves és a főzelék erényeit egyesíti. Aki csak teheti, füstölt hússal vagy kolbásszal készíti, de sokan állítják, hogy ezek nélkül is finom.
Hozzávalók:
25 dkg száraz paszuly, azaz bab
só
50 dkg savanyú káposzta
1 közepes fej vöröshagyma
1 púpozott evőkanál zsír
2 evőkanál liszt
pirospaprika
2 dl tejföl
A száraz paszulyt egy éjszakán át vízbe áztatjuk, majd másnap annyi enyhén sós vízben, amennyi éppen ellepi, puhára főzzük. A savanyú káposztát, ha kell, kiöblítjük, kifacsarjuk, és külön vízben ugyancsak megfőzzük. Ha mindkettő megpuhult, összekeverjük. A kis kockákra vágott vöröshagymát a zsíron megfuttatjuk, egy evőkanál lisztet megpirítunk rajta, pirospaprikával megszórjuk. Egy kevés hideg vízzel simára keverjük, és a káposztás paszulyt berántjuk vele. A maradék lisztet a tejfölben simára keverjük, az ételbe habarjuk. Még egyszer felforraljuk, majd tálaljuk. Ha füstölt hússal készül, először azt kell megfőzni, a babot pedig ebben a füstölt ízű lében megpuhítani.
GOMBÁS GÖNGYÖLT KARAJ
Ebbe az orosz eredetű fogásba – krucsenyiki a neve – a kárpátaljaiak bátran használják a hegyekben gazdagon termő gombákat és az orosz konyhában kedvelt főtt tojást. Miután húsos, gazdagon töltött, mutatós sült, az ünnepi ételek közé tartozik.
Hozzávalók:
4 nagy szelet sertéskaraj
só
25 dkg gomba
1 közepes fej vöröshagyma
3 púpozott evőkanál zsír
őrölt bors
pirospaprika
4 tojás
A karajszeleteket jól kiverjük, és besózva állni hagyjuk. Közben a gombát megtisztítjuk, és vékonyan felszeleteljük. Az apróra vágott hagymát egy evőkanál zsíron megfonnyasztjuk, majd a gombát megpároljuk rajta. Megsózzuk, megborsozzuk, pirospaprikával megszórjuk. Közben a tojásokat keményre főzzük, meghámozzuk, és kockákra vágjuk. A gombával összekeverjük, és a hússzeletekre halmozzuk. Mindegyiket összegöngyöljük, és cérnával jól megkötözzük, nehogy sütés közben szétnyíljanak. Ezután a töltött húsgöngyölegeket a maradék forró zsírban körös-körül hirtelen megpirítjuk, majd egy kevés vizet öntve alá fedő alatt puhára pároljuk. Végül zsírjára sütjük, és krumplipürével tálaljuk.
JUHTÚRÓS RAKOTT PULISZKA
A kukoricadarát, közismertebb nevén a puliszkát itthon sokan ismerik, de biztosan sokkal kevesebben főznek belőle bármit is, mint a Kárpátok környékén élők. Köretként önmagában is megállja a helyét, de a tejben, vajban, tejfölben gazdag vidékeken ez a kiadósabb, juhtúrós, szalonnás változat a kedvelt. Egyszerűen, önmagában teszik az asztalra, ám nyáron kínálnak hozzá öntött salátát.
Hozzávalók:
30 dkg kukoricadara
só
5 dkg vaj
10 dkg füstölt szalonna
30 dkg juhtúró
2 dl tejföl
A kukoricadarát másfél liter lobogva forró, sós vízbe szórjuk, miközben állandóan keverjük. Ez az egyetlen kihívás van a készítésében: a puliszkát állandóan kevergetni kell, amíg megpuhul. Kis lángon kell főzni, egészen addig, amíg a vizet teljesen magába nem szívta, és meg nem főtt. Ezután egy tűzálló vagy vastag aljú edényt, esetleg cseréptálat veszünk kézbe, jól kivajazzuk, és egy réteg puliszkát elegyengetünk benne. Kockákra vágott és megpirított szalonnadarabkákkal megszórjuk, majd juhtúrót morzsolunk a tetejére. A rétegezést addig ismételjük, amíg az edény megtelik. A takaróréteg puliszka legyen! Jó meleg sütőben 10-15 percig sütjük. Kockákra vágva szedjük tálra. A rétegek közé, valamint tálaláskor a tetejére tejfölt locsolhatunk. A szalonna helyett néha tepertőt is használnak.
GŐZÖN FŐTT, KŐTTES GOMBÓC
Kárpátalján nagy divatja van a fesztiváloknak. Minden évben rendeznek Asztélyban perec-, Benében barack-, Borzsovában lecsó-, Aklihegyen cseresznye-, Beregszászban bor-, Mezőgecsén szilvalekvárfőző fesztivált. Utóbbiban a szilvalekvárral azonnal megtöltik a gombócokat, és a részvevők nagy örömére az asszonyok helyben ki is főzik.
Hozzávalók:
2 dkg élesztő
10 dkg cukor
0,5 dl tej
1 kg liszt
1 tojás
só
…a deszka beszórásához: liszt
…tölteléknek: szilvalekvár
…a tetejére: vaj, darált dió
Az élesztőt egy kevés cukorral elkevert, langyos tejben megfuttatjuk. Ha megkelt, a liszttel, a tojással, a maradék cukorral, csipetnyi sóval és annyi langyos vízzel, amennyit felvesz, közepesen kemény tésztává dagasztjuk. Ezután letakarva, langyos helyen legalább egy órát kelesztjük. Ha a duplájára nőtt, belisztezett deszkán ujjnyi vastagra nyújtjuk, és féltenyérnyi kockákra vágjuk. Mindegyik közepébe egy kevés lekvárt halmozunk, majd gombócokká formáljuk.
Egy vízzel töltött lábas tetejére „tillt”, azaz tülldarabot, vagy ritka vászonkendőt kötünk, és a gombócokat egymás mellé szépen rárakjuk. Lefedve, gőz fölött 8-10 percig pároljuk. Ha a gombócok megfőttek, tálra szedjük, a tetejüket olvasztott vajjal meglocsoljuk, és darált dióval megszórjuk.
MÉZES PAPRIKA „TÉLÉRE”
A kárpátaljai asszonyok sok befőttet és savanyúságot, uborkát, csalamádét, paradicsomot tesznek el „télére”, ahogyan ők mondják. Különlegesnek számít a mézes lében tartósított édes-savanyú paprika. Azért, hogy étvágygerjesztőbb legyen, még arra is ügyelnek, hogy a zöldpaprikák közé piros színűek is kerüljenek. A szintén közkedvelt cseresznyepaprikát felfűzve akasztják fel száradni.
Hozzávalók:
5 kg paprika, vegyesen sárga és piros
…a tartósítóléhez:
1 l víz
5 dl ecet
2 dl méz
10 dkg cukor
5 dkg só
1 dl olaj
2 babérlevél
8-10 szem egész bors
1 kiskanál tartósítószer
A paprikákat hosszában kettévágjuk, és a magházukat kiemeljük. A tartósítóléhez valókat összekeverjük, és tűzre tesszük. Amikor már forr, a paprikákat belerakjuk, és az újraforrástól számítva 2-3 percig főzzük. Ezután a paprikákat szűrőkanállal üvegekbe szedjük, és a forró páclével felöntjük. Azonnal lekötjük, és az üvegeket végleges helyükre, a kamrába állítjuk.
Pákozdi Judit
Megjelent a Kárpátaljai kóstoló
Több évtizedes gyűjtőmunka eredményeképpen – 264 eredeti kárpátaljai recepttel, dokumentumértékű néprajzi ismertetővel, színes képekkel – napvilágot látott Kárpátalja első, átfogó jellegű szakácskönyve. Ára: 3000 Ft.
Kapható, megrendelhető a Babér Kiadónál:
- levélben: 1125 Budapest, Virányos út 16.
- telefonon: +36-30/960-5919
- e-mailben: pakozdijudit@gmail.com