Semmelweis-napi kitüntetések
Minden évben a Semmelweis-naphoz kapcsolódva köszönti a Hegyvidéki Önkormányzat a XII. kerület egészségügyi alapellátásában dolgozó szakembereket. Az idei ünnepség része volt a Hegyvidék Egészségügyi Ellátásáért Díj és a Polgármesteri elismerő oklevél átadása, valamint a nyugállományba vonuló kollégák búcsúztatása is.
Két év kényszerű szünet után ismét a megszokott módon ünnepelhette az egészségügyi dolgozókat a Hegyvidéki Önkormányzat. „Július elsején kétszáznégy éve lesz annak, hogy megszületett Semmelweis Ignác. Két és fél évvel ezelőttig nem is gondoltuk volna, hogy a nevéhez fűződő higiénés kézmosás, a járványügyi intézkedések egyik alappilléreként, tömegeket ment meg, és menthet meg a továbbiakban is” – fogalmazott Fonti Krisztina alpolgármester Semmelweis-napi köszöntőjében.
Az egészségügyben dolgozók – tette hozzá – egész életünkön át végigkísérnek mindannyiunkat, igyekeznek segíteni, mindig ott vannak, ahol szükség van rájuk. Az utóbbi években is tették a dolgukat, még úgy is, hogy a járvánnyal kapcsolatos rengeteg feladat megnehezítette a munkájukat. A Hegyvidéki Egészségügyi Központ és az alapellátás munkatársai részt vettek a lakosság és az önkormányzati intézmények dolgozóinak tesztelésében, és segítséget nyújtottak az oltások beadásában is.Fonti Krisztina az utóbbi években az önkormányzat finanszírozásában megvalósuló egészségügyi fejlesztésekről is beszélt. Elmondta, hogy 2016 óta zajlik az a felújítási program, ami a házi- és gyermekorvosi rendelők modernizálását, komfortosabbá tételét tűzte ki célul: „Ahol kellett, bővítettünk, vagy felújítottuk a homlokzatot, a mellékhelyiségeket, máshol megoldottuk az akadálymentesítést. Mindezt azért, hogy a pácienseket és az itt dolgozókat a Hegyvidékhez és a huszonegyedik századhoz méltó körülmények fogadják.”
Mostanáig 12 helyszínen 16 rendelő újult meg. Az utolsó lépés a Szilágyi Erzsébet fasor 18. szám alatti háziorvosi rendelő kialakítása lesz, ami a homlokzatfelújítással várhatóan a nyár végére elkészül.
A kardiovaszkuláris betegségek megelőzése érdekében, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikával együttműködve, újra elindult a SZÍVSN prevenciós sorozat. Júliustól decemberig minden hónap első szombatján lehet igénybe venni a szűrést, előzetes bejelentkezéssel.
Az önkormányzat bekapcsolódott a Zöld Környezet és Egészség című európai programba, aminek része a „zöld recept” is. Ennek lényege, hogy az orvos különböző mozgásformákat írhat fel betegeinek. A recept bemutatása után a Hegyvidéki Szabadidősport Központ munkatársai lehetőséget biztosítanak az adott sportág vagy mozgás gyakorlására. Egy régi program, a baba-mama csomag is megújul.
A köszöntő után Fonti Krisztina dr. Harmos Andreával, az önkormányzat egészségügyi és szociális bizottságának elnökével, valamint dr. Varga-Kovács Emesével, a polgármesteri hivatal népjóléti irodájának vezetőjével közösen díjakat adott át az egészségügyben dolgozó szakembereknek.
A Hegyvidék Egészségügyi Ellátásáért Díjban részesült Bukodiné Baumgartner Erzsébet, aki 1983. augusztus 1-je óta dolgozik területi védőnőként a Normafa úti védőnői szolgálatnál, és szeptember 1-jén nyugdíjba vonul. Az elmúlt évtizedekben, ugyanazt a körzetet ellátva, számtalan hegyvidéki család életét egyengette, segítette. Nemzedékek nőttek fel a gondozása alatt, ma már egykori gondozottjait mint szülőket támogatja gyerekeik nevelésében. Napi munkáján kívül az elmúlt húsz évben rendszeresen tartott ingyenes babamasszázs-foglalkozásokat a XII. kerületben, valamint jelentős részt vállalt a helyiek részére szervezett egészségprevenciós programok lebonyolításában. Több évtizede segít a védőnőképzésben, számtalan főiskolai hallgatót tanított. Komoly érdemei vannak abban, hogy a Normafa úti védőnői szolgálat és gyermekrendelő elnyerte a „családbarát szolgáltatóhely” címet.Polgármesteri elismerő oklevelet vehetett át Rimai Lászlóné Rózsika háziorvosi asszisztens, aki 1987-ben Nagyszalontán végzett általános ápolói egészségügyi alapképzést. A következő évben már a budapesti Sportkórházban dolgozott szakápolóként, majd 1989-ben szerezte meg felnőttszakápolói diplomáját. 2001. február 1-jétől háziorvosi szakasszisztens volt dr. Pártay Éva háziorvosnál a Beethoven utca 8. szám alatti háziorvosi rendelőben, majd ugyanott 2014-től napjainkig dr. Árky Emőke háziorvos munkáját segíti.
A díjak átadása után dr. Tessényi Ildikó háziorvos méltatása következett, aki ez év január elsején nyugállományba vonult. Először mentőorvosként dolgozott, majd a Szent János Kórház tüdőosztályára került tüdőgyógyászként. Közben – a tüdőgyógyász-szakvizsga mellé – további két szakvizsgát szerzett, belgyógyászatból és háziorvostanból. Innen vezetett az útja a Kiss János altábornagy utcai háziorvosi rendelőbe, ahol huszonöt évig, 1996. május 1-jétől 2021. december 31-ig fogadta a betegeket.
MM.