Ismerkedés a gyógy- és fűszernövényekkel
Gyógy- és fűszernövények: a két látszólag egymástól eltérően használt csoport között nincs átívelhetetlen szakadék, ugyanis a fűszernövények is gyakran gyógynövények, amelyek például az anyagcserére, emésztőrendszerre hatva fejtik ki jótékony hatásukat. Ugyanígy az elsődlegesen gyógyításra használt fajok többsége is rendelkezik – olykor talán túl intenzívnek ítélt – aromával. A tavaszi tölgyesek alatt nyíló és jellegzetes illatával a sziklás gyepek levegőjét megtöltő kakukkfű például a mediterrán konyha kedvelt fűszere, de a húsok mellett kifejezetten vonzó íze, töményen, egy köhögés elleni gyógyteában már inkább ugyanilyen mértékben kellemetlen lehet.
Minderről Kremnicsán János, a Sas-hegyi Természetvédelmi Terület munkatársa beszélt interaktív előadásában, amely a Hegyvidéki Önkormányzat népjóléti irodája által szervezett, időseknek szóló rendezvénysorozat keretében zajlott. A környezeti nevelő megemlítette, hogy kutakodásai során 172 olyan növényt talált, ami nálunk is megél, és a hagyományos magyar konyha fűszerként ismeri.
Jó példa a klasszikus kolozsvári töltött káposzta esete, amelyet Erdélyben rendesen nem fekete borssal, hanem csomborral ízesítenek. A nálunk borsikafűnek nevezett fűszernövény egy balkonládában is megél, gondozása nem igényel különösebb szakértelmet, de apró leveleivel ugyanúgy kiválthatjuk a trópusi fűszert, ahogyan eleink tették, amikor a bors még megfizethetetlen luxuscikk volt.A gyógynövények esetében fontos ismerni a használhatóságuk korlátait. Rengeteg kisebb-nagyobb nyavalyánk tünetei enyhíthetők a segítségükkel, de ha a házi kezelés nem hozza meg a várt hatást rövid idő alatt, akkor mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni a panaszokkal. Például a galagonya teája valóban hatékonyan csökkenti a vérnyomást, de veszélyes lenne kizárólag azzal kezelni egy súlyosabb betegséget.
Persze enyhébb esetekben sokszor jelentenek megoldást a gyógynövények. A nyugtató, altató hatású macskagyökér sok patikában is kapható gyógyszer alapanyaga. Ha tisztán fogyasztjuk, nem kell függőség kialakulásától tartani, hiszen azt a hatás fokozása érdekében a tablettákba tett mesterséges hatóanyagok váltják ki. Az előadó szólt egy kísérletről is, aminek a tárgya a szúrós sóskaborbolya hosszúkás bogyója volt. A szomjoltó termésekről a laboratórium megállapította, hogy hármat kell érett állapotban megenni belőlük ahhoz, hogy fedezzük a napi B6-vitamin- és magnéziumszükségletünket.
A hegyvidéki erdőkben is termő húsos som finom, de makacsul ragaszkodó magjai miatt nehezen feldolgozható. Ha viszont az érett somterméseket barna cukorral szórjuk meg, akkor másnapra könnyen és gyorsan kimagozhatóvá válik az értékes csemege, és akár lekvárt is lehet főzni a sötétvörös gyümölcshúsból.
Az erdei termések és az elfeledett vagy ma kevésbé népszerű gyümölcsök jelentősége abban (is) áll, hogy ezek segítségével tudjuk kiváltani, pótolni a nemesítés hatására egyre ízetlenebbé és szerényebb beltartalmúvá váló kultúrnövényeinket. Lehet, hogy egy túlérett és kissé már foltos házi berkenye látvány tekintetében nem tudja felvenni a versenyt a szupermarketek polcain tetszelgő (ám kőkemény és valódi utóérésre képtelen) mangóval, vagy a makulátlan (ugyanakkor néha ízetlen) almacsodákkal, de zamatában és tápértékében messze felülmúlja azokat.
Az előadás résztvevői ki is próbálhattak egyet a kevésbé ismert gyógyhatású fűszernövények közül. A magról vetett zsázsának mindössze egyetlen hét elég volt a csírázáshoz és az első lomblevelek kifejlesztéséhez. A zsenge zsázsamagoncokat natúr joghurtba téve ízletes és az emésztőrendszerre jótékonyan ható étket nyerhetünk, amit a jelenlévők nagy elégedettséggel meg is kóstoltak.
B.