Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Fesztiválhangulat a Gennaro Verolino iskolában

Majdnem fél évszázados múlttal rendelkezik a Gyógypedagógiai Intézmények Fővárosi Kulturális Fesztiválja. Az immár huszonnegyedik alkalommal a hegyvidéki Gennaro Verolino iskolában megrendezett eseményen több mint ötszáz fellépő mutatkozott be öt művészeti ágban.

A társadalom szemléletváltásának elősegítése, az egymás iránti tolerancia, a másság elfogadása – ezeket az értékeket emelte ki a Gyógypedagógiai Intézmények Fővárosi Kulturális Fesztiváljával kapcsolatban Osztián Doris, a rangos rendezvénynek otthont adó Hegyhát úti Gennaro Verolino Általános Iskola, Készségfejlesztő Speciális Szakiskola és Kollégium igazgatója, aki a fentiek fontosságát egy közelmúltbeli eseményt felelevenítve támasztotta alá. Elmondta, hogy a Hegyvidéki Önkormányzat felkérte az iskolát, lépjen fel a madarak és fák napja alkalmából a Normafánál tartott dalos találkozón. Bár akkor még nem volt kórusuk, de énekelni szeretnek, ezért éltek a lehetőséggel, és gyorsan összeállítottak egy kis csapatot.

„Amikor megérkeztünk a találkozóra, rendkívül izgatottak voltunk, ámulva hallgattuk a jobbnál jobb előadásokat és a csodálatos dalokat. Kicsit szorongtunk, hogy mi lesz velünk. Aztán kimentünk, és a kórusunk gyönyörűen énekelt. Érdekes volt megtapasztalni, hogyan változott a közönség. A kezdeti beszélgetések, mozgolódások, nevetgélések helyett egyszer csak csend lett, elkezdtek ránk figyelni, a végén pedig vastapsot kaptak a tanulóink” – emlékezett vissza az igazgató.Fesztivalhangulat_a_Gennaro_Verolino_iskolaban2_1

„Minden napnak add meg az esélyt, hogy életed legszebb napja legyen” – Mark Twaint idézve köszöntötte az idei fesztivál résztvevőit Ammerné Nagymihály Emília. A Gennaro Verolino iskola korábbi vezetője nem győzte hangsúlyozni, hogy ez a program igazi jutalomjáték, a produkciókat bemutató fiatalok ünnepe. „Elismerjük a tehetségüket, a kitartásukat és a szorgalmukat, de különösen a bátorságukat, hiszen nem akármilyen tett kiállni ekkora közönség és a zsűri elé” – tette hozzá, azzal kiegészítve, hogy nem szabad elfeledkeznünk a gyerekeket felkészítő pedagógusokról sem.

A Közép-Budai Tankerületi Központot vezető Hajnissné Anda Éva arról beszélt, hogy az idén is több mint húsz speciális nevelési igényű óvodásokkal, diákokkal foglalkozó budapesti intézmény fogadta el a szervezők meghívását. „Valamennyi gyermekben van valamilyen tehetség, amit a mindennapokban velük foglalkozó és azt felfedező pedagógusok segítségével visznek a színpadra” – fogalmazott.

„Büszkék vagyunk, hogy több mint két évtizede a Hegyvidéken tartják ezt a kulturális seregszemlét, ami óriási érték. Ugyan a járvány miatt két év kényszerű szünetet kellett beiktatni, ám most még nagyobb az öröm, hogy ismét itt lehetünk” – jelentette ki Pokorni Zoltán. A polgármester köszönetet mondott az intézményvezetőkből, gyógypedagógusokból álló zsűrinek, az önkéntes segítőknek, a fellépőket felkészítő pedagógusoknak, a művészeknek és természetesen a fellépőknek is.

„A sajátos nevelési igényű gyerekeket nevelő családok és intézmények joggal számíthatnak segítségre, a közösség összefogására. Jár nekik a kiemelt gondoskodás, ahogyan az is fontos, hogy a most színpadra lépők érezzék azt a szeretetet, amit kiérdemeltek – folytatta a polgármester, majd a fiatalokhoz fordulva megjegyezte, szeretett volna mondani néhány megnyugtató szót is, ám a szereplőkön végignézve ez teljesen felesleges. – Senki sem ideges, mindenki felszabadult és vidám, ez pedig azt jelenti, hogy csodálatos produkciók várnak ránk.”Fesztivalhangulat_a_Gennaro_Verolino_iskolaban2_2

Márkus Eszter, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar docense szerint a művészetekkel olyasmit tudunk kifejezni, amire szavakkal nem biztos, hogy képesek lennénk. Manapság ez még lényegesebb, mivel hosszú ideig voltunk elzárva egymástól, és az online térben történő kommunikációból éppen ezek a mozgással, énekléssel, verseléssel megformált érzelmi megnyilvánulások hiányoztak. „Most azonban újra itt a lehetőség, hogy a gyerekek közönség előtt mutassák meg, mi lakik a szívükben” – zárta szavait.

A sajátos nevelési igényű tanulók kulturális versenyén a résztvevők öt kategóriában – vers- és prózamondás, ének, hangszeres zene, tánc és színjátszás – szerepeltek. A zsűri arany-, ezüst- és bronzfokozatú okleveleket adott át, az összes szereplő emléklapot és a szponzoroknak köszönhetően tárgyjutalmat kapott. A produkciók után közös zenélés és tánc, továbbá kutyaterápiás bemutató következett, majd a fesztivál végén a szervezők valamennyi résztevőt megvendégelték.

MM.