Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Júniusi jó falatok a javából

Június nagyszerű hónap, mögöttünk a hűvös tavasz, előttünk a nyár, a vakáció ígérete. Kedvünkre válogathatunk a primőrökben, gazdag a választék a friss zöldfélékben és a csábító, piros gyümölcsökben. Már-már nehéz eldönteni, mi kerüljön az asztalra a legközelebbi hétvégén. Ilyenkor lehetünk egy kicsit bátrabbak, és elkalandozhatunk a kevésbé ismert fogások mezejére. Közben azért ne feledkezzünk el leszedni a bodzavirágot, a június illatos ajándékát, amit ellenszolgáltatás nélkül kínál mindnyájunknak!

SPÁRGÁS TYÚKLEVES

A legegyszerűbb húsleves is különlegessé tehető egy kevés spárgával. Fontos, hogy zöld legyen, mert a színektől – a sárgarépa narancssárgájától, a spárga zöldjétől – lesz igazán étvágygerjesztő a levesünk. Akár egy egész tavaszi menüsort is kitesz, hiszen a főtt hús mellé elég valamilyen pikáns mártást, például friss sóskát kínálni.

 

Hozzávalók (4 személyre):

1 kisebb tyúk

só, 5 szem egész fekete bors

1 kis fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

3 szál sárgarépa

2 kisebb petrezselyemgyökér

fél-fél fej zellergumó és karalábé

1 kis cikk kelkáposzta

1-1 zöldpaprika és paradicsom

csipetnyi szerecsendió-virág

3 szem szegfűszeg

fél kiskanálnyi köménymag

körömnyi babérlevél

késhegynyi sáfrányos szeklice

20 dkg zöld spárga

 

A tyúkot hideg vízben feltesszük főni. Megsózzuk, a vörös­hagymát, a fokhagymát és a fekete borsot beledobjuk. Az első forrás után a habját leszedjük, és a lángot egészen kicsi­re állítjuk.  Közben a sárgarépát, a petrezselyemgyökeret, a zellert, a karalábét megtisztítjuk, és a kelkáposztával, a paradicsommal, a zöldpaprikával együtt a leveshez adjuk. A szerecsendió-virággal, a szegfűszeggel, a köménymaggal és a babérlevéllel fűszerezzük, a sáfrányos szeklicével – még jobb, ha valódi sáfránnyal – szép színt adunk neki.

1,5-2 órán át – illetve addig, amíg a hús megpuhul – gyöngyözve főzzük. Az utolsó 5-10 percre a megtisztított, öt centiméteres darabokra vágott spárgát is beleszórjuk. Grízgombóccal tálaljuk.Juniusi_jo_falatok_a_javabol1

 

SPENÓTOS TOJÁSTEKERCS

Ez egy remek tavaszi vegetáriánus fogás. Gazdagíthatjuk néhány vékony szelet sajttal, amit a lepényre teríthetünk, mielőtt forrón felgöngyölnénk. Ha nem ragaszkodunk a húsnélküliséghez, akkor a sajtot hajszálvékonyra szeletelt sonkával, sült hússal helyettesíthetjük.

 

Hozzávalók (2-3 személyre):


6 tojás

5 evőkanál tejszín

só, őrölt bors

csipetnyi reszelt szerecsendió

fél piros kaliforniai paprika

10 dkg friss spenót

3 evőkanál olívaolaj

A tojásokat a tejszínnel simára verjük, megsózzuk, borssal és szerecsendióval fűszerezzük. A spenótleveleket és a kaliforniai paprikát megmossuk, és mindkettőt vékony csíkokra vágjuk, majd a tojásos masszába keverjük. Az olajat egy nagy serpenyőben megforrósítjuk, a tojásos masszát beleöntjük, és a lángot közepesre mérsékelve 8-10 percig sütjük. Ezután megfordítjuk, a másik oldalát már csak 1-2 percig pirítjuk. Végül a lepényt a serpenyőből kicsúsztatjuk, óvatosan felgöngyöljük, és ferde szeletekre vágva tálaljuk.Juniusi_jo_falatok_a_javabol2

 

TAVASZI TÖLTÖTT CSIRKECOMB

A csirkecomb hálás húsféle, ha csak megsütjük, már akkor is jó, ám megtöltve ünnepi fogássá válhat. Töltéshez mindig nagyobb és ép bőrű combokat válasszunk, a húsát alaposan sózzuk be, és ne takarékoskodjunk a fűszerezéssel! Köretnek is valami aktuálisan tavaszit válasszunk mellé.

 

Hozzávalók (4 személyre):

4-6 nagyobb csirkecomb, só

…a töltelékhez:

2 zsemle

1 közepes fej vöröshagyma

3 szál újhagyma

2 evőkanál olaj, só

5 dkg gomba, csirkecombonként

1 tojás

őrölt bors

1 csokor petrezselyem

fél-fél csokor friss zöldfűszer (majoránna, kakukkfű, zsálya)

 

Első lépésként a zsemlét vízbe áztatjuk, hogy felhasználásig megpuhuljon. A megtisztított vöröshagymát az újhagyma szárával együtt nagyon apróra vágjuk (a zöldjét majd a töltelékbe aprítjuk), és az olajon megsózva megpároljuk. A gombát alaposan megmossuk, a homokos talpát eltávolítjuk, a fejeket és a szárakat kisebb kockákra vágjuk, és a hagymához adjuk. Megborsozzuk, és addig pároljuk, amíg a levét elfövi.

Ekkor lehúzzuk, és a kicsavart zsemlét belemorzsoljuk, a tojást beleütjük, majd az apróra vágott petrezselyemmel, a zöldfűszerekkel és az újhagyma zöldjével megszórjuk. Alaposan összedolgozzuk, és megkóstoljuk, hogy ha kell, még sózzuk, borsozzuk. A csirkecombok bőrét a combtő felől az újunkkal óvatosan fellazítjuk, hogy a tölteléket bele tudjuk nyomkodni. Igyekezzünk egyenletesen elosztani a bőr alatt! Végül a nyílást hústűvel vagy fogpiszkálóval összetűzzük.

A megtöltött combokat kiolajozott tepsibe fektetjük, és 30 percig alufólia alatt sütjük, majd azt levesszük, és hagyjuk, hogy a húsok tovább süljenek, és szép ropogósra piruljanak. Ehhez még kb. 20 percre van szükség.  Tálalás előtt egy ideig állni hagyjuk.Juniusi_jo_falatok_a_javabol5

 

CSÍPŐS, SPÁRGÁS RIZS RETEKKEL

Különleges, igazi június eleji köret, mert spárga még van bőven, a piros retek viszont a végét járja. Az erős ízek kedvelőinek ajánlott, akik reszelt tormával még csípősebbé tehetik. De ha ezeket elhagyjuk, akkor is finom, üde színű és ízű, ropogós köretet készíthetünk.

 

Hozzávalók (4 személyre):

1 vöröshagyma

20 dkg rizs

5 dkg vaj

25-25 dkg zöld és fehér spárga

1 evőkanál cukor

1 kiskanál vaj

1 csomó hónapos retek

1 csípős chilipaprika

2 evőkanál olívaolaj

őrölt bors

 

A megtisztított, nagyon apróra vágott hagymát az olajon megfuttatjuk, a megmosott rizst rádobjuk, egy percig együtt pirítjuk, majd kétszeres mennyiségű vízzel felengedjük, megsózzuk, felforraljuk, és lefedve még 2 percig forrni hagyjuk. Ezután a tűzről lehúzzuk, és többrétegű konyharuhával letakarva duzzadni, puhulni hagyjuk addig, amíg a többi hozzávalóval elkészülünk.

A spárgákat megtisztítjuk, egyforma, egy centiméteres darabokra vágjuk. Lobogva forró, cukros, vajas vízbe dobjuk először a fehéret, majd 3-4 perc múlva a zöldet. Együtt még 3-4 percig főzzük, majd leszűrjük, lecsepegtetjük, és a megpuhult rizzsel összekeverjük. (Ha kell, a spárga főzővizéből 2-3 evőkanálnyival lazíthatjuk.) A retket megmossuk, megtisztítjuk, vékony hasábokra vágjuk, a felaprított erős paprikával és az olajjal összekeverjük. Megsózzuk, megborsozzuk, és lazán a spárgás rizsbe forgatjuk.Juniusi_jo_falatok_a_javabol3

 

KIVIS-EPRES PISKÓTATORTA

Piskótát sütni nem ördöngösség, ráadásul ez a legegyszerűbb formája. A többi tennivaló is könnyű, csak tejszínhabot kell verni, gyümölcsöt szeletelni. Tény, hogy a díszítéshez szükségeltetik némi ügyesség, de az sem baj, ha nem lesz tökéletes, mert gyorsan el kell fogyasztani, mivel sem a gyümölcs, sem a tejszínhab nem tartható el sokáig.

Hozzávalók a tortalaphoz:

6 tojás

6 evőkanál liszt

a forma kikenéséhez: vaj és liszt

a töltelékhez:

3 dl tejszín

2 csomag vaníliás cukor

3 evőkanál porcukor

2 tasak habfixáló

4 kivi

25 dkg eper

A tojások sárgáját a cukor felé­vel habosra keverjük, a fehérjüket a maradék cukorral kemény habbá verjük. A cukros sárgáját és a lisztet felváltva, kisebb ada­gokban a habba forgatjuk, óvatosan, nehogy összetörjön. Egy 23 centiméter átmérőjű tortafor­mát kivajazunk, a liszttel behin­tjük, és a tésztát belesimítjuk. Előmelegített sütőben 180 °C-on (légkeveréses sütőben 165 °C-on) kb. 20 perc alatt megsütjük. A karikát lepattintjuk róla, és a rácsra csúsztatva hagyjuk kihűlni.

A töltelékhez a tejszínt kemény habbá verjük, a vaníliás és a porcukorral édesítjük, a habfixálóval az állagát megszilárdítjuk. A kiviket meghámozzuk, kettőt vékony karikákra vá­gunk. Az epret néhány szép szem kivételével felszeleteljük. A kivi- és eperdara­bokat a hab kétharmadába ke­verjük. (Egyharmadnyit félreteszünk a díszítéshez.)

A tortát lapjában kettévágjuk. Az alsó la­pot a habos krémmel – amiből 3 evő­kanálnyit szintén félreteszünk – megkenjük, a másikat ráil­lesztjük. A maradék krémet a tetejére simítjuk, majd a kivikarikákkal és az eprekkel kirakjuk. A félretett tejszínt habzsákba vagy levágott végű műanyag zacskóba töltjük, és ebből kinyomva díszítjük vele a tortát.Juniusi_jo_falatok_a_javabol4

 

Pákozdi Judit