Az írófejedelem, a nemzeti konyha és a kedvenc torta
Jókai Mór (1825–1904) regényeiben gyakran írt ízes ételekről, sütni-főzni nagyon jól tudó asszonyokról és enni-inni szerető férfiakról. Nemcsak a képzelet világában, de a való életben is szívesen időzött a konyhában. Jól ismerte kora és a régi idők szakácskönyveit, szakkifejezései precízek, leírásai hitelesek.
Féltette konyhánkat az idegen befolyásoktól, ezért feladatának tekintette a nemzeti jelleg megőrzését, ami a régi magyar ételekben, főzési módokban nyilvánult meg, ezért is írt oly nagy szeretettel és hűséggel a magyar konyháról, amiért nem lehetünk eléggé hálásak, sem mi, az utódok, sem a magyar gasztronómia. Bár Jókai ez utóbbi kifejezést nem használta, helyette konyhatudományt írt, amely szerinte éppúgy megérdemli a históriai tanulmányozást, mint minden más tudomány.
Az írófejedelem Komáromban nőtt fel. Ez a nagyon krémes, édes torta a kedvence, és a gyerekkori süteményélményeiről tanúskodik.
JÓKAI TORTA
Hozzávalók (16 szelethez):
…a tésztához:
5 tojás
10 dkg cukor
25 dkg vaj
15 dkg porcukor
1 csomag vaníliás cukor
1 csomag sütőpor
30 dkg finomliszt
…a forma kikenéséhez: vaj, liszt
…a töltelékhez:
1 púpozott evőkanál zselatinpor
8 dl tejszín
10 dkg porcukor
0,5 dl rum
20 dkg kimagozott cseresznye (fagyasztott vagy befőtt is lehet)
…a tetejére: 4 evőkanál sárgabaracklekvár
A tojások fehérjét a cukorral kemény habbá verjük. A puha vajat a porcukorral, a tojások sárgájával és a vaníliás cukorral habosra keverjük, majd a tojáshabot beleforgatjuk. A sütőport a lisztbe keverjük, és apránként fakanállal a vajas-tojásos masszába dolgozzuk. Kb. 23 centi átmérőjű tortaformát kivajazunk, belisztezünk, a tésztát beletöltjük, és 180 °C-ra (légkeveréses sütőben 165 °C-ra) előmelegített sütőben közepes lánggal kb. 35 percig sütjük. Ha kihűlt, lapjában kettévágjuk.
Amíg a torta sül, a zselatint egy kevés vízben kevergetve addig melegítjük, amíg teljesen felolvad. A tűzről lehúzzuk, és kissé hűlni hagyjuk. A tejszínből a porcukorral kemény habot verünk, apránként a rumot belecsöpögtetjük, végül a langyos zselatint is beleforgatjuk. A háromnegyedét az egyik tortalapra kenjük, a lecsöpögtetett cseresznyével megszórjuk, a másik tortalapot rátesszük. A torta tetejét és oldalát a maradék tejszínhabbal megkenjük. A sárgabaracklekvárt jól kikeverjük, sima csöves habzsákba vagy egy műanyag zacskóba töltjük, amelynek az egyik csücskét levágjuk, majd csigavonalban a torta tetejére nyomjuk. Tálalás előtt néhány órára hidegre tesszük, hogy a krém jól megdermedjen.
Pákozdi Judit