Kós Károly hagyatéka nyomában
Kós Károly halálának 45. évfordulója alkalmából életmű-előadást szervezett a Budapesti Városvédő Egyesület XII. kerületi csoportja és a Hegyvidék Galéria. Az „Október az Építészet Hónapja” című sorozat részeként megvalósuló programon szakemberek mutatták be a neves építész legfontosabb munkáit, máig élő hatását.
Beöthy Mária építész, a Budapesti Városvédő Egyesület elnökségi tagja elmondta, hogy Kós Károly 1883-ban Kolozsvárott született. 1902-ben iratkozott be a budapesti József Nádor Műegyetem mérnöki szakára, de két év múlva átment az építész szakra, ahol 1907-ben szerzett diplomát. Egyetemistaként az egyik alapítója volt a magyar népies nemzeti szecessziónak, amely egész későbbi munkásságát meghatározta. Igazi reneszánsz ember volt: politikai szerepet is vállalt, említést érdemel szépirodalmi munkássága, de tipográfusként, grafikusként, tanárként és lapszerkesztőként is maradandót alkotott.
Melocco Miklós Kós Károly-emlékműve |
Zrumeczky és Kós bátran alkalmazták az erdélyi építészet hagyományait. Kettejük stílusa annyira közel állt egymáshoz, hogy amit egyikük reggel elkezdett, azt a másik minden további nélkül folytatni tudta este.
A kispesti Wekerletelep épületei erőt és méltóságot sugároznak |
Szintén erdélyi jellegzetességeket mutat a fácánház, amelyet a magasba szökő tornyok és tetőidomok mellett a fatornác határoz meg. Az egzotikus krokodilház az indiai építészet elemeit alkalmazza, nagy, karakteres tetőidom és bambusznád oszlopok jellemzik. Skandináv stílusú a Norvég-ház, míg a majomház szimmetrikus, szigorú alaprajzú, amit old a tető változatossága. Boronafából épült a bölényház, amely akár egy havasi ház is lehetne.
Kós Károly téri ház a Wekerletelepen |
A zsiráfház kicsit egy prériházra emlékeztet, akkoriban ezek nagy népszerűségnek örvendtek Amerikában. A szarvasház kisebb, ám emblematikus épület, tömör terméskő lábazata felett boronafás szerkezetet kapott. Neuschloss Kornél munkája a főkapu és az elefántház, ez utóbbit a Zsolnay kerámiagyár díszei teszik egyedivé.
Beöthy Mária szerint elmondható, hogy az állatkerti pavilonok tervezésekor az erdélyi, szűkebben a kalotaszegi, valamint a skandináv iskolát követték a készítők, ezekből hoztak létre valami teljesen újat. Az összes épület hasonlít ugyan egymásra motívumaiban, mégis teljesen önálló alkotás.
A Városmajori Óvoda gyönyörű műemlék épülete |
Kós Károly kapta a főtér és az ehhez kapcsolódó házsor megvalósításának lehetőségét. A legenda szerint egy táblára krétával rajzolta fel koncepcióját a zsűri előtt, így nyerte el a munkát. Az ő javaslata volt a zárt sorú beépítés. Előírásához alkalmazkodtak az őt követő, általa meghívott építészek. Noha a terve szerint épült meg a tér, ő maga azonban sohasem látta megvalósulva.
Sokan tévesen azt hiszik, hogy az egész Wekerletelepet Kós tervezte, de az ő zsenialitását a téren álló 2. és 3. számú házak, valamint a köztük feszülő kapu dicsérik. Kós határozta meg az építendő házak legfontosabb építészeti paramétereit. Tömegformálásukra az erdélyi gótika lehetett a legnagyobb hatással. Építészeti világukat festői tömeg, hatalmas tetők, „nyomott” arányok jellemzik. Viszonylag kevés díszítést használtak a tervezők. Az épületekből erő és méltóság sugárzik. Sokkal gazdagabb formakincs jellemzi ezeket, mint a telep többi lakóházát.
A főtér építési munkálatait Kós után Tornallyay Zoltán irányította. A főtéri házak többségét az a „Fiatalok” nevű csoport tervezte, amely Kós Károly egyetemi társaiból szerveződött. A zárt sorú beépítésnek köszönhetően igazi városi tér alakult ki. Először a keleti és a nyugati, majd jóval az első világháború után az északi és a déli oldal épült meg.
Erdélyi jellegzetességeket mutat az állatkerti fácánház |
A faszerkezetek, nyílászárók színe egységesen jellegzetes, úgynevezett „Kós-kék”. Ezt a színezést talán Kós Károly használta először. Beöthy Mária elmondta, hogy létezik egy terv a tornaterem bővítésére, amely a tetőterasz alatt, a földbe süllyesztve helyezkedne el, viszont a Maros utca felé már kiemelkedne, és ennek köszönhetően elegendő ablakkal rendelkezne.
Az iskola és óvoda megépülése centenáriumának időszakában az iskolavezetés kezdeményezésére – az épületegyüttes melletti, elhanyagolt Temes lépcső és a kapcsolódó parkolóterület rendezésével – közösségi funkciók befogadására is alkalmas, körkörös agora készült Kós Károly emlékművének elhelyezése céljából. Az emlékművet Melocco Miklós szobrászművész tervezte.
Különleges, boronafás szerkezete van az állatkerti szarvasháznak |
A Wekerletelepen, a templomokban mind tetten érhető, hogy Kós mennyire a részletekbe menően foglalkozott az épületeivel. Hozzá kötjük a nemzeti architektúra összművészeti megközelítését a népi vonatkozások kiemelésével.
Kós Károly emberi példáját mutatta be saját művészetében Erhardt Gábor. Az építész elmondta, hogy Makovecz Imre folyamatosan hivatkozott Kós országépítő hitvallására. Szerinte valódi kortárs építész volt, egyetemes, egyben lokálisan kalotaszegi. Hatása a falurombolásokra válaszoló falumentés idején is megmutatkozott, majd a faluházak építésekor bontakozott ki igazán.
MM.