Együnk zabosan!
A skót gyerekek nagy része még manapság is egy jó tál zabkása bekanalazása után indul iskolába. A több évszázados hagyományon nyugvó szokásért Európa-szerte sokáig le is nézték a „takarmányzabáló” germánokat, íreket, skótokat, mígnem tudományos bizonyítást nyert a zab, valamint a belőle készült korpa és pehely felbecsülhetetlen, egészségvédő hatása.
A zab ősrégi gabonaféle, bronzkori leletek bizonysága szerint Közép- és Elő-Ázsiából származik. Hosszú ideig gyomnövénynek tartották, ám később észrevették, hogy az állatok szívesen eszik, és jól is laknak tőle. Így lett hamarosan a legfontosabb takarmány, és lassan bekerült az emberek étrendjébe.
Tápértéke magasabb a búzáénál. Sok E-vitamint, magnéziumot, káliumot és vasat, valamint B-vitamint, szilíciumot, cinket tartalmaz. A zabételek rendszeres fogyasztása csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának veszélyét, a vér koleszterinszintjét, növeli a szervezet ellenálló képességét, a fizikai erőnlétet, hatásos a depresszió és az idegesség ellen.
Rosttartalma jótékonyan hat a bélműködésre, lassítja a szénhidrátok, zsírok és rákkeltő anyagok felszívódását. A cukorbetegek diétájában különösen nagy jelentőségű a zab, mert az élelmi rostok az étkezések után lassítják a vércukorszint emelkedését, ezáltal az inzulinszükségletet.
A zab „képességeit” hatékonyabban kihasználhatjuk, ha naponta kerül zabkorpa, -liszt vagy -pehely az étrendünkbe. A zabos recepteket általában könnyű elkészíteni, de jó tudni: a zabpehelyben kevesebb a rost, mint a zabkorpában vagy a teljes kiőrlésű zablisztben, ezért kevésbé hatékony – ám olcsó!
ALMÁS-ZABPELYHES KENYÉR
Egy nagyobb almát meghámozunk, finomra reszeljük, és 5 dkg zabpehellyel, 40 dkg rétesliszttel, 2,5 dkg élesztővel, 2 evőkanál mézzel, kb. 1 dl vízzel összegyúrjuk, vagy dagasztógépbe tesszük. Fűszerezéséhez csupán csipetnyi só és 1 kiskanál őrölt fahéj kell. 15-20 percig dagasztjuk, majd letakarva megkelesztjük.
Ha megkelt, újból átgyúrjuk, és egy sütőpapírral bélelt, hosszúkás formába fektetjük. A tetejét vízzel megkenjük, aztán előmelegített sütőben 180 °C-on (légkeveréses sütőben 165 °C-on) 40-45 perc alatt megsütjük. A formából rácsra borítva hagyjuk kihűlni. Aki szereti, 6-8 deka megmosott mazsolával is gazdagíthatja az almás kenyeret, ami természetesen kenyérsütő gépben is megsüthető.
KÓKUSZOS ZABPEHELYGOLYÓK
Nagyon kiadós édesség, mert a hozzávalókból legalább 16-20 darab lesz. Úgy készül, hogy 10 dkg zabpelyhet szárazon világosra pirítunk, majd 2 dl vizet vagy tejet öntünk rá. Beleszórunk 6-8 dkg felaprózott aszalt gyümölcsöt, és pár perc alatt sűrűre főzzük.
Ezután 10 dkg kókuszreszeléket, 3-5 evőkanál mézet és 1 mokkáskanál őrölt fahéjat keverünk bele. Vizes kézzel kis gombócokat formálunk belőle, és kókuszreszelékben vagy darált dióban, esetleg mandulaforgácsban meghempergetjük.
(pákozdi)