Óvodások környezeti találkozója
„A kutyusok voltak a legkedvesebbek!” – mondta széles mosollyal az arcán Árpi, amikor az idei Fülemile Környezeti Találkozón szerzett élményeiről kérdeztük. Ezzel a többiek is egyetértettek, és nagy lelkesedéssel magyarázták, milyen trükköket láttak a kutyás bemutatón. Árpi így foglalta össze a Normafa Óvodában rendezett program lényegét: „Az a legjobb benne, hogy együtt lehetek a barátaimmal, és a többi óvodából is sok gyerek eljön.”
Lencsi számára a Zenebatyu volt a legizgalmasabb kaland, ezen csörgővel és más hangszerekkel zenélhetett. Hannának a szelektív szemétgyűjtés, míg Beninek szintén a kutyák tetszettek, főleg, mert a jutalomfalatért cserébe pacsit kapott.
A terápiás állatokkal való foglalkozás és a felelős ebtartással kapcsolatos tudás megszerzése is része volt tehát a két évtizedes múltra visszatekintő rendezvénynek, amin az önkormányzati fenntartású óvodák, valamint a Zölderdő Óvoda vett részt. Utóbbi a Normafa és a Süni Óvodával együtt a kezdetek óta szervező is.
A kicsiket különböző feladatok várták az akadálypályán. A már említettek mellett ásványokat vizsgáltak, megismerték az erdei állatok és a madarak viselkedését, énekeltek, őszi finomságokat kóstoltak.
„Örömteli, hogy ilyen sok boldog gyermeket látni a környezeti találkozón, mert ez is azt mutatja, hogy van értelme ennek a programnak. Játszva szerezhetnek ismereteket a környezetvédelemről, a természet megóvásáról, ami napjainkban egyre inkább aktuális kérdés” – mondta lapunknak Csepreginé Volosinovszki Mária, a hegyvidéki polgármesteri hivatal oktatási és közművelődési irodájának vezetője. Mint hozzátette, a környezeti oktatás egyébként is kiemelt helyen szerepel az önkormányzati intézmények nevelési programjában, és ehhez tökéletesen illeszkedik ez a találkozó. Reméli, hogy óvodáikba visszatérve a gyerekek elmondják a többieknek, mit láttak, milyen élményeket szereztek, ami azért fontos, mert így kortársaik tőlük is tanulhatnak.
Doba Csilla, a Normafa Óvoda vezetője ezt azzal egészítette ki, hogy a koronavírus miatt évekig nem rendezhették meg ezt az eseményt, amely ezért sok gyerek életéből kimaradt. Most viszont végre minden adott volt az újrakezdéshez, és ehhez nagyszerű helyszínnek bizonyult az óvoda nagy méretű, zegzugos kertje.
„Hat állomást alakítottunk ki, mindegyik valamilyen pluszismeretet nyújtott a környezet tárgyainak megismeréséhez. Mindenki kapott egy menetlevelet és térképet, hogy még érdekesebb legyen ez a varázslatos kirándulás, amin megtapasztalhatták a természet csodáit – mesélte az óvodavezető, aki külön is megemlítette a Zenebatyu-foglalkozást. – Korábban ilyen nem volt nálunk, és örülünk, hogy ennyire sikeresnek bizonyult a zene összekapcsolása a természet feltérképezésével. Ezen az állomáson a környezet hangjait mutattuk be, azokat a sokszor megbúvó, apró momentumokat, amikre érdemes felfigyelni.”
A nap végén természetesen nem maradt el a jutalom, a szervezők az összes gyereket meghívták egy kis falatozásra, amin csupa egészséges finomság várta őket. Járt az ajándék is, a Hegyvidéki Önkormányzat jóvoltából karkötőket és mesekönyveket vihettek haza a nagycsoportosok, míg érem helyett mindenki a Zölderdő Óvoda által felajánlott, kézzel festett képekkel díszített fakorongot kapott.
-os