Virágos kel, kelvirág, közismert nevén: karfiol
A népszerű, kora ősztől késő tavaszig kitartó zöldség, a karfiol a vadkáposzta egy termesztett változata. Nem véletlenül kapta a címben szereplő szép neveit, mert nem a leveleit, a gyökerét, a termését, hanem a húsosan megvastagodott fehér virágait fogyasztjuk. Őse eredetileg a Földközi-tenger keleti részén terjedt el, és máig főleg Európa kedvelt zöldségféléje. Több erénye van: alacsony a kalóriatartalma, sok benne a C-vitamin (amit mélyhűtött állapotában is megőriz), ásványi sókban és folsavban gazdag. Ideális táplálék fogyókúrázóknak. Kitűnő húspótló, például rántva, de akár darált hússal rakva laktató fogás lehet belőle. Jóízű levesek alapanyagául szolgálhat, párolva még saláták alkotórészévé is válhat. Savanyúságnak eltéve szintúgy kitűnő.
KARFIOLLEVES ROPPANÓS SÁRGARÉPÁVAL
A klasszikus, fehér színű karfiollevesbe szokás szerint nem kerül semmiféle más zöldség, legfeljebb galuskával lehet kiegészíteni. Ebben az esetben azonban a levesbetét szerepét a kissé karamellizált sárgarépa tölti be, amely színével, ízével tovább gazdagítja levesünket.
Hozzávalók (4 személyre):
30-40 dkg karfiol
8 dl húsleves (biokockából is jó)
só, reszelt szerecsendió
5 dkg vaj
2 dkg finomliszt
1 dl tejföl
…betétnek:
2 szál sárgarépa
1 evőkanál olaj
mokkáskanálnyi cukor
A karfiolt kis rózsáira szedjük, megmossuk, és a húslevesben feltesszük főni. Amint megpuhult, a vajon a liszttel világos rántást készítünk, és a levest berántjuk vele. Sóval, reszelt szerecsendióval fűszerezzük, és a tejföllel gazdagítjuk. Nem baj, ha a karfiolrózsák kissé szétfőnek, ettől a leves krémesebb állagúvá válik.
A betétnek szánt sárgarépát meghámozzuk, és nagy lyukú reszelőn lereszeljük, vagy éles késsel nagyon vékony hasábokra vágjuk. Az olajon kevergetve roppanósra pároljuk, közben megsózzuk, megborsozzuk, és a cukorral megszórjuk, amit leheletnyit karamellizálódni is hagyunk. A tányérokba szedett leves tetejére adagoljuk. Díszítésül még petrezselyemmel is megszórhatjuk.
KECSKESAJTOS KARFIOL
Sokoldalú fogással van dolgunk. A sajtmártásos karfiol lehet előétel, könnyű egytálétel, és húsok mellé akár köretként is tálalhatjuk, ami egyúttal a salátát pótolja. Lehet egy nagy tálra halmozva asztalra tenni, de adagonként személyre szólóan is kínálhatjuk.
Hozzávalók (4 személyre):
50 dkg karfiol (tisztán mérve)
2 citrom, só
1 kisebb vöröshagyma vagy fél póréhagyma
1 csokor rukkola
6 főtt tojás
5 dkg kecskesajt
6 evőkanál tejszín
2 evőkanál kapribogyó
őrölt bors, cukor
3 evőkanál extra szűz olívaolaj
A karfiolt megtisztítjuk, megmossuk, és kisebb rózsáira szedjük. Az egyik citrom levével és egy kevés sóval ízesített, lobogva forró vízben 4-5 percig főzzük, majd lecsöpögtetjük, és egy tálban félretesszük. A hagymát megtisztítjuk, felszeleteljük, és gyűrűire szedjük. A rukkolaleveleket leöblítjük. A főtt tojásokat meghámozzuk, kettőt félbevágunk, a sárgájukat kiemeljük, majd a kecskesajttal és a tejszínnel alaposan összedolgozzuk. (A tojásfehérjét a tálaláshoz félretesszük.) A kapribogyó felét villával összetörjük, és ezt is a tejszínes sajtba keverjük. Megsózzuk, borssal fűszerezzük.
A másik citrom levéből 2 evőkanál vízzel, sóval, borssal, csipetnyi cukorral és az olívaolajjal öntetet készítünk, majd a karfiolrózsákra öntjük. A hagymakarikákkal és a kissé összetépkedett rukkolával összeforgatjuk, és az egészet egy tálra halmozzuk. A maradék tojásokat cikkekre vágjuk, és köré rakjuk. A sajtmártással leöntjük, végül a maradék kapribogyóval és az apróra vágott tojásfehérjével megszórva kínáljuk.
KARFIOL BOMBA FORMÁBAN
A látvány önmagáért beszél, a karfiol ebben a formájában olyan mutatós, hogy bármilyen ünnepi alkalomra megfelel. Hús és zöldség egybekomponálva; nem is kívánkozik hozzá külön köret, de a nagyobb étvágyúak számára sülhet mellette néhány szem krumpli.
Hozzávalók (4 személyre):
1 nagy (kb. 60 dkg-os) karfiol
60 dkg darált sertésdagadó
1 tojás
2 evőkanál liszt
1 közepes vöröshagyma
só, őrölt bors
1 kiskanál morzsolt majoránna
…a tál kikenéséhez: zsír
A karfiol torzsáját és leveleit levágjuk, és a fejet, egészben hagyva, bő vízben megmossuk. Egy nagy fazékban – hogy a víz majdnem ellepje a karfiolt – vizet forralunk, egy csapott evőkanál sóval ízesítjük, és a fejet, egészben beletéve, 5-10 percig főzzük. Csak annyira kell megpuhulnia, hogy még roppanós maradjon. Ezután szűrőkanállal kiemeljük, és lecsöpögtetjük.
A sütőt bekapcsoljuk, és mialatt melegszik, a darált húst a tojással, a liszttel, a megtisztított, apróra vágott hagymával, a fűszerekkel és egy-két kanál hideg vízzel jól összedolgozzuk. (Annyi vizet öntünk apránként hozzá, hogy a massza jól formálható legyen.)
Egy tűzálló tál alját megzsírozzuk, egy kupacnyi darált húst a közepére halmozunk, a lecsöpögtetett karfiolt nagyobb rózsáira szedjük, és körös-körül sűrűn belenyomkodjuk. Ezután a maradék húsmasszával minden oldalról befedjük, és vizes kézzel simára, „bomba” formájúra lapogatjuk. Előmelegített sütőbe tolva, közepesnél erősebb lángon (200 °C, légkeveréses sütőben 180 °C), 50-60 percig sütjük.
KARFIOLLEPÉNYKE
A hasonló, például reszelt krumpliból, tökből, cukkiniból készült sült lepénykéknek számtalan különböző elnevezésű változata ismert a magyar konyhában, olyanok, mint a tócsni, macok, cicege, lapcsánka, gánica stb. A közös bennük, hogy fűszeres zöldség az alapjuk, és olajban vagy zsírban, tenyérnyi lepényként sülnek pirosra.
Hozzávalók (4 személyre):
50 dkg karfiol
2 sárgarépa
5-5 dkg vaj és liszt
1,5 dl zöldségleves (bioleveskockából is jó)
1 tojás és 1 tojássárgája
őrölt bors
2 evőkanál morzsolt kakukkfű
csipetnyi reszelt szerecsendió
2-3 evőkanál liszt
1 csomó újhagyma
…a sütéshez: olaj
A karfiolt megtisztítjuk, rózsáira szedjük, megmossuk, majd a meghámozott és felkarikázott répával együtt enyhén sós vízben puhára főzzük. A vajat megforrósítjuk, a lisztet megfuttatjuk rajta, a levessel felengedjük, és felforraljuk. Amikor langyosra hűlt, a tojásokat és a leszűrt, lecsöpögtetett, villával összetört karfiolt és sárgarépát is belekeverjük.
Az újhagymát a zöldjével együtt, vékony karikákra vágva, szintén hozzáadjuk. Ha kell, utánasózzuk, borssal, kakukkfűvel és a szerecsendióval fűszerezzük. Ha az állaga túl lágy, néhány kanál liszttel sűríthetjük. A masszából vizes kézzel lapos pogácsákat formálunk, amiket bő, forró olajban aranysárgára sütünk. Önmagában vagy mártásos húsok mellé köretként kínáljuk.