Az Istenszeme kertje
Ahol egykor tikkadt nyári estéken kissé spicces, estélyi ruhás hölgyek karoltak kilazított nyakkendős urakba, és kacér suttogásukat csak a gondosan elrejtett kerti padok hallhatták, ott most vaddisznók vakarják kéjesen sáros hátukat az időközben óriásivá nőtt fenyők érdes kérgén… Bejártuk a nemrég közösségi tulajdonba kerülő egykori Istenszeme fogadó kertjét, és terepbotanikus segítségével tettünk kísérletet a hajdanvolt növényzet megismerésére.
A közéleti hírekből bizonyára ismert, de a nagyközönség elől régóta elzárt egykori Istenszeme fogadó épülete és telke a budai hegyek erdőinek egy körbekerített szeglete. Szebb napokat látott sétányain járva akár azt is mondhatnánk, hogy semmi különös nincs itt, a növényzet éppen olyan, mint a Normafa környéki kirándulóhelyeken, vagy egy-egy régi villa kertjének elvadult hátsó sarkában. Alaposabban elmerülve azonban a rendetlen bozótos sűrűjében, sok érdekes, ritka és védett faj is felbukkan a hatalmas famatuzsálemek oszloptörzseinek lábánál.
Seprence |
A kiszáradt tó helye |
Pár lépésre a terasztól azonban az inváziós japán botnád hatalmas levelei és a kanadai aranyvessző virágai mutatják, hogy a terület már nem élvezi az őshonos társulások hathatós védelmét a betelepülő idegenhonos fajokkal szemben. Odébb kapitális vadgesztenye emeli koronáját a táj fölé. Törzsének átöleléséhez több ember kellene, levelein az apró aknázómolyok tömegének megállítatlan pusztítása látható.
Iszalagos dzsungel |
Az épület fölött természetközeli(bb) képet mutat az erdő. Előbb zabolázatlanul növekvő japánbirs, majd egy idős almafa tűnik fel, amely cseresznyényi terméseivel a vadalma és a környékbeli gyümölcsöskertek nemes almájának szépen öregedő szerelemgyereke lehet. Az egykori sétányt szelídgesztenyék sora szegélyezi. Ritka növény a XII. kerületben ez a melegkedvelő faj, mégis nagyon otthon érzi magát: sárga, arasznyi barkái, lehullva, vastagon beborítják az árnyas utat.
Az erdő alatt a háborítatlan középhegységi tölgyesek aljnövényzetének fajai is felbukkannak: helyenként szobányi foltokban csillognak a kapotnyak sötétzöld, kerek levelei, köztük a bársonyos tüdőfű, az egyébként nem a pázsitfüvekhez tartozó, kétszikű erdei szélfű, a vitéz bükköny és az erdei gyömbérgyökér virágzó vagy éppen termését érlelő tövei. A fák közötti friss szellőben hajladozó nagyobb fűcsomók az erdei szálkaperje tetszetős példányai.
A domboldalon apró gyepfolt rejtőzik, ahol a fekete peszterce mellett több védett nagyvirágú lednek és Sadler-imola is virít. Az évtizedek óta kaszálatlan, buja rét kusza növényparadicsoma mezei varfüvet, impozáns fűzlevelű kutyatejet, dísznövénynek is beillő sátoros margitvirágot, habszegfűt, kora tavaszi sokvirágú boglárkát és a nyár második felében virágot bontó magyar imolát is rejt. Az erdő alján pedig a gyakoribb kányaharangvirág csüngő, kék kelyhei mellett a csalánlevelű harangvirág is előfordul.
Sédkender |
A nagy bojtorján esernyőnek is beillő lapulevelei jól illeszkednek a fehér fűz csüngő ágai által megteremtett vízparti hangulathoz. A kéretlenül betolakodó, inváziós fajnak számító kisvirágú nebáncsvirágnak és a fehér sugárvirágokkal övezett fészkű seprencének viszont semmi keresnivalója nem lenne itt – és az országban sem.
A tó vizére egykor árnyékot vető fák mára terebélyessé értek, közülük a legérdekesebb egy görög jegenyefenyő. Ezt a növényt biztosan kertészek ültették ide, nagyjából egy évszázaddal ezelőtt. Azért nem lehet tobozokat találni a törzse körül, mert a termések a fán maradnak egészen addig, amíg feladatukat betöltve pikkelyekre esnek szét.
Szabályos kapotnyaklevelek |
A tótól a ház felé vezető lépcsőt egykor sövényként ültetett és valószínűleg szabályosra metszett hóbogyóbokrok sora szegélyezi. A tudatos kertépítés nyomát őrzi egy fehér kérgű nyírfa és sok aranyeső is.
Kányaharangvirág |
Összességében a hely egyszerre demonstrálja a természet feltartóztathatatlan erejét, az élni akarás folyamatos küzdelmét és a pusztulást, ami az emberkéz alkotásait emészti néma és láthatatlan erőkkel. Jókedvet az avaron ugráló erdei békák, a folyamatosan csengő madárdal és az élet olyan apró nyomai ébresztenek, mint a mókusok által gondosan lerágott tobozcsutkák tömege a lucfenyők alatt.
Petikapárlófű |
(Barta)